Dreamweawer İnce Ayar

Dreamweaver açtıktan sonra Edit / Preferences... menüsü ile ayarlar kısmını açıyoruz. Bu pencere ile DW'ımıza her türlü ayarı yapabilir ve onu en iyi şekilde yönetebiliriz. Burada görüldüğü üzere kolaylık sağlamak amacı ile özellikler belli guruplara ayrılmış. Şimdi bunları ayrıntılı bir biçimde incelemeye başlayabiliriz.

 

Dreamweaver Genel ayarlar

Genel ayarlar

General

General kısmı altındaki ayarlar

 

Drwamweaver Genel ayarlar

Genel ayarlar

 • Show Start Page: Açılışta DW’ın karşılama ekranı göstermesini sağlar. Bu pencere ile son açtığınız dokümanlara daha kolay erişebilme yeni doküman oluşturma gibi seçenekleri daha rahat yapabilme imkânı bulabilirsiniz.

 • Reopen Documents on Startup: Açılışta DW’ın son açık dokümanı geri yüklemesini sağlar, eğer seçili değilse boş sayfa veya karşılama ekranı ile başlanır.

 • Warn When Opening Read-Only Files: Salt okunur dosyalar ya da yazılamayacak bir medya üzerinden (CD, DVD uzaktaki bir sunucu vs.) okunan dosyaları açtığımızda DW’ın uyarı mesajı vermesini sağlar.

 • Update Links When Moving Files: Sayfları site içerisinde başka bir konuma kaydettiğinizde ya da taşıdığınızda DW sizin için sayfa içerisindeki linkleri yeni konuma göre düzenler. Bu işlem sırasında nasıl davranması gerektiğini bu seçenek ile belirtebiliriz. Değiştirmek için sormasını istiyorsak Prompt, sormadan değiştirmesi için Allways, bu özelliği kapatmak için Never.

 • Show Dialog When Inserting Objects: Sayfaya bir obje eklerken DW’ın bir iletişim penceresi ile eklenen objenin ilgili parametrelerini girmemizi sağlar. Örneğin tablo eklerken satır sütun sayısı, resim eklerken Alt metin, DIV eklerken id ve stil isimleri vs.

 • Enable Double-Byte Inline Input: Bir geliştirme ortamı kullanıyorsanız ya da double-byte olarak tabir edilen (Japonca gibi) metinlerle çalışıyorsanız bu seçeneğin açık olması gerekiyor. Aksi takdirde doküman içerisinde kullanan metindeki karakterler düzgün görünmeyecektir.

 • Switch to Plain Paragraph After Heading: Bu seçenek yazmaya başladığınız h1, h3... başlıklarının sonunda Entera bastığınızda başlığı sonlandırıp yeni bir paragraf oluşturmasını sağlıyor. Bu in-aktif hale getirirseniz başlıktan sonra Enter’a bastığınızda başlık sona ermez ve yeni paragrafı da başlık olarak yazmaya devam edersiniz.

 • Allow Multiple Consecutive Spaces: Word'de yazı yazarken boşluk bırakır gibi HTML içindede arka arkaya ekstra boşluklar.

 • Use and in place of and : Yeni web standartlarına uygun olarak kalın yazmak için yerine , eğik yazmak için ise yerine kullanılmasını sağlar.

 • Use CSS Instead of HTML Tags: Bu özellik DW ile standart olarak açık geliyor fakat ben çok da faydalı bir özellik olduğunu düşünmüyorum. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için kolaylık sağlasa da sayfadaki herhangi bir metnin rengini değiştirdiğinizde ya da kalın, eğik veya altı çizgili yaptığınızda otomatik olarak yeni bir stil yarayarak (style1, style2, style3 …) bu stili ilgili metne uyguluyor. Fakat bir süre sonra iş çığırından çıkıyor ve hemen her şey için ayrı bir stil yaratmak zorunda kalıyor. Buda işleri karmaşıklaştırabiliyor. Kendi stilini kendi yazan birisi olarak bu özelliği kapatıyorum ama dediğim gibi yeni başlayan arkadaşlar işin mantığını kavrayana kadar bu seçeneği kullanmaya devam edebilirler.

 • Warn when placing editable regions within

  or

  tags: DW şablonlarını (template) kullanırken, “Editable region” olarak tabir edilen şablon içerisindeki değiştirilebilir alanların bir paragraf ya da başlık (h1, h6 gibi) içerisinde yer alması durumunda DW, bir uyarı mesajı ile kullanıcıların başka paragraf yaratamayacaklarını tek paragraflık bir metin eklenebileceği konusunda kullanıcıyı uyarmasını sağlar.

 • Maximum Number of History Steps: Geriye dönük maksimum işlem basamağı sayısı. (History panel den görünen işlem listesi de diyebiliriz)

 • Spelling Dictionary: DW’ın Word’deki gibi dilbilgisi kontrolü yapmasını sağlayan dil kütüphanesi. Henüz Türkçe için aktif değil.

Accessibility

Accessibility (erişilebilirlik) kısmı altındaki ayarlar şu şekilde sıralanmakta;
 

 

Dreamweaver Erişilebilirlik ayarları

Erişilebilirlik ayarları

 • Show Attributes When Inserting: Oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir özellik. Sayfaya eklediğiniz öğeye ait erişilebilirlik ayarlarını daha eklerken bir diyalog kutusu ile yapmanızı sağlayabilirsiniz. Özellikle form elemanları ve resimler için işaretlemenizi öneririm. FrontPage kullanıcıları bu özelliği sanırım çok sevecekler.

 • Keep focus in the panel when opening: Yeni bir iletişim penceresi veya panel açıldığında focus yani kürsor odaklamasının bu açılan pencerede kalmasını istiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz. Bu seçenek özellikle görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu ya da OCR programları için faydalı olacaktır.

 • Offscreen rendering: Aynı şekilde ekran okuyucu yada OCR programlar ile sorun yaşıyorsanız bu seçeneği kapamalısınız.

Bu seçenekleri ancak DW'ı yeniden başlattıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Erişilebilirlik hakkında daha fazla bilgi almak ve ne olup olmadığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Code Coloring

Code Coloring kısmı altındaki ayarlar

 

Dreamweaver Kod renklendirme ayarları

Kod renklendirme ayarları

DW, web tasarım teknolojisinde kullanılan hemen hemen bütün programlama dillerini okuyup tanıyabilen bir yapıya sahip demiştik. Yani kodun türünü belirleyip farklı vurgu renklendirmeleri yapabiliyor. Fakat siz bunları daha sonradan kendinize göre değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bunun için Edit / Preferences / Code Coloring kısmından "Edit Coloring Schene" bölümüne geçmelisiniz. Buradan istediğiniz kod gurubunu istediğiniz gibi renklendirebilirsiniz.

 

Kod renklendirme ayarları

Kod renklendirme ayarları

Code Format

Code Format kısmı altındaki ayarlar

 

Kod biçimlendirme ayarları

Kod biçimlendirme ayarları

 • Indent :

  • With: burada kodlarla çalışırken koda girinti vermek için Tab ya da boşluk kullanmayı seçebilirsiniz. Tab Size ise bu girintilerin ne kadar olacağı konusunda ayarları yapabilirsiniz.

 

With önündeki seçeneğini kaldırıp indentleri kaldırırsanız dokümanınızın daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Fakat buda dokun biraz zor anlaşılır bir hal almasını sağlar. Öte yandan DW MX'deki bir bugdan dolayı sizin kodlarda girinti olmasını istemediğiniz durumlarda dahi girinti yapmasının önüne geçmek için sitemizde yayınlanan No Indent Fix (DWMX 6.1) isimli yamayı kurmanız gerekiyor.