UzmanWeb.Net Forum

Microsoft WebMatrix ile kolayca web sitesi hazırlayın (Okunma sayısı 3325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PCodemaster

* Şubat 01, 2012, 18:58:31 ÖS


Microsoft, internet sitesi kurmayı kolay hale getiren bir web sitesi geliştirme aracını kullanıma sundu. İnternet sitelerinin nasıl kurulacağının öğrenilmesi için kolay bir yöntem olan WebMatrix, internet sunucusu, veri tabanı ve uygulama pencerelerinin de yer aldığı bir internet sitesinin çalıştırılması için gereken tüm araçları sağlıyor. Yazının devamında Microsoft tarafından yayınlanan WebMatrix basın tanıtımını bulabilirsiniz.


Microsoft, internet sitesi kurmak isteyenler için kendi sitelerini oluşturmayı, özelleştirmeyi ve yayınlamayı kolaylaştıran ücretsiz geliştirme aracı WebMatrix’i kullanıma açtı. İnternet sitesi oluşturmak isteyenlerin daha kolay bir başlangıç yapmalarına yardımcı olmak için bir dizi video ders, ipuçları ve çeşitli kaynakların yer aldığı WebMatrix, dokuz dilde kullanılabiliyor. WordPress, Joomla!, DotNetNuke ve Umbraco gibi mevcut ücretsiz internet uygulamaları sayesinde yeni internet siteleri oluşturmak için bir dizi araca sahip olan WebMatrix içerisinde kolayca kullanılabilecek olan kodlar çeşitli şablonlar halinde sunuluyor.WebMatrix’in internet sitesi oluşturmak isteyen herkes hedeflenerek tasarlandığını belirten Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İpek Tunca, “Her gün daha fazla insan bir internet sitesi oluşturmak, yayınlamak ve yönetmek istiyor. WebMatrix sayesinde her seviyeden bilgiye sahip geliştiriciler, internet sitelerini yayınlayabilmek için hem gelişmiş hem de kullanımı kolay bir araca kavuştu. Microsoft’un bu yeni internet platformu, geliştiricilerin internette başarılı olabilmesini hedefleyen ürünler, iş ortakları ve teknolojilerden oluşan eksiksiz bir ekosistem sunuyor. WebMatrix’i destekleyen WordPress, Joomla!, DotNetNuke ve Umbraco gibi güçlü sektör ortakları ile ortaya konan Microsoft’un bütünlükçü yaklaşımı sayesinde internet geliştiricileri için zorluklar önemli ölçüde ortadan kalkıyor.” dedi.

Hem profesyonel hem de amatörler için tasarlandı
WebMatrix, profesyonel geliştiricilerden amatörlere kadar internet sitesi oluşturmak isteyen herkesi hedefliyor. Öğrenciler ve yeni başlayan yazılım geliştiriciler için internet sitelerinin nasıl oluşturulabileceğinin kolayca öğrenilebileceği bir ortam olan WebMatrix, profesyonel yazılım geliştiricilere ise verilere dayanan internet sitelerinin oluşturulması için hızlı ve kolay bir yöntem sağlıyor. Yeni platform, site kurulumu yapan ajanslara yönelik olarak açık kaynak uygulamaların kullanılması için verimli bir yol sunuyor. Ayrıca profesyonel yazılım geliştiriciler, ücretsiz açık kaynak paket yönetimi sistemi olan NuGet içerisinden yayınlanan kod dizinine katkıda da bulunabiliyor.Sunucudan veri tabanına tüm araçlar tek platformda
WebMatrix, bir internet sitesinin çalıştırılması için gereken internet sunucusu, veri tabanı ve uygulama pencereleri gibi tüm araçları tek bir platform üzerinden sunuyor. ASP.NET “Razor” veya PHP gibi farklı programlama dillerini destekleyen WebMatrix, Twitter girişleri veya video yüklenmesi gibi karmaşık kodlama işlemlerine ise tek bir satır kod çözümü sağlıyor. Arama motoru optimizasyonu raporlama aracı sayesinde ise aramalarda kolayca bulunabilen internet siteleri oluşturulmasına da yardımcı oluyor.

Öte yandan WebMatrix, internet sitelerinin barındırma hizmetleri tarafında kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli ölçeklenebilirlik ve fiyat özelliklerine sahip bir galeriye de sahip. Bu galeride, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkeden otuzun üzerinde barındırma hizmeti sağlayıcısı yer alıyor.

WebMatrix’i indirmek isteyenler http://www.microsoft.com/web/webmatrix adresini ziyaret edebilir, video dersler ve nasıl yapılır ipuçları dahil olmak üzere çevrimiçi kaynaklara ise http://www.microsoft.com/web/webmatrix/learn adresinden ulaşabilirler.

Kayıtlı
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS

AdmiN

#1 * Şubat 01, 2012, 20:25:40 ÖS
Microsoft adobe'nin dreamweaver programı karşısında biraz geri kaldı gibi.Frontpage vardı.Ondan sonra Expression web designer programı çıktı.Kullanımı ve içeriği zengin olsa da dreamweaver gibi popüler olmamadı.Microsoftun bu konuda biraz daha reklam yapması lazım. Web matrix'i de incelemek gerek.
Kayıtlı

PCodemaster

#2 * Şubat 01, 2012, 21:01:56 ÖS
Merhaba Admin,
Dreamviewer karşısında geri kaldı sözüne katılmıyorum zira Dreamviewer varken Frontpage 2003 vardı tamam php kod düzenlemede DW daha iyiydi ancak onun üzerine Microsoft bir çok program çıkardı. Son bombası da Microsoft WebMatrix .
Bomba diyorum çünkü bu program sadece kod düzenleme programı değil. İçerisinde aynı zamanda IIS7 de yüklü sql server dahil hem php hem asp hem .net çalıştırabiliyor. Hazır uygulama havuzlarından joomla giib wordpress veya dotnuke gibi scriptleri indirerek deneyebiliyor kendiniz kodlayarak çalıştırabiliyorsunuz. Kod derleme ekranları da Dreamviewerdan çok daha kullanışlı. Yani özetle piyasada bu tür bir program yok. Ve az çok webi şi ile ilgilenen herkesin denemesi lazım diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Kayıtlı
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS

burajan

#3 * Şubat 01, 2012, 23:28:17 ÖS
Microsoft WebMatrix'i kurup incelemeye fırsatım olmadı. Ancak yazılan özelliklere göre ve PCodemaster arkadaşımızın yazdığına göre muhteşem bir yazılım gibi düşünüyorum. Ancak anlayamadığım bir nokta: Webmatrix XP SP2+ işletim sistemine kuruluyor, o zaman IIS 7'de kuruluyor. Dolayısıyla IIS 7 ile XP'de çalışabiliriz. Microsoft'un neden XP'yi bu yazılımda destekliyor, anlamış değilim. Ayrıca eğer ASP ile MySQL aynı anda çalıştırabiliyorsak süper bir yazılım. En kısa zamanda deneyeceğim.
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

AdmiN

#4 * Şubat 01, 2012, 23:33:38 ÖS
Ben kurdum ama henüz bilgisayarı yeniden başlatıp denemedim.Kurulurken dosyaları internetten indiriyor.Xp üzerine kurulmuşsa bunu kontrol edip IIS 6 yı indiriyor olabilir.Ayrıca normalde IIS üzerinde gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra php çalıştırılabiliyor.Ama performans olarak bir easy php, wamp gibi performanslı çalışmıyormuş.
Kayıtlı

burajan

#5 * Şubat 02, 2012, 18:13:24 ÖS
ASP & MySQL olayı hakkında bilgin var mı Adem abi?
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

PCodemaster

#6 * Şubat 02, 2012, 18:33:40 ÖS
Merhaba burajan,
Asp ile MySql birlikte kullanmak için 3 şey yapman yeterli;
Birincisi sql db bağlantısı için bir sql server kurman
İkincisi sql servera bağlantı için iis üzerine odbc connector yüklemen.
Bu ikisini yaptıktan sonra sql klasörü oluşturup yönetebilmen için haricen veya Mysql içinde olan yönetim programı yüklemen.
Sql server için:
http://dev.mysql.com/downloads/mysql/
Bölümünden güncel serverı indirip kurabilirsin.
İkincisi sql servera bağlantı için iis üzerine odbc connector için:
http://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/
adresinden hangi asp db bağlantısı için hangi türü kullanacaksan dilediğini odbc bağlantı programını indirip kurabilirsin.
Yönetim için de :
http://dev.mysql.com/downloads/workbench/
veya Mysql front gibi bir program kullanabilirsin.
Daha sonra iis üzerinde db bağlantı türü olarak sql kullanarak oluşturduğun sql dosyası üzerinden çalışabilirsin.
Takıldığın yer olursa yardımcı olabilirim.
Saygılarımla...
 
Kayıtlı
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS

burajan

#7 * Şubat 02, 2012, 19:24:19 ÖS
Detaylı bilgi için teşekkürler PCodemaster.  :"3 Daha önce o şekilde kurmuştum. Ben sadece bu programla kısa yoldan çalıştırabilir miyim diye merak etmiştim.  :gz
Kayıtlı
Kişisel İnternet Sitem => http://www.buraksimsek.com.tr

PCodemaster

#8 * Şubat 02, 2012, 19:32:35 ÖS
Bu program içerisinde Sql server barındırıyor, yüklenirken Microsoft SQL Server 2005 Express Edition yükleniyor. Asp ve .net ile tümleşik çalışıyor. Bunun yanında asp/.net ve php içinse Mysql server yükleniyor. Her iki db türü için de yönetim konsolu mevcut.
Kayıtlı
...sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ,ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐS

gencler

#9 * Şubat 03, 2012, 01:59:47 ÖÖ
Benim menüler arasında tablo ekle çıkmıyor
Kayıtlı