Office ile Google arasında dosya alışverişi

Metin ve tablolarınızı kabataslak da olsa hazır hale getirdiniz. Şimdi de Word ve Excel'de hazırladığınız bu belgeleri internet üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşmak istiyorsunuz.

Google Belgeler & E-Tablolar, Microsoft Office'in yerini eksiksiz olarak dolduramasa da hazırladığınız belgelerde internet üzerinden ortak çalışma fırsatı sunuyor.
Sınırlamalara dikkat etmek: Dosya gönderimi sırasında Google'ın getirdiği kısıtlamaları dikkate almalısınız. Örneğin Office 2007 ile birlikte gelen yeni format bu yazı hazırlanana dek desteklenmiyordu. Bu nedenle söz konusu sürümü kullanarak hazırladığınız belgeleri Dosya / Farklı Kaydet menüsü üzerinden Kayıt Türü alanında örneğin Word 97-2003 Belgesi olarak kaydetmelisiniz. Google, boyut ve miktar konusunda da bir takım kısıtlamalar getiriyor. Metin dosyaları maksimum 500 KB büyüklüğünde olabiliyor. E-Tablolar'da 1 MB'lık boyutun yanı sıra 10000 satır, 256 sütun, 50000 hücre ve 20 sayfa gibi kısıtlamalar getiriyor. Dev arama motoru Google, kullanıcılarına toplamda 1000 metin, 1000 resim ve 200 tablo saklama imkanı tanıyor.
Göndermek: Dosyayı aktarmak için http://docs.google.com adresine gidin ve hesap bilgilerinizi kullanarak oturum açın. Karşıya Yükle'ye tıklayın. Bir sonraki iletişim penceresinden Gözat'ı seçin. Göndermek istediğiniz dosyayı bilgisayarınızda bulun. HTML ve düz metin dosyalarının yanı sıra
DOC, RTF, SXW ve ODT belgeleriyle XLS, ODS ve CSV formatlarındaki tablolar destekleniyor. Dosya yükle'ye tıklayarak belgenin Google'a gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Alternatif olarak birden fazla dosyayı e-posta üzerinden bir defada Google'a gönderebilirsiniz. Bunun için dosya göndermek için kullandığınız pencerenin en alt kısmında yer alan benzersiz e-posta adresinden yararlanabilirsiniz. Google'ın çevrimiçi Office paketi bu yolla yalnızca metin dosyalarını alabiliyor.
İndirmek: Çevrimiçi belgeleri indirmek için de iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki Dosya menüsünde yer alan dışa aktar seçeneklerinden kullanmak istediğiniz dosya biçimine ilişkin seçeneğe tıklamak. Daha sonra ekrana gelen Dosya Yükleme penceresinden Kaydet'e tıklayarak sabit diskte dosyanın saklanacağı konumu belirleyebilirsiniz. İkinci seçenek ise Google Belgeler & E-Tablolar'ın başlangıç sayfasına dönmek ve dosya ya da dosyaları işaretledikten sonra yukarıdaki Diğer Eylemler seçeneğinden bir dosya biçimi seçmek.

Yorum ekle