UzmanWeb.Net Forum

Webmasteryolcu Seo Dersleri (Okunma sayısı 1040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yolcumustafa

* Eylül 20, 2012, 08:41:13 ÖÖ
Selamun aleyküm değerli arkadaşlar yeni bir proje olan Webmasteryolcu seo dersleri ile site ve bloglarınızın arama motorları nezdinde daha itibarlı aramalarda ilk sayfada çıkması için yapılması gereken seo dersleri uygulamalı olarak yapılmaması gerekenleri negatif seo konularını ara ara yazacağım makaleler ile göreceğiz. Aktaracağım seo dersleri özellikle sıfırdan başlayanlara hitap ederek ilerleyen zamanda ise orta sınır ve webtasarım alanında uzmanlaşmış insanlar için gerekli seo dersleri ve seo teknikleri olarak devam edeceğiz.

Seo Dersleri
Seo nedir deyip klasik bir giriş yapmak istemiyorum konuya çünkü bunalttı Seo sözcüğünün hemen yanına ingilizce açılımını yazmak yerine ben kabaca kelimeler kullanacağım arkadaşlar Seo site sahiplerinin uyması gereken kural olarak niteleyebiliriz. Kim koyuyor bu kuralları derseniz Arama Motorları başta google olmak üzere diyorki benim kurallarıma uyar dediklerimi yaparsan benle iyi geçinirsin yok uygulamaz aksi davranırsan külahları değişiriz. Kısaca seo ile yapılması istenen sitenizin arama motorlarına göre optimize edilmesi gerektiğidir.Webmasteryolcu Seo Dersleri

Seo konusunda en büyük kuralın sabır olduğunu hatırlatır bu kuralıda benim koyduğumu belirtmek isterim. Seo Dersleri ile Sitenin neye göre optimize edilmesi gerektiğini iyi öğrenmek baştan sona o şekilde davranmanız gerekmektedir. Sitenizi seo yönünden optimize etmek hayata getirilen bir bebeğin sağlıklı yetiştirilmesi sonucu her yaşta akıllı, becerikli olmasını sağlar ama seosuz kurallara uygun olmayan site ise hamileyken ilgisiz davranan doğum yapınca beceriksiz davranıp çocuğu hasta ve bakımsız yetiştiren gıdadan yoksun yetiştiren annenin çocuğuna benzerdir. Bu şekilde yetişen çocuk ya ölür yada sağlıksız, dayanıksız yaşar yani gelecek adına ümit vermez.

Seolu Seosuz Site Farkı
Yukarda 2 farklı yiğenden örnek verdim tüm çocuklar bizim evlatlarımızdır. Rabbim hepsine sağlık, sıhhat ve güzel ahlak versin analı babalı büyütsün diyerek konuya devam ediyorum. Site yapmaya ilk başlayan genelde meraktan başlar acayip keyif alır basit bir sayfa bile yapmış olsa amaç o adrese birşey eklemenin verdiği keyiftir. Lakin bu keyif uzun sürmez çünkü biz bir sayfa yapıp merhaba dünya yazıp yayınlarken. Başkası döktürmüş tasarımı selamlar merhabalar havada uçuşuyordur. insan olarak hemen kıskanır ve şöyle deriz vay anasını be Ş..r..fsiz nasılda yapmış öyle der hemen tekniği aramaya koyuluruz. Adam boşuna dememiş araya araya bağdat bulunur diye hemen kendimizi geliştirme imkanını azda olsa bulur sonra adım adım bularak ilerleriz.

Sitemiz Hazır Ama Bir Eksik Var
ilk sayfamız olan merhaba dünyayı artık aşmış sayfalar içerikler hazırlar hale gelmişizdir. Site yaptım ama ne gelen var ne giden günlük 5-10 ziyaretçi gelse sitemize o bile mutluluk verir insana lakin kısa sürer bir başka sitede günde yüzlerce binlerce ziyaretçi geldiğini görene kadar bu seferde nası olurda ziyaretçi artırma derdine düşeriz. Hemen yine aramaya devam bu seferde google ve seo ilişkisi karşımıza çıkar bilmemiz gerekenler.

Neden Google
Seonun tüm amacı googleye uygunluktur değerli arkadaşlar. Dünya genelinde 3-5 arama motoru varsada hepsini toplasan bir google etmez daha doğrusu hepsinin kullanıcısı googlenin yarısı bile etmez ben 2000 yılında başladığım bu işe bir gün görmedim yahoo, msn (Bing) ve son yıllarda ortaya çıkan yandex için seo yapan webmasteri herkes googlenin kurallarına göre birşey hazırlama derdinde kural neydi seo gerekleridir.

Sitenize Ziyaretçi Çekebilmek
Eskiden bir tabir vardı çalışanlar arasında ekmek aslanın ağzında derlerdi şimdi ziyaretçi aslanın ağzında desem yeridir. Çok site, çok ve zengin ve hilekar rakipleriniz olacaktır. Yani site yapmak yeterli değil site yapıp bitirdikten sonra birde rakiplere karşı izlenecek strateji ve ziyaretçi çekmenin yollarını arayacaksınız. Ziyaretçi kaynakları genel anlamda %85 google %10 diğer arama motorları %5 ise forum, imleme, sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerden oluşur. Burada ortaya çıkan ne yapıp ne edip google ile iyi geçinme gerektiğidir.

Google İlk Sayfa
Sitenizin googleden ziyaretçi alması için googlede 1 yada 2. sayfaya gelmesi gereklidir. googlede 3. ve daha gerilerde olmanız size fayda sağlamaz ziyaretçi bakımından fakat ümit verir ümidi ne yapacaz hacı demeyin 3. sayfaya gelmiş olan site 2. sayfayada çıkar 1. sayfayada çıkar hatta ilk sayfayada gelebilir. Yani siteniz yola çıkmış ilerliyordur sevinebilirsiniz.

Google ilk sıra için ne yapılmalı
A) Googleden ilk sıra satın alınmalıdır?
B) Google Türkiyeden eleman bulunup torpil istenmeli?
C) Google Adwords reklam vererek google ile çalışılmalı?
D Googleye sitenizden link vererek onu desteklediğinizi göstermelidir?
Sizce doğru cevap hangisi arkadaşlar? Bence hiçbiri çünkü hepsi yanlış doğru cevap Seo kurallarına uygun yapılan ve sabırla beklenen site olacaktı. Yaklaşık 200 farklı kuralın bulunduğı google seo dersleri yazılarımda sizlere en önemlileri aktarıp uymanız gerekenleri aktaracağım.

Seo Yaptım Ama Değişiklik Yok
Ya hocam bu sabah seo yaptım nerdeyse akşam olacak bizim sitede halen tık yok soğudum resmen diyenler var seo yapmanız size 1 günde 3 günde etki edeceğini söyleyen birini bulursanız dövebilirsiniz. Seo + Sabır = Başarılı kaliteli ve insanlar tarafından sevilen site olup sizinde maddi manevi kazanç sağladığınız site ortaya çıkacaktır.
İyide üstad daha ne yapacaz ne kadar bekleleyecez çok değil arkadaşlar emeklerinizin karşılığı 1-3 hafta içinde etkisini gösteririr farkı anlarsınız dersiniz evet geçen yaptıklarımdan dolayı artış, yükseliş var diyebilir daha özverili çalışmaya devam edersiniz.

Site İçi Site Dışı Seo
Site yaptım yayınladım, Seoyada uygun yaptım daha ne yapayım derseniz yine başarısız olursunuz arkadaşlar. Site dışı seo dediğimiz sitenizi destekleyici işlemler yapılması gerekecektir. Backlink, İmleme ve sosyal ağlarda paylaşım şeklinde bu konuyada detaylı olarak anlatacağız çok yakında.

Seo Dersleri Başlıyor
Sıfırdan başlayacağımız seo konularını uygulayan tüm arkadaşlarım kısa sürede farkı farkedecektir. Belki biraz zahmetli olacaktır lakin unutmayın alışkanlık haline gelir bu yaptıklarınız ve bir noktadan sonra sıkılmadan olağan halde yaparsınız.

Kaynak: Seo Dersleri
Kayıtlı