UzmanWeb Scriptleri Tanıtım

Site Tanıtımları v2.1
İnternet sitelerini tanıtmak amaçlı bir site yapmak, site rehberi veya link bankası gibi kullanmak istiyorsanız bu site tanıtımları scripti tam size göre. İster yeni bir site açarak, isterseniz sitenizin ayrı bir bölümü olarak kullanabileceğiniz site tanıtımları scriptini kolayca kurabilir ve gerekli ayarlamaları ile site tanıtımları sitesi açabilirsiniz. Site tanıtımları; kategori ekleme, silme, düzenleme; site ekleme, düzenleme, silme, onaylama, hatalı siteler bildirimi; tam yetki ve yarı yetki yönetici ekleyebilme, sitelere yorum ekleyebilme ve puan verebilme, siteler onaylanırken editör onayından geçerken editör puanı verebilme gibi özelliklere sahiptir. Bir kişi sitesini eklediğinde bu site, editör (yönetici) onayından geçerken puan verilmesi istenir, o editörde gerekli puanı verir ve siteyi onaylamış olur. Kısaca editörler eklenen siteleri onaylar ve onaylarken belirli bir puan verirler. Bu site tanıtımlarını kullanarak kolayca site tanıtımları sitesine sahip olursunuz. Bu site tanıtımlarının diğer özelliklerini yazının devamından görebilirsiniz

{tab GENEL ÖZELLİKLERİ|blue}

1. Site tanıtımları ana sayfasında; kategoriler, yeni siteler, popüler siteler, duyurular, haftanın sitesi, rastgele site, en çok puan alan siteler, en son yorumlanan siteler, haftanın siteleri ve istatistikler bulunmaktadır. Bu bölümleri yönetim panelinden açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.
2. En son eklenen 100 site, en çok puan alan 100 site, en çok hit alan 100 site, editör tarafından seçilen siteler ve site ekleme formu ayrı sayfa olarak bulunmaktadır.
3. Site ekleme formunda; kategori seçimi, site adı, site adresi, e-mail adresi, site açıklaması, gönderenin adı soyadı, güvenlik kodu formları yer alır.
4. Site tanıtımları yönetimi için yönetim paneli mevcut olup, tam ve yarı yetki yönetici eklenebilmektedir. Bu konuyla ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.
5. Ana sayfa istatistiklerinde; toplam kategori sayısı, toplam site sayısı, toplam aktif site sayısı, toplam onay bekleyen site sayısı ve toplam yorum sayısı bulunmaktadır.
6. Haftanın sitesi özelliğini, isterseniz aylık site, günlük site veya editör tarafından seçilen siteler olarak kullanabilirsiniz.
7. Site ekleme formunda e-mail adresi form alanında e-mail adresine uygun veri yazma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca site ekleme şartları işaretlenmeden site eklenmemektedir.
8. Eklenen sitelerde sitelerin önizleme resmi otomatik olarak gösterilmektedir.
9. Sitelere yorum ekleme ve birlikte puan verme özelliği bulunmaktadır.
10. Duyuru alanı mevcut olup, kayan yazı olarak listelenmekte ve duyuru eklenme tarihi ile birlikte gösterilmektedir. Bu duyuru alanını yönetim panelinden isterseniz kapatabilirsiniz, isterseniz açabilirsiniz.
11. Güvenlik için zararlı kodları engelleme ve temizleme özelliği bulunmaktadır.
12. Google reklam alanları bulunmaktadır. İsterseniz bu alanı kendinize göre normal reklam alanı olarak veya isterseniz başka bir amaçla kullanabilirsiniz. Bu reklam alanı 2 adet olup, ana sayfanın sol büyük kısmında ve sağ küçük kısmında bulunmaktadır. Bu alanın ister sadece sol büyük kısmını, ister sadece sağ küçük kısmını, isterseniz her iki kısmı da açabilir veya tümünü kapatabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.

{tab YÖNETİM PANELİ ÖZELLİKLERİ|green}

1. Yönetim paneli için kullanıcı adı ve parola sistemli bir yönetim sayfası bulunmaktadır. Bu kullanıcı adını ve parolasını ilk başta sizin belirleyeceğiniz gibi daha sonradan da kullanıcı adı ve parolasını yönetim panelinden değiştirebilirsiniz. Ayrıca birden fazla yönetici ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz yöneticilerde tam yetki ve yarı yetki olmak üzere iki yetki şekli atayabilirsiniz. Yazılan parolalar güvenlik için md5 yöntemiyle şifrelenmektedir.
2. Yeni kategori ekleyebilir, bulunan kategorileri düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Kategorilere sıra numarası ekleyebilirsiniz.
3. Eklenen siteler, onay bekleyen siteler yönetiminde sıraya girerler. Yönetici onaylayana kadar gösterilmezler. Yönetici siteyi inceleyip onaylamak istediğinde ise editör notu (5 puan üzerinden) vererek siteyi onaylayabilir.
4. Sitelere eklenen yorumların tümünü kontrol edebilir, istemediklerinizi silebilirsiniz.
5. Editör tarafından seçilen siteleri tüm siteler yönetiminden belirleyebilir, isterseniz daha sonra bu seçilmiş siteyi editör tarafından seçilen sitelere arasından çıkartabilirsiniz.
6. Genel ayarlardan yönetiminden; site adını, site adresini, e-mail adresini değiştirebilirsiniz.
7. Site tanıtımlarınızda bakım yapmak istediğinizde, genel ayarlardan bakım modunu açabilir ve isteğinize bağlı bir yazı yazabilirsiniz. Bakım modunu açtığınızda; ziyaretçiler sizin yazacağınız bakım mesajıyla karşılaşırlar ve bu sırada site tanıtımları sayfasını göremezler, yeni site ekleyemezler. Daha sonra bakım modunu kapatarak site tanıtımlarınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
8. Ana sayfada bulunan bölümleri genel ayarlar yönetiminden açabilir veya kapatabilirsiniz. Dolayısıyla ana sayfa ayarlarını kolaylıkla yönetim panelinden gerçekleştirebilirsiniz.
9. Genel ayarlar yönetiminde istatistikler bölümünden, toplam onay bekleyen site sayısı, toplam hatalı site sayısı, toplam site sayısı, toplam yorum sayısı, toplam kategori sayısı verilerini görebilirsiniz.
10. Saat farkı ayarlamasını sunucuya göre ayarlayabilirsiniz.
11. Duyuru ekleyip, silebileceğiniz duyurular yönetimi bulunmaktadır.
12. Google reklam alanını; ister kapatabilir, ister sadece sol büyük alanda gösterebilir, ister sadece sağ küçük alanda gösterebilir, isterseniz de hem sol büyük hem sağ küçük alanda gösterebilirsiniz. Bu google reklam alanını, isterseniz banner reklam alanı veya isterseniz başka bir amaçla da kullanabilirsiniz.
13. Yapılan işlemler için onay penceresi eklenmiştir. İşlemi devam ettirmek için Tamam düğmesine, vazgeçmek için İptal düğmesine tıklama isteğiyle onayınız sorulmaktadır. Dolayısıyla bir işleme yanlışlıkla tıklasanız bile geri dönüş şansınız vardır.

{tab SÜRÜM NOTLARI|red}

v1.1 Yenilikler
1. Tema sistemi eklendi. Varsayılan tema dışında kırmızı bir tema eklendi.
2. Yorumlara onaylama sistemi eklendi. İsteğe bağlı olarak onaylamalı yada direk yorum eklenebilir şeklinde yapabilirsiniz.
3. Site detayında, sitenin hangi kategoride bulunduğu göstergesi eklendi.
4. Site ekleme formunda karakter sayacı eklendi. Karakter sayısı yönetim panelinden değiştirilme özelliği eklendi.
5. Yorum ekleme formunda karakter sayacı eklendi. Karakter sayısı yönetim panelinden değiştirilme özelliği eklendi.
6. Ana sayfa ve yönetim paneli istatistikleri arttırıldı.

v1.2 Yenilikler
1. Bazı sayfalarda değişiklik yapıldı.
2. Site sayacı eklendi. Bu sayaçta; bugün tekil, bugün çoğul, dün tekil, dün çoğul, toplam tekil, toplam çoğul istatistikleri bulunmaktadır.
3. Site ekleme formundaki güvenlik kodu sistemi değiştirildi.
4. Yorum ekleme alanına güvenlik kodu sistemi yerleştirildi.
5. Ana sayfadaki site sayacı ve site arama alanlarının yönetim panelinden açık yada kapalı yapma özelliği eklendi.

v1.3 Yenilikler
1. Bazı hatalar giderildi.
2. Güvenlik ve kod iyileştirilmeleri yapıldı.
3. İstatistik sayacında hatalar düzeltildi ve iyileştirmeler yapıldı.

v2.0 Yenilikler
1. Site görünümü (teması) değiştirildi.
2. Sistem olarak geliştirme yapıldı.
3. Bazı işlemleri ayrı ayrı sayfalarda gerçekleştirmek yerine tek sayfada birleştirildi.
4. Yorum düzenleme işlem sayfası oluşturuldu.
5. Duyuru düzenleme işlem sayfası oluşturuldu.

v2.1 Yenilikler
1. Site önizleme seçenekleri için alternatifler çoğaltıldı.
2. İki adet otomatik site üzerinden önizleme seçeneği, bir adet editör tarafından önizleme ekleme seçeneği eklendi.
3. Bu seçeneklerden hangisini istiyorsanız yönetim panelinden o seçeneği aktif edebilme özelliği eklendi.

{tab YARDIM|grey}

Veritabanı Yolu Nasıl Değiştirilir?

Site tanıtımları scriptinin veritabanı yolu belirtilen dosyanın adı inc_functions.asp'dir. Bu dosyayı bir editör programı aracılığıyla açınız ve 18. satırda yer alan aşağıdaki kodu bulunuz:

strDBPath = Server.MapPath("db/sitetanitimlari.mdb")

Bu kodu bulduktan sonra sitetanitimlari yazan kısmını isteğinize göre değiştiriniz ve dosyayı kaydediniz. Bu yeni belirlemiş olduğunuz adı db klasöründe bulunan sitetanitimlari.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yazınız.
Örneğin; biz bu adı yenisitetanitimlari olarak belirlemiş olalım. inc_functions.asp dosyasında kod şu şekilde olur:
strDBPath = Server.MapPath("db/yenisitetanitimlari.mdb")
Daha sonra db klasörünü de açalım ve sitetanitimlari.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yenisitetanitimlari.mdb olarak yapalım.
Sonuçta bu şekilde veritabanı yolunuzu değiştirmiş olursunuz.

Kategori Nasıl Eklenir, Nasıl Düzenlenir, Nasıl Silinir?

Yeni kategori eklemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Kategoriler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Yeni Kategori Ekle kısmından kategori adını ve sırasını yazarak Kategoriyi Ekle düğmesini tıklayınız.

Kategori düzenlemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Kategoriler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Kategori Yönetimi kısmında kategorilerin listesi bulunmaktadır. Düzenlemek istediğiniz kategorinin solunda bulunan düzenleme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda kategori adını ve kategori sırasını yazarak Kategoriyi Güncelle düğmesini tıklayınız.

Kategori silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Kategoriler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Kategori Yönetimi kısmında kategorilerin listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz kategorinin solunda bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Editör (Yönetici) Nasıl Eklenir, Nasıl Düzenlenir, Nasıl Silinir?

Yeni yönetici eklemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Yöneticiler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan formda kullanıcı adını, parolasını ve yetkisini vererek Kullanıcıyı Ekle düğmesini tıklayınız.

Yönetici bilgisini düzenlemek ve silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Yöneticiler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada yöneticilerin listesi vardır. Her yöneticinin sağ tarafında İşlem kısmında Düzenle ve Sil simgeleri bulunur. Yönetici bilgisini düzenlemek için düzenleme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda düzenlenecek bilgileri yazarak Kullanıcıyı Düzenle düğmesini tıklayın. Yöneticiyi silmek için ise sadece silme simgesine tıklamanız ve onaylamanız gerekmektedir.

Site Nasıl Düzenlenir, Nasıl Silinir, Nasıl Onaylanır, Editörün Seçimi Nedir, Hatalı Siteler Nedir?

Site düzenlemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Tüm Siteler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada sitelerin listesi bulunmaktadır. Düzenlemek istediğiniz linkin sağında bulunan düzenleme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda düzenlenecek bilgileri yazarak Site Bilgilerini Düzenle düğmesini tıklayınız.

Site silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Tüm Siteler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada sitelerin listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz linkin sağında bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Site onaylamak için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Onay Bekleyenler bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada onay bekleyen sitelerin listesi bulunmaktadır. Onaylamak istediğiniz sitenin sağında bulunan onaylama simgesine tıklayınız. Karşınıza onaylama formu gelecektir. Bu formda sitenin bilgileri bulunmaktadır. Yapmanız gereken editör puanınızı seçerek Siteyi Onayla düğmesine tıklamanızdır. Ayrıca bir siteyi onaylamadan önce düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Editör seçimi nedir;
Kayıtlı bulunan tüm siteler arasından kendinizin seçeceği siteler olarak belirtilen editör siteleridir. Seçtiğiniz siteler, hem ana sayfada blok olarak gösterilir hemde ayrı bir sayfada listelenir.
Hatalı siteler nedir;
Sitenizin ziyaretçilerinin kayıtlı siteler arasından ulaşılamama sorunlarındanı kaynaklanan hatalarda size yaptığı bildirimlerin listesidir. Bu sayfayı açtığınızda hatalı sitelerin listesini görebilirsiniz. Eğer herhangi bir sitede hata varsa gerekli düzenlemeyi yapabilir, silebilir veya hatası yoksa bu listeden çıkartabilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Hatalı Siteler bağlantısına tıklayınız.

Yorumlar Nasıl Onaylanır, Nasıl Silinir?

Yorum onaylamak için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Tüm Yorumlar bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada onaylanacak yorumların listesi bulunmaktadır. Onaylamak istediğiniz yorumun sağ tarafında bulunan onaylama simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Yorum silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Tüm Yorumlar bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada yorumların listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz yorumun sağ tarafında bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Duyuru Nasıl Eklenir, Nasıl Silinir?

Yeni duyuru eklemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Duyurular bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Yeni Duyuru Ekle kısmında bulunan formda duyuru içeriğini yazarak Duyuruyu Ekle düğmesini tıklayınız.

Duyuru silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Duyurular bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Tüm Duyurular Yönetimi kısmında duyuruların listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz duyurunun sağ tarafında bulunan İşlem kısmından Sil bağlantısına tıklayınız ve onaylayınız.

Genel Ayarlar Yönetiminde Neleri Değiştirebiliriz?

Genel ayarlar yönetiminde değiştireceğiniz bilgiler;
Sitenizin adı, adresi, e-mail adresiniz, site teması, sunucu kaynaklı saat farkı, bakım modu açma ve kapama, bakım modu açıksa içeriğinde ne yazacağı, site açıklaması karakter sayısı, yorum karater sayısı, kategori alanı açma kapama, yeni eklenenler alanı açma kapama, popüler siteler alanı açma kapama, haftanın sitesi alanı açma kapama, rastgele site alanı açma kapama, en çok puanlılar alanı açma kapama, en son yorumlananlar alanı açma kapama, haftanın siteleri alanı açma kapama, istatistik alanı açma kapama, duyurular alanı açma kapama, google reklam alanı alanı açma kapama, yorum onayı açma kapama, site sayacı alanı açma kapama, site arama alanı açma kapama bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Genel ayarlar yönetimine ulaşmak için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Yönetim bağlantısına tıklayınız.

end faq

{accordionfaq faqid=accordion3 faqclass="lightnessfaq defaulticon headerbackground headerborder contentbackground contentborder round5" active=item1}
{/tabs} Ekran Görüntüleri

Site tanıtımlarına ait tüm ekran görüntüleri aşağıda küçük resimler halinde yer almaktadır. Küçük resimlerin üzerine tıklayıp büyük halini görebilir ve resimler arasında kolaylıkla dolaşabilirsiniz.

{gallery}script/st{/gallery}