Gönderen Konu: Grafik tasarım İşine girmeyi planlayan arkadaşlara tavsiyeler  (Okunma sayısı 1667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grafiktasarimkursu

• Ziyaretçi
Grafik Tasarım İşine Yönelmek  İsteyenlere Tavsiyeler
Grafik tasarım,grafik tasarımcı denince akla gelen ilk şey; kişilerin bu işin okulunu okumuş olma zorunluluğu var mı? sorusudur.
Tabi ki mesleki açıdan işin okulunu okumuş olmak bir avantaj fakat; sektörde grafik tasarımı ve reklamcılık işi yapan reklam ajanslarının dışında bir çok matbaa, ozalit,kitapevi,reklamcı,tabelacı vs. envai çeşit işyeri var. Tabi ki her işletme art direktör (sanat yönetmeni) ile çalışmasını gerektirecek işler yapmıyor.
İşte tam bu noktada, alaylı diye tabir edilen ve genelde mesleki ünvanı “grafiker” olarak anılan zamanla kendisini gerekli grafik programlarını (photoshop,illustrator,indesign,corel draw,freehand) kullanma konusunda geliştirmiş, verilen işi biraz yönlendirme, biraz müşteri isteği ve biraz da kendi ruhunu katarak ortaya çıkarabilen kişiler; bu firmaların ihtiyaç duyduğu veya duyacağı kişiler olmaktadır.
Grafik Tasarımına Yönelmek isteyenlerin başvurabileceği yöntemler:
Bana göre üç farklı yol izlenebilir.
1-Herşeyi bir kenara bırakıp bu işin okulunu okumak.
Bu seçenek ile ilgili çok da açıklama yapmaya gerek yok aslında. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız,akademik yönden eğitimini almak en sağlam çözüm gibidir. Ancak; bu şeçenek  için de yaşı geçmiş kişi iş hayatının yoğunluğundan okula gidebilir mi? bu tartşılır.(sonuçta  hayalinizdeki iş bu ise her yol mübahtır.  )
2-İnternetten eğitim videolarını izlemek.
İnternet adeta bir okul gibi size istediğiniz konuda ders almınızı sağlayan bir araç olabilir. Programların nasıl kullanıldığını internetten izlemeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Bu seçeneğin handikap’ı internette öğretilen bilginin her zaman anlaşılabilir olmadığı gibi, tıkandığınız noktada veya destek almak istediğiniz zamanlarda direkt olarak sorunuzu sorabileceğiniz bir kişinin olmamasıdır.
Forum sitelerinde de bu tarz bilgilerin varlığı kesin öğrenmeyi sağlayamamaktadır.(maalesef)
Örnek olarak; bir iş matbaaya nasıl gönderilir?, renk ayrmı nasıl yapılır, matbaaya sorunsuz iş nasıl gönderilir?, kendi yapacağınız afiş, kartvizit, el broşürü vs. işlerde tasarım olarak nelere dikkat edilmelidir? Bunları mesleğe heveslenip yeni başlayan kişilerin kendileri araştırdıklarında anlayamamak gibi bir sorun ortaya çıkabilir.(videoları çeken emek veren arkadaşlara saygımız sonsuz tabi. Ancak internette tabiri caiz ise ucuz etin yahnisi olmaz misali tam verim alamayabilirsiniz.)
3-grafik tasarım eğitimi veren özel kurslara gitmek.
Bu seçenek yukarıda belirttiğim alaylı olarak bu işe dalmak isteyenler için nedendir bilinmez genel olarak ilk tercih oluyor. Sadece alaylı değil, güzel sanatlar,reklamcılık vs. okuyanlar da bu kurslara gidip belki teorik ve tasarım incelikleri konusunda değil ancak; programların kullanımı konusunda kendilerini geliştirmek için bu kursları tercih edebilmektedirler.
Alaylı konusuna gelecek olursak. Bu kurslarda verilen eğitim genelde bu işin okulunu okumuş, sektörde aktif olarak çalışan ve ek gelir elde etmek isteyen  kişiler tarafından verilmektedir. Bunun anlamı kursları herkes tercih etmelidir değil ancak; bu kurslara (grafik tasarım kursları) katılan kişiler mesleki anlamda (program kullanımı,teorik açıdan işin incelikleri, matbaa bilgisi) neyin ne olduğunu bilerek, en azından nereden başlayacağını bilerek  bu sektöre girme avantajı sağlar.
Grafiker olmak artık reklam sektöründekiler için çok bir şey ifade etmese de kendisini vizyon olarak geliştirebilecek arkadaşlar ve “Ben rüşt’ümü ispat ederim!” diyen arkadaşlar zaten sektörde de tutulan kişiler olacaklardır (kendi düşüncem).
Kurs arayışı içinde olursanız; www.grafikerlik-kursu.com sitesine bakabilirsiniz. Ben de sektöre bu şekilde kursa giderek atıldım. Sonuçta grafikerlik, grafik tasarım, reklam işleri kafa yormak gereken ve sabır ile çalışmayı gerektiren bir iş. Hayalinizdeki iş eğer grafik tasarım işi ise; bir yerden başlamak gerek.
Teşekkürler

koleradeniz

• Ziyaretçi
Ynt: Grafik tasarım İşine girmeyi planlayan arkadaşlara tavsiyeler
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2014, 16:49:32 ÖS »
tavsiyeler için teşekkür ederim.

powerexe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2015, 10:46:54 ÖÖ »
Tavsiyeler için teşekkurler Ama Tecrübe olmadan okul bitirmek bir işe yaramıyor diğer yönden okul bitirmeden işyeri sahipleri işe almıyor tecrube ve okul istiyorlar
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2015, 15:54:58 ÖS Gönderen: AdmiN »

Çevrimdışı ysrgrafik

• UzmanWeb.Net | Bilgisayar - İnternet - Web
    • Acil yol yardım
« Yanıtla #3 : Ağustos 29, 2016, 15:25:47 ÖS »
Haklısınız belki ama önemli oranda istisnalar var, okulunu okumamış alaylı ne tasarımcılar tanıyorum, yaptığı işleri parmakla gösterilen.
Birde ne okullular taniyorum hiçbirşey üretmeyen çocukça tasarımlar yapan.

Aynası İştir Kişinin Lafa Bakılmaz... ;)