Dreamweaver Temelleri Bölüm 1

Dreamweaver (DW) ara yüzü belli başlı parçalardan oluşmakta. Bunlar;

  • Insert panel (Ekle paneli)

  • Document toolbar (Doküman araç paneli)

  • Document window (Doküman penceresi)

  • Panel groups (Panel grupları)

  • Properties Inspector (özellik yönetgeci)

  • Tag selector (etiket seçici)

 

Dreamweaver 8 çalışma ortamı

Dreamweaver 8 çalışma ortamı

DW, bizlere ihtiyaçlarımıza göre değiştirilebilir bir çalışma ortamı sunma özelliğine sahip bir editördür. Örneğin DW'ı daha çok kod yazmak için kullanacaksanız bu ara yüzü "Coder" çalışma ortamı olarak seçebilir ve Macromedia'nın eski HTML editörü olan "Home Site" benzeri bir ara yüz elde edebilirsiniz. Onun dışında kurulum ile standart olarak seçili gelen "Designer" çalışma ortamında ise tasarım ihtiyaçlarını karşılayacak bir ara yüze kavuşabilirsiniz.

Çalışma ortamını Window / Workplace Layout menüsü altında yer alan seçenekler ile yapılandırabilirsiniz.

 

Dreamweaver Window / Workplace Layout menüsü ile ara yüzü yapılandırabilirsiniz

Window / Workplace Layout menüsü ile ara yüzü yapılandırabilirsiniz

Çift monitör ile çalışanlar "Dual Screen" seçeneği ile her iki ortamı da aynı anda kullanabilme şansına sahipler.

Coder ara yüzü ile DW çalışma ortamı

Coder ara yüzü ile DW çalışma ortamı

Çalışma ortamı ayarlarını devamlı değiştiren kullanıcılar, Window / Workplace Layout / Save Current menüsü ile bu ayarları kaydedip daha sonra tekrar kullanmak üzere çağırabilirler. Window / Workplace Layout / Manage menüsü ile de önceden tanımlı bu ayarları düzenleyebilirler.

Önceden tanımlı bu ayarları düzenleme penceresi

Önceden tanımlı bu ayarları düzenleme penceresi

Insert panel

DW’ın beklide en çok kullanılan ve önem verilmesi gereken ara yüz bileşenidir. Sayfamıza ekleyeceğimiz her türden içeriği bu panel yardımı ile sayfamıza eklememiz mümkündür. Oldukça iyi kategorize edilmiş bir yapısı olmakla beraber, isterseniz sizde kendi araç panelinizi oluşturarak kişiselleştirebilirsiniz.

Insert bar ve alt sekmeleri

Insert bar ve alt sekmeleri

Kategorileri seçmek için panelin sol kısmında bulunan ve aşağı işaret eden ok düğmesine tıklayarak açılan menüden bir kategori görebilirsiniz. İsterseniz eski DW sürümlerinde olduğu gibi sekmeler (tab) halinde görüntülemek için ise “Show as Tabs” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan bir obje birden fazla alt seçeneğe de sahip olabileceğinden yanlarındaki oklara tıklayarak alt içeriklerini görmeniz de mümkün tabi. Örneğin Insert Image düğmesi altından Rollover image yada Image map seçeneklerine de ulaşabilmekteyiz.

Insert bar ile sayfanıza resim tablo gibi bir çok bileşen ekleyebilirsiniz

Insert bar ile sayfanıza resim tablo gibi bir çok bileşen ekleyebilirsiniz

Yeri gelmişken bu panel ile Insert (Ekle) menüsünün içerikleri de aynıdır. Yani birbirleri yerine de kullanılabilirler. Fakat kullanım ve erişim kolaylığı sağlamak amacı ile bir toolbar haline getirilen Insert menüsü gerçekten de DW’ın belkemiğini oluşturuyor desek hata etmiş olmayız sanırım.

Bir diğer değinilmesi gereken nokta ise bu Insert panelin kurduğumuz eklentiler ile genişleyebileceği, yeni düğmeler hatta yeni kategorilerle zenginleşebileceğidir. Eski DW sürümlerinde bu panelin adı "Object Panel" olarak geçmektedir. Bundan yola çıkarak kurduğumuz eklentilerin türleri Object ise eklenen menünün ya da düğmenin Insert menüsü ve Insert panel altında olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Insert panelin kişiselleştirilmesi

İhtiyaçlarınız ve istekleriniz çerçevesinde Insert paneli dilediğinizce düzenleyebilir en sık kullandığınız düğmeleri bir araya toplayabilirsiniz. Kişiselleştirme işlemine başlamak için Insert panelin sol kısmında yer alana "Common" (ya da hangi sekme seçili ise onun adının yazılı olduğu) düğmesine tıklayarak açılan menüden "Favorites" sekmesine geçebilirsiniz.

Sekmeler menüsünden Favorites sekmesine geçiyoruz

Şimdi panel üzerinde herhangi bir yere sağ tıklayarak açılan menüden "Customize Favorites" seçeneğini seçiyoruz ve açılan iletişim penceresi vasıtasıyla Favorites (sık kullanılan) sekmesini kişiselleştirebiliriz.

Panelde herhangi bir yere sağ  tıklayıp Customize favorites seçeneğine tıklıyoruz

Panelde herhangi bir yere sağ tıklayıp Customize favorites seçeneğine tıklıyoruz

Sol kısımda yer alan düğmeleri sağ kısımda yer alan Favorites sekmesine taşıma için aradaki ok işaretini (>>) kullanabilirsiniz. Panelden kaldırmak istediğiniz düğmeler için "Favorite objects" listesinin üstünde yer alan "Remove selected object in Favorite objects list" düğmesi ile silebilirsiniz. Yukarı aşağı ok işaretleri ile de düğmelerin konumlarını belirleyebilirsiniz.

Kişiselleştirme iletişim penceresi

Kişiselleştirme iletişim penceresi

Farklı gruptan düğmeleri gruplamak ve grupları birbirinden ayırmak için "Add separator" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu şekilde kendime özgü yapılandırdığımız ve sık kullandığımız seçeneklerin bir arada bulunduğu bir panel elde etmiş olduk. Çalışma zamanımızı oldukça kısaltan bu uygulama ile sizde daha verimli çalışmalar yapabilir, devamlı paneller arasında geçişler yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Properties inspector

Insert toolbar ve/veya menüsü vasıtası ile sayfamıza eklediğimiz her türlü içeriğe yönetmemizi sağlayan bu panel en az Insert toolbar kadar önemli bir yere sahiptir. Zira HTML Attributes olarak tabir ettiğimiz objelerin birçok özelliklerine (resimlerin boyutları, metinlerin linkleri, linklerin hedef pencereleri tabloların sütun satır sayısı vs…) Properties paneli vasıtasıyla hükmetmek mümkündür. Seçtiğimiz objenin türüne göre bu panel de değişiklik göstermekte ve kendini seçili olan objenin Attribute’lerine göre yeniden yapılandırmaktadır.

Properties paneli ile sayfadaki her türlü elemana hükmedebilirsiniz

Properties paneli ile sayfadaki her türlü elemana hükmedebilirsiniz

Yine aynı panel sayesinde seçtiğimiz objelerin CSS stillerini değiştirip onlara stil atamamız dahi mümkün.

 

Properties panel vs CSS ilişkisi

Properties panel vs CSS ilişkisi

Panelde boş bir alana çift tıklarsanız panelin küçülüp büyüdüğünü göreceksiniz. Büyük hali daha ayrıntılı seçenekleri içermekle beraber, küçük hali yer kazanmak isteyenler için oldukça kullanışlı olacaktır.

DW öğrenmenin büyük bir parçası olan Properties inspector’ün kullanım alanlarını kavramak özellikle yeni başlayanlar için oldukça önemli bir yere sahip olsa gerek.

Sayfa ayarları

Yeni bir doküman oluşturduktan sonra bu dokümanın arka fon, link ve yazı rengi, kenar boşlukları, sayfa başlığı ve dil kodlama bilgisi olan "Encoding" ayarlarını yapmak için Modify / Page Properties menüsü ile ulaşabileceğiniz sayfa ayarları iletişim penceresini kullanabilirsiniz.

Appearance

Modify / Page Properties menüsü ile sayfa ayarları iletişim penceresine ulaşabilirsiniz

Modify / Page Properties menüsü ile sayfa ayarları iletişim penceresine ulaşabilirsiniz

"Appearance" sekmesinden arka fon ve renk ayarları ile kenar boşlukları gibi görünüm özelliklerini yapabilmek mümkün.

Genel ayarlar

Genel ayarlar

Eğer Edit / Preferences menüsü ile ulaştığımız Ayarlar kısmındaki "General" sekmesi altında yer alan "Use CSS instead of HTML tags" seçeneği işaretli ise "Page Properties" penceresinde yaptığınız görünüm özelliklerindeki değişiklikler "body" etiketi için bir CSS tanımlaması olarak yapılacaktır. Eğer bu seçenek işaretli değilse klasik teknik olan "body" etiketine parametre olarak eklenecektir.

HTML etiketleri yerine CSS ile biçimlendirme yapmak

HTML etiketleri yerine CSS ile biçimlendirme yapmak

Böylece zahmetsiz ve kolay bir biçimde sayfalarımıza modern CSS standartlarına uygun görünüm biçimlendirmesi yapabilir ve klasik tekniklerdeki hataları tekrarlamaktan kaçınmış oluruz.

Rollover test linkleri sayfa ayarları ile yapmak oldukça kolay

Rollover test linkleri sayfa ayarları ile yapmak oldukça kolay

Yine bu sayede genelde yeni başlayan arkadaşların takıldıkları bir konu olan "Rollover Text Linkler" için yani üzerine gidince rengi ve alt çizgi özellikleri değişen linkler ile ilgili ayarları da oldukça zahmetsiz bir biçimde yapmak mümkün olabiliyor. Aynı şekilde sayfa başlık etiketlerini de (H1,H2,...H6) "Heading" sekmesinden yapılandırabilirsiniz.

Tekrar hatırlatalım bu kısımların aktif olabilmesi için Edit / Preferences menüsünden "General" sekmesi altında yer alan "Use CSS instead of HTML tags" seçeneğinin işaretli olması gerekiyor.

Title/Encoding

 "Title" ile sayfamızın tarayıcı penceresinin üst kısmında görünen başlık metni ve sayfamızın dil kodlama bilgisi olan "Encoding" ayarlarını yapabilmemiz mümkün. Sayfalarımızda Türkçe karakter kullanabilmek için listeden "Türkçe (Windows)" seçeneğini seçmiş olmalıyız.

Sayfada Türkçe karakter kullanabilmek için Türkçe (Windows) seçili olmalıdır

Sayfada Türkçe karakter kullanabilmek için Türkçe (Windows) seçili olmalıdır.

kaynak:bilgisayardershanesi.com

Yorum ekle