Sitenizin Google ve Web deki Yeri

Sanırım bir anket yapılsa,Webmasterlar tarafından en fazla istenen şeylerin başında arama motorlarında (tabiki en önemlisi olan Google da) üst sıralarda çıkma isteği yer alır.Yazımda bu konuyu ,araştırmalarıma ve deneme yanılma ile elde ettiğim sonuçlara göre değerlendireceğim.Konu ile ilgili katkıda bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletirim. 
Ayrıca yine başlıkta yer aldığı gibi, -Sitenizin webteki yerini nasıl bulursunuz? sorusuna da cevap bulmaya çalışacağım. 

Öncelikle sitenizin web teki yerini değerlendirelim isterseniz... 

Web sitesi yaptınız,servara gönderdiniz, birde görünen veya görünmeyen sayaç koydunuz,heyecanla her gün sayacınızı kontrol ederek kaç kişinin girdiğine bakıyorsunuz.Eğer sizde (benim ilk yıllarda yaptığım gibi) siteyi web te yayınlayarak ziyaretçilerin gelmesini beklerseniz, uzun emeklerle yaptığınız bu site,sadece yakın arkadaşlarınızın ve saatlerce bilgisayarınızın başında oturmanız sebebiyle sağlığınız için endişelenen ve sonucu merakla bekleyen ailenizin uğradığı,günlük tekil hiti 30-40 arasında olan tipik bir ''amatör ,sempatik aile içi web sayfası'' halinde kalır. 
Peki bu sitenin web alemindeki gerçek yerini hiç merak ediyormusunuz? cevabınız evet ise size önereceğim şey, alexa.com un toolbar ını kullanmaktır. 

http://download.alexa.com/index.cgi?p=Corp_W_t_40_B1 

adresinden ücretsiz indireceğiniz bu toolbar, İnternet explorer'ınızın altına yerleşecek ve her ziyaret ettiğiniz sitenin, milyonlarca site içindeki sırasını ve isterseniz ayrıntılı istetistiklerini gösterecektir.Örneğin, benim İE'ımda yüklü olan bu toolbar, www.msn.com u ziyaret ettiğimde, msn in Dünyada en sık ziyaret edilen 2. web sitesi olduğunu gösteriyor.Merak edeceğiniz diğer sitelerden, yahoo 1.sırada, google 3. sırada, aol.com 21. sırada, Türkiye'den, galatasaray.com 13.177 sırada,fenerbahce.com 18.586,saltokunur.net 89.652 ,hurriyetim.com.tr 961. sırada yer alıyor.Alexa toolbarı'nın çalışma mantığı, google arama motoru ile bulunan sitelerin ,tıklanma sayılarına göre sıralanması şeklinde özetlenebilir.Google'ın, Dünya'nın insan eliyle yapılmış en büyük web dizini olan DMOZ u baz aldığı düşünülürse, sıralamanın çok adil olduğu anlaşılmış olur.Bence web sitesi olan herkesin kullanması gereken bir tool bar Alexa'nınki.. 

Peki sitemizin webteki sırasını gördük,üzüldük veya sevindik.Sitemizin hitini arttırmak için ne yapmamız gerekiyor? 
Burda verilecek en iyi cevap ,çok emekle oluşturduğunuz ve <b>muhtevasının çok iyi olduğuna inandığınız</b>(muhtevası iyi olmayan site erimeye mahkumdur) sitenizi tanıtan servislere kaydetmek ve sizin sitenizde yer alan bir konuyu araştıran insanlarla ,sitenizi buluşturan servislere kaydetmek olmalıdır.Bunlardan birincisine (tanıtım sitelerine) toplist,ikincisine (arama servislerine) arama motoru siteleri diyoruz.İlk olarak tavsiyem sitenizi Türkiye'den ve Dünyadan bulabildiğiniz tüm arama motorlarına ve toplistlere kaydetmeniz olacaktır.Özellikle türkiyeden www.zirve100.com, www.webservis.gen.tr gibi toplistlere, Dünyadan ise yahoo ve google arama motorlarına kaydolmanızı şiddetle öneriyorum. 
Peki ana konumuz olan ,arama motorlarında ve google da sitenizin ilk sıralarda yer almasını nasıl sağlayacağız? 
Bunun için öncelikle Tüm arama motorları ile ilgili temel kuralları inceleyelim, daha sonra google a has özellikleri inceleriz. 
Genel olarak arama motorlarına kaydolduktan sonra, sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayan özellikler , web sayfanızın başlığı (title), açıklaması(description), aramada baz alınacak anahtar kelimelerin seçimi (keywords),ana sayfasnızdaki linklerin sayısı ile ilgilidir.Temel olarak meta tag olarak nitelenen bu özellikleri biraz daha açamadan en çok kullanılan protal olan,PHP-Nuke kullanıcılarına bir önerim olacak.Eğer sitenizi PHP-Nuke ile kurmuş ve meta tagları değiştirmeden orjinal şekliyle web de yayınlamışsanız,Siteniz PHP-Nuke için oluşturulmuş meta tag larla web te görülecektir.Bu şekilde sitenizin muhtevasıyla ilgili arama motorlarında bulunma şansı azalacağı gibi,mesela '' PHP-Nuke Türkçe'' yazarak, sıralanan PHP-Nuke ile yapılmış web sitelerinin içinde, üst sıralarda çıkma olasılığınız artacaktır.-Bunun ne zararı var ? demeyin lütfen ;İnternette zevk için PHP-Nuke ile yapılmış siteleri hack etmek isteyen insanlar çoğunlukla bu yöntemle siteleri önce sıralıyorlar, sonra da tek tek açıklarını kontrol edip, yapabileceklerini hackliyorlar.Meta tagları değiştirmek için includes klasörü içindeki meta.php scriptini açarak 

"<META NAME=\"KEYWORDS\" CONTENT=\" 
"<META NAME=\"DESCRIPTION\" CONTENT=\" 

bölümlerine sitenizin bilgilerini girip, meta.php yi tekrar servaradaki dosyanın üzerine kopyalayınız. 
Peki meta taglarla ilgili dikkat etmemiz gereken şeyler neler. 
1-Sayfanızın başlığında 70 karakteri geçmeyin ve sitenizin aranırken en fazla kullanılacak kelimerden oluşturun.Mesela http://www.risale-inur.org sitesinde ben başlık olarak Bediüzzaman Said Nursi Risale-i Nur Külliyatı nı seçtim.Bu şekilde asrımızın din alimi Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini ve yazdığı eserler olan Risale-i Nur Külliyatı ile igili internette arama yapacak insanların en çok kullanacağını düşündüğüm kelimeleri : <b>- Bediüzzaman - Said Nursi - Risale-i Nur Külliyatı - </b>Sayfamın başlığında kullanmış oldum.
Yine site başlığında yer alan kelimelerin sitenin ana sayfasında mümkün olduğu kadar çok yer almasını sağlayın.<b>Burda sakın kurnazlık yapıp, yüzlerce title'ı ana sayfanızda uygun bir boşluğa hem fontu hemde bgcolor (artalan rengi'ni) aynı tutarak yazmaya yeltenmeyin, arama motoru robotları hele googlebot bunu asla yemez,üstelik siteniz kötü puan alır,hatta indexlenmez.</b> 

2-Sitenizin açıklamasında (description) da aynı şeylere dikkat edin. 

3-Anahtar kelimeleri (key words) seçerken bunların sayılarının çok fazla olmamasını (çoğu motor 20 den fazla key-word için kötü puan verir).Yine anahtar kelimelerin ana sayfa metninde yer almasını sağlayın. 

4-Sitenizde yer alan linklerin sayısını mümkünse 100 ile sınırlayınız. 

5-Ayrıca sitenizde yer alan resimlerin alt yazılarını ihmal etmeyin ve bu alt yazıları mümkün mertebe site title,description ve keyword lar içinden seçin. 
Sitenizin hali hazır meta tag durumunu analiz etmek isterseniz.Bunu 

http://www.widexl.com/remote/search-engines/metatag-analyzer.html 

adresinden on-line ve ücretsiz yapabilirsiniz.Şiddetle denemenizi tavsiye ederim. 
Peki hangi durumlarda siteniz arama motorları tarafından kaydedilmez veya çok alt sıralarda görüntülenir. 

1-Sitenizin giriş sayfası değişkenlik üreten şekil ve resimlerden (flash animasyonlar gibi) oluşuyorsa, arama motorlarınca çok büyük olasılıkla kaydelemez. 
2-Sitenizin ana sayfasını, site lisanı seçimi,intro gibi anlamsız giriş sayfaları koymanız durumunda bazı arama motou robotları tarafından atlanabilirsiniz. 
3-Sitenizi Frame ile hazırlamanız durumunda bir çok arama motorunda hatalı yerleşimler gözlenir. 
4-Sitenizin google gibi arama motorlarına üst üste gereksiz sayıda gönderilmesi ,sitenizin üstlerde yer almasını sağlamayacağı gibi, bazen arama motoru tarafından ters etki yapıp endexlenmemenize yol açabilir. 

Gelelim -Google da üst sıralarda nasıl yer alırsınız ? sorusunun cevabına.Yukarıda bahsettiğim ve genel olarak yapılması gereken işlemler genelde de Google da üst sıralarda yer alma açısından önemli olsa da,Google çalışma mantığı daha değişiktir. 
Google kendisine has bir teknoloji ile sitelerin sıralamasını belirler.Page-Rank isimli bu teknoloji ile , web sayfanız 2 milyar koşul ve 500 milyon değişkenle karşılaştırılması ile oluşan sonuca göre sitenizin sıralamasını belirler.Aslında bu teknoloji, sitelerin kendi içlerinde yaptıkları bir oylamadan başka bir şey değildir.Bu oylamada en demokratik sonucu elde etmeye çalışan ve hiç bir siteye iltimas sağlamadığı gibi, arama robotlarını yanıltan tuzaklara düşmektende bu oylama ile kurtulan Google, benim şahsi kanaatime göre de en adil sırlamayı yapıyor.

Örneğin Google'a para vererek sitenizin üstte çıkmasını sağlayamazsınız.Ancak aramalarda yanlarda görülen '' sponsor bağlantılarda '' yer alabilirsiniz. 
Böylelikle, herhangi bir kelime veya cümleyle arama yapan google kullanıcısı o kelimeyle ilgili en popüler ve en çok kullanılan web sayfasını en üstte görmüş olur.Bu şekilde arama sonucunun güvenirliliğini, paraya değişmeyen Google ı bence kutlamak lazım. 
Page-Rank ın çalışma prensibi şöyledir.A sayfasından(sitesinden), B sayfasına(sitesine) verilen bir link ,B sayfası için A sayfası tarafından verilen bir oy gibi değerlendirilir.Daha sonra alınan oyların sayısı ile o sayfanın önemi değerlendirilir.Yüksek oy almış sayfalardan gelen oyların puanları daha yüksektir. 
Bu konudaki geniş bilgiyi 

http://www.google.com/webmasters/1.html#A2 

linkini tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Sonuç itibarıyla, Page -Rank'ı yüksek toplistlere kaydolma, veya sitenizin konusu ile ilgili yüksek Page Rank lı sitelerde linkinizin olması, google da üst sıralarda yer almanızı sağlayan en önemli faktördür. 

Evet ,şimdi bu kadar laf kalabalığından sonra www.risale-inur.org için bir iki google araması yapalım mı? 

Örnek 
1- Asrımızın islam alimi Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili web den bilgi almak istediğinizi düşünelim. www.google.com da , Bediüzzaman Said Nursi yazarak yapacağınız aramada bulunan 18.200 sonuçtan 1.sıradaki sonuç www.risale-inur.org a ait. 

2-Aynı aramayı Said Nursi şeklinde yaparsak, bulunan 30.700 sonuçtan, www.risale-inur.org 4. sırada 

3-Bediüzzaman hazretlerinin yazdığı kitapların tamamı olan risale-i nur külliyatı ile ilgili arama yapmak için Risale-i Nur Külliyatı yazarsak bulunan 8.400 sonuçtan www.risale-inur.org 2.sırada çıkmakta..

Bilgisayardershanesi.com 

Yorum ekle