UzmanWeb Scriptleri Tanıtım

Ziyaretçi Defteri v2.3
Ziyaretçi defterini kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Çünkü bu ziyaretçi defterinde hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeden tüm ayarları web üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek vererek açıklayayım. Sitenizde bu ziyaretçi defterini kullanmaya başladınız diyelim. Hangi form alanlarının açık yada kapalı kalmasını istiyorsanız yönetim panelinden seçmeniz yeterli olacaktır. Hatta form alanlarında zorunlu veri girilmesini ayarlayabilir, istediğinizi isteğe bağlı form alanı olarak belirtebilirsiniz. Bu ziyaretçi defterinde size yarayacak diğer özellik ise isteğe özel form alanları yapmaktır. 4 adet form alanı bulunmaktadır. Bu form alanlarını isteğe göre ayarlayabildiğiniz gibi, açık/kapalı olmasını da ayarlayabilirsiniz ve ayrıca bu 4 form alanının zorunlu/isteğe bağlı veri girilmesi özelliğini de ayarlayabilirsiniz. Kısacası her şeyi yönetim panelinden kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin, siteniz bir köy sitesi ve kodlama bilginiz yeterli değilse, bu ziyaretçi defteri işinize kesinlikle yarayacaktır. Çünkü ziyaretçi defterinizde bu isteğinize göre değiştirilebilir form alanlarını köy sitesinin hangi mahallesinde oturduğu şeklinde ayarlayabilirsiniz. Başka bir örnek daha verecek olursam; bir okulun sitesine sahipsiniz ve bu ziyaretçi defterini kullanıyorsunuz. Ziyaretçi defterine mesaj yazacakların hangi sınıfta olduğunu mesajlarda göstermek için bu değiştirilebilir form alanlarını kullanabilirsiniz. Bu ziyaretçi defterinde ister mesajların direk eklenmesini yada mesajların yönetici onayından geçtikten sonra eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu ziyaretçi defterinde hiçbir kodlama bilgisine gerek kalmadan sadece yönetim panelini kullanarak tüm işlemleri isteğinize göre gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu ziyaretçi defterinin diğer özelliklerini yazının devamından görebilirsiniz.

{tab GENEL ÖZELLİKLERİ|blue}

1. Ziyaretçi defterinin mesaj yazma için kullanılan form alanlarında; Adınız Soyadınız, E-Mail Adresiniz, Msn Adresiniz, Icq Numaranız, Yahoo Adresiniz, İnternet Adresiniz, Yaşadığınız Ülkeyi Seçme, Yaşadığınız Şehiri Seçme, Avatar Seçme, 4 Tane Yeni Alan Belirleme, Mesaj Başlığı, Mesajınız, Güvenlik Kodu alanları bulunmaktadır. Bu 4 tane yeni alanı kendi kullanımınız için yönetim panelinden ne amaçla kullanabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.
2. Bu yukarıda yazılan form alanlarını isterseniz kapatabilirsiniz, isterseniz açabilirsiniz, isterseniz zorunlu veri girilmesini sağlayabilirsiniz, isterseniz isteğe bağlı veri girilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.
3. Mesajlara, smiley (gülenyüz ekleme) alanı bulunmaktadır. Toplam 25 tane smiley vardır. Ayrıca forum kodu uygulaması bulunmaktadır. Forum kodunda, kalın, italik, altı çizili, üstü çizili, sola hizala, ortala, sağa hizala, iki yana hizala, resim ekleme, internet adresi ekleme, e-mail adresi ekleme, kayan yazı, alıntı ve yardım kitapçığı bulunmaktadır. Bu yardım kitapçığı forum kodlarını ayrıntılı olarak gösteren bir sayfadır.
4. Mesajları gösteren sayfada, nereden katılım olduğu (ülke bayrağı, ülke adı, il adı), avatar, mesajı yazan kişinin adı soyadı, e-mail adresi, msn adresi, yahoo adresi, icq numarası, internet adresi, mesajın eklenme tarihi, sürekli link ve toplam mesaj sayısı, ayrıca mesajın başlığı ve yazılan mesaj içeriği gösterilmektedir. Mesajlarda sayfalanacak sayıyı yönetim panelinden ayarlayabilirsiniz.
5. Güvenlik için zararlı kodları engelleme ve temizleme özelliği bulunmaktadır.
6. E-mail adresi, msn adresi ve yahoo adresi form alanlarında e-mail adresine uygun veri yazma özelliği bulunmaktadır.
7. Icq numarası form alanında sayı (rakam) kontrol özelliği bulunmaktadır.
8. Google reklam alanları bulunmaktadır. İsterseniz bu alanı kendinize göre normal reklam alanı olarak veya isterseniz başka bir amaçla kullanabilirsiniz. Bu reklam alanı defterin üst kısmında ve alt kısmında bulunmaktadır. Bu alanın ister sadece üst kısmını, ister sadece alt kısmını, isterseniz her iki kısmı da açabilir veya tümünü kapatabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.
9. Duyuru alanı mevcut olup, kayan yazı olarak listelenmekte ve duyuru eklenme tarihi ile birlikte gösterilmektedir. Bu duyuru alanını yönetim panelinden isterseniz kapatabilirsiniz, isterseniz açabilirsiniz.
10. İp engelleme sistemi mevcut olup, iki şekilde engelleme sistemi bulunmaktadır. Engelleme sisteminin birisi mesajları görmesini engelleme, diğeri ise mesaj yazmasını engellemedir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yönetim paneli özelliklerine bakabilirsiniz.

{tab YÖNETİM PANELİ ÖZELLİKLERİ|green}

1. Yönetim paneli için kullanıcı adı ve parola sistemli bir yönetim sayfası bulunmaktadır. Bu kullanıcı adını ve parolasını ilk başta sizin belirleyeceğiniz gibi daha sonradan da kullanıcı adı ve parolasını yönetim panelinden değiştirebilirsiniz. Yazdığınız parola güvenlik için md5 yöntemiyle şifrelenmektedir.
2. Yönetim panelinde tüm mesajları görebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
3. Kelime filtresini açabilir ve engellemek istediğiniz kelimeleri yeni kelimeler ile değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.
4. Yeni ülkeler ekleyip, silebilirsiniz. Ülke bayrağı ekleme mevcuttur. Tüm ülke bayraklarını Resim klasöründe bulabilirsiniz. Seçilen ülkeye göre o ülke bayrağı mesajlarda ülke adıyla birlikte gösterilmektedir.
5. Yeni şehirler ekleyip, silebilirsiniz.
6. Yeni avatarlar (simgeler) ekleyebilirsiniz ve silebilirsiniz.
7. Genel ayarlardan ziyaretçi defteri adını, kullandığınız tema klasörünün adını, ziyaretçi defterinde kullanılacak yazı tipini ve yazı boyutunu ayarlayabilirsiniz.
8. Ziyaretçi defterinde eklenen mesajların direk olarak eklenmesini yada yönetim onayından geçtikten sonra eklenmesini genel ayarlardan ayarlayabiliyorsunuz. Mesaj onayı açık ise; ziyaretçi defterine eklenen mesajlar Onay Bekleyenler sayfasında gözükecektir. Onay bekleyenlerde bulunan mesajları isterseniz düzenleyebilir, isterseniz silebilir, isterseniz tek tek onaylayabilir, isterseniz tümünü onaylayabilirsiniz.
9. Mesajların kaç sayfada listelenebileceğini genel ayarlardan ayarlayabilirsiniz.
10. Ziyaretçi defterinizde bakım yapmak istediğinizde, genel ayarlardan bakım modunu açabilir ve isteğinize bağlı bir yazı yazabilirsiniz. Bakım modunu açtığınızda; ziyaretçiler sizin yazacağınız bakım mesajıyla karşılaşırlar ve bu sırada mesajları göremezler, yeni mesaj yazamazlar. Daha sonra bakım modunu kapatarak ziyaretçi defterinizi tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
11. Mesaj ekleme form alanlarında hangi form alanlarının açık hangi form alanlarının kapalı olacağını genel ayarlardan ayarlayabiliyorsunuz. İsteğinize bağlı olarak form alanlarının açık veya kapalı kalmasını siz belirleyebiliyorsunuz.
12. Ziyaretçi defteri özelliklerinde bahsedilen 4 adet yeni form alanlarının ne amaçla kullanılacağını genel ayarlardan yazabiliyorsunuz. Bu 4 adet yeni form alanını isteğinize bağlı kullanıma açarak, ziyaretçileriniz hakkında bu form alanlarının doldurulmasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu form alanlarına veri girilmesini zorunlu olarak ayarlayabilirsiniz.
13. Mesaj ekleme formunda hangi form alanlarının zorunlu hangi form alanlarının isteğe bağlı doldurulmasını genel ayarlardan yapabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir form alanını isteğe bağlı doldurulmasını seçerseniz, o form alanı isteğe bağlı doldurulur veya doldurulmaz. Fakat bu herhangi bir form alanını zorunlu doldurulmasını seçerseniz, o form alanına zorunlu olarak veri girilmesi isteğini ayarlamış olursunuz.
14. Mesaj arama sistemi mevcut olup, yazacağınız kelimeye göre ve mesaj eklemedeki form alanlarına göre aranacak yeri seçerek istenilen mesajları listeleyebilirsiniz.
15. Duyuru ekleyip, silebileceğiniz duyurular yönetimi bulunmaktadır.
16. Google reklam alanını; ister kapatabilir, ister sadece üst alanda gösterebilir, ister sadece alt alanda gösterebilir, isterseniz de hem üst hem alt alanda gösterebilirsiniz. Bu google reklam alanını, isterseniz banner reklam alanı veya isterseniz başka bir amaçla da kullanabilirsiniz.
17. Ziyaretçi defterinde duyuru alanının gösterilip gösterilmemesini yönetim panelinden ayarlayabilirsiniz.
18. İp Filtresi bölümünden ip engellemesi yapabilirsiniz. İp numarasını engellerken, isteğe bağlı olarak; ister belirtilen ip numarasının sadece mesaj yazmasını engelleyebilir, isterseniz belirtilen ip numarasının mesajları görmesini engelleyebilirsiniz.
19. Saat farkı ayarlamasını sunucuya göre ayarlayabilirsiniz.
20. Yapılan işlemler için onay penceresi eklenmiştir. İşlemi devam ettirmek için Tamam düğmesine, vazgeçmek için İptal düğmesine tıklama isteğiyle onayınız sorulmaktadır. Dolayısıyla bir işleme yanlışlıkla tıklasanız bile geri dönüş şansınız vardır.

{tab SÜRÜM NOTLARI|red}

v1.1 Yenilikler
1. Güvenlik kodu sistemi değiştirildi.
2. Mesaj bölümüne yazılan boşluksuz uzun kelimelerin temayı bozması engellendi.

v2.0 Yenilikler
1. Ziyaretçi defterinin tema sistemi değiştirildi, yeni tema sistemine uygun 4 adet tema yapıldı.
2. Yönetici giriş, çıkış işlemleri tek bir sayfada toplandı.
3. Gereksiz kod temizliği ve kod iyileştirmeleri yapıldı.
4. Mesaj yazarken puan verme olayı eklendi. Bu özelliği yönetim panelinden açıp-kapatma sistemi eklendi.
5. Mesaj başlığına ikon seçme sistemi eklendi. 7 adet ikon bulunmaktadır.
6. Yönetici olarak mesaja cevap verme özelliği eklendi.
7. Bir önceki sürümde eklenen uzun kelimelerin tasarımı bozmasını engelleme sistemine temaya uygun renk düzeni (scrollbar) getirildi.

v2.1 Yenilikler
1. Mesajlar alanındaki solda bulunan profil alanı isteğe bağlı solda ve sağda olarak değiştirilebilir sistem eklendi.
2. Kurallar sayfası eklendi. Bu kurallar sayfasını hem açıp kapatabilir, hemde isteğe bağlı olarak mesaj yazma alanında veya bir bağlantı verilerek okunabilir şeklinde yapılandırıldı.
3. Ziyaretçi mesaj yazdığında otomatik olarak teşekkür e-maili gönderme özelliği eklendi. İsteğe bağlı olarak açıp kapatabilirsiniz.
4. Yönetim panelinde genel ayarlar ve form alanı ayarları ayrı sayfa olarak yapılandırıldı.
5. Yönetim panelinde küçük ikonlu menüler bulunan ana sayfa yapıldı.

v2.2 Yenilikler
1. Mesaj ekleyen kişinin IP numarası yönetim panelinden görülebilir yapıldı.
2. Yönetim panelinde mesaj ekleyen kişinin IP numarasını engellemek istediğinizde yardımcı olacak kısayol bağlantısı yapıldı.
3. Mesaj alanlarında kişiye ait Facebook, Twitter ve Friend Feed bağlantılarının paylaşılması özelliği sağlandı.
4. Facebook, Twitter ve Friend Feed form alanlarının yönetim panelinden özelleştirilmesi sağlandı.

v2.3 Yenilikler
1. Hata giderildi.

{tab YARDIM|grey}

Veritabanı Yolu Nasıl Değiştirilir?

Ziyaretçi defteri scriptinin veritabanı yolu belirtilen dosyanın adı defter_functions.asp'dir. Bu dosyayı bir editör programı aracılığıyla açınız ve 18. satırda yer alan aşağıdaki kodu bulunuz:

strDBPath = Server.MapPath("db/defter.mdb")

Bu kodu bulduktan sonra defter yazan kısmını isteğinize göre değiştiriniz ve dosyayı kaydediniz. Bu yeni belirlemiş olduğunuz adı db klasöründe bulunan defter.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yazınız.

Örneğin; biz bu adı yenidefter olarak belirlemiş olalım. defter_functions.asp dosyasında kod şu şekilde olur:
strDBPath = Server.MapPath("db/yenidefter.mdb")
Daha sonra db klasörünü de açalım ve defter.mdb dosyasının adını yeniden adlandırarak yenidefter.mdb olarak yapalım.
Sonuçta bu şekilde veritabanı yolunuzu değiştirmiş olursunuz.

Mesaj Nasıl Düzenlenir, Nasıl Silinir, Onay Bekleyen Mesajlar Nedir?

Mesaj düzenlemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Mesajları Listele bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajların listesi bulunmaktadır. Düzenlemek istediğiniz mesajın solunda bulunan düzenleme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda gerekli bilgileri yazarak Mesajı Güncelle düğmesini tıklayınız.

Mesaj silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Mesajları Listele bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajların listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz mesajın solunda bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Onay bekleyen mesajlar nedir;
Sitenizin ziyaretçileri mesaj yazdığında hemen yayınlanmasını istemiyorsanız, kendiniz kontrol etmek ve öyle yayınlamak istiyorsanız bu özelliği genel ayarlardan açabilirsiniz. Bu ayarı açtığınızda ziyaretçilerinizin mesajları burada listelenecektir. Bir mesajı onaylamak için her mesajın solunda bulunan onaylama simgesine tıklayınız ve onaylayınız. Eğer mesajı düzenlemeye gerek varsa gerekli düzenlemeyi yapabilir veya silebilirsiniz.Bu sayfaya ulaşmak için yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Onay Bekleyenler bağlantısına tıklayınız.

Ip Filtresi Nedir, Kelime Filtresi Nedir?

Ip filtresi nedir;
Ziyaretçi defterinize bazı ip kontrolleri getirerek ziyaretçi defterini görmesini veya mesaj yazmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Ip Filtresi bağlantısına tıklayınız. Ip numarası engellemek için açılacak olan formda ip numarasını girerek ve engelleme çeşidini belirterek Ip Numarasını Engelle düğmesine tıklayınız. Ip numarasını silmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Kelime filtresi nedir;
Ziyaretçi defterinizde bazı kelimelerin yazılmasını otomatik olarak engellemek istiyorsanız veya bir kelimenin yerine başka bir kelime yazılmasını istiyorsanız bu sayfayı kullanabilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Kelime Filtresi bağlantısına tıklayınız. Kelime engellemek için açılacak olan formda engellenecek ve düzenlenecek kelimeleri yazarak Kelimeyi Gönder düğmesine tıklayınız. Kelimeyi silmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Duyuru Nasıl Eklenir, Nasıl Silinir?

Yeni duyuru eklemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Duyurular bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada bulunan formda duyuru içeriğini yazarak Duyuruyu Ekle düğmesini tıklayınız.

Duyuru silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Duyurular bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada Duyuru Listesi kısmında duyuruların listesi bulunmaktadır. Silmek istediğiniz duyurunun üst tarafında bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Simge (Avatar), Ülke ve Şehir Nasıl Eklenir, Nasıl Silinir?

Simge nasıl eklenir veya silinir;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Simgeler bağlantısına tıklayınız. Simge eklemek için açılacak olan formda simge adını ve resmin bulunduğu adresi girerek Simgeyi Ekle düğmesine tıklayınız. Simgeyi silmek için simge listesi kısmında her simgenin sağında bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Ülke nasıl eklenir veya silinir;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Ülkeler bağlantısına tıklayınız. Ülke eklemek için açılacak olan formda ülke adını ve bayrağının bulunduğu adresi girerek Ülkeyi Ekle düğmesine tıklayınız. Ülkeyi silmek için ülke listesi kısmında her ülkenin sağında bulunan silme simgesine tıklayınız ve onaylayınız.

Şehir nasıl eklenir veya silinir;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Şehirler bağlantısına tıklayınız. Şehir eklemek için açılacak olan şehir adını girerek Şehiri Ekle düğmesine tıklayınız. Şehiri silmek için şehir listesi kısmında her şehirin üzerine tıklayınız ve onaylayınız.

Genel Ayarlar Yönetiminde Neleri Değiştirebiliriz? Yönetici Adı ve Parolası Nasıl Değiştirilir?

Genel ayarlar yönetiminde değiştireceğiniz bilgiler;
Ziyaretçi defterinin adı, ziyaretçi defteri teması, kullanılacak yazı tipi, yazı boyutu, mesaj onayı açma kapama, bir sayfada listelenecek mesaj sayısı, sunucu kaynaklı saat farkı, google reklamları açma kapama, duyuru modu açma kapama, bakım modu açma ve kapama, bakım modu açıksa içeriğinde ne yazacağı, form alanlarını açma kapama, boş form alanlarını isteğe göre uyarlama, zorunlu form alanlarını belirleme bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Genel ayarlar yönetimine ulaşmak için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Genel Ayarlar bağlantısına tıklayınız.

Yönetici adı ve parolasını değiştirmek için;

Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Yönetici Bilgisi bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan formda yönetici adı ve parolasını yazarak Yöneticiyi Güncelle düğmesine tıklayınız.

Mesaja Yönetici Cevabı Nasıl Eklenir, Nasıl Düzenlenir, Nasıl Silinir?

Mesaja yönetici cevabı eklemek için;

Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Mesajları Listele bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajların listesi bulunmaktadır. Cevap eklemek istediğiniz mesajın solunda bulunan cevap verme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda cevabı yazarak Cevabı Ekle düğmesini tıklayınız.

Mesaja yazılmış cevabı düzenlemek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Mesajları Listele bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajların listesi bulunmaktadır. Eklenmiş cevabı düzenlemek istediğiniz mesajın solunda bulunan cevap verme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda mevcut cevap bulunmaktadır. Cevabı düzenleyerek Cevabı Ekle düğmesini tıklayınız. Ayrıca mesaja yazılmış cevabı mesaj düzenleme formuyla da güncelleyebilirsiniz.

Mesaja yazılmış cevabı silmek için;
Yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Mesajları Listele bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada mesajların listesi bulunmaktadır. Eklenmiş cevabı silmek istediğiniz mesajın solunda bulunan cevap verme simgesine tıklayınız. Açılacak olan formda mevcut cevap bulunmaktadır. Cevap içeriğini silerek Cevabı Ekle düğmesini tıklayınız. Ayrıca mesaja yazılmış cevabı mesaj düzenleme formuyla da silerek güncelleyebilirsiniz.

naylayınız. Eğer mesajı düzenlemeye gerek varsa gerekli düzenlemeyi yapabilir veya silebilirsiniz.Bu sayfaya ulaşmak için yönetim panelinize kullanıcı adı ve parola ile giriş yapınız. Üst tarafta bulunan menü kısmından Onay Bekleyenler bağlantısına tıklayınız.

1. Ziyaretçi defterinin tema sistemi değiştirildi, yeni tema sistemine uygun 4 adet tema yapıldı.db/yenidefter.mdb strong

. Açılacak olan formda cevabı yazarak Cevabı Ekle düğmesini tıklayınız.

end faq

{accordionfaq faqid=accordion3 faqclass="lightnessfaq defaulticon headerbackground headerborder contentbackground contentborder round5" active=item1}
{/tabs} Ekran Görüntüleri

Ziyaretçi defterine ait tüm ekran görüntüleri aşağıda küçük resimler halinde yer almaktadır. Küçük resimlerin üzerine tıklayıp büyük halini görebilir ve resimler arasında kolaylıkla dolaşabilirsiniz.

{gallery}script/zd{/gallery}