Gönderen Konu: Windows 7 RC versiyonu yenilikleri  (Okunma sayısı 3391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozgur Hicyilmaz

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1130
 • Puan: 107
 • Cinsiyet: Bay
  • Kişisel İnternet Sitem
Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« : Mart 02, 2009, 19:23:31 ÖS »
Microsoft Windows 7  geliştirici ekibinin başı Steven Sinofsky, kendine ait blog'daWindows 7'ye Beta versiyonundan sonra yaptıkları ve şu anki sürüm adayı olan Windows 7 RC (Release Candidate) versiyondaki yenilikleri açıkladı. "Geçtiğimiz iki ay boyunca kullanıcılardan gelen geri bildirimler üzerinde çalıştık" diyen Sinofsky, eklemeleri şu şekilde detaylandırıyor.

Desktop
1. Windows Flip (ALT + TAB) yenilendi

Windows XP'den beri bildiğiniz gibi ALT+TAB  ile pencereler arasında geçiş yapabiliyoruz. Vista ile birlikte Aero özelliği sayesinde de pencereler ekranda animasyonla değişiyor. Windows 7'de ise bu pencereler küçük boyutlu resimler halinde ekrana geliyor. Alt+Tab kombinasyonuna eklenen Aero Peek özelliği ile seçili pencerenin ekranda gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ALT+TAB ile geçiş yaparken ekranda tek olarak gözükmesini istediğiniz pencerede belli bir süre beklemeniz yeterli. Diğer pencerelerin sadece çerçevesi gözükecek ve seçili olan pencere ekranda belirecektir.


2. Win + Sayı tuşları
Yine tanıdık bir klavye kısayolu olan Win+1, Win+2... kombinasyonu, ek bir özellik kazanıyor. Vista'da bu kombinasyonla Hızlı Başlat bölümündeki sırayla programları çalıştırırken, şimdi biraz daha geliştirildi.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Benim görev çubuğumda hızlı başlat bölmesinde ilk ikon Live Messenger, ikincisi ise Internet Explorer.Yani Win+2 kombinasyonu ile IE tarayıcısını açıyorum. Yeni işletim sistemi bu kombinasyona ek bir özellik eklemiş. Eğer IE daha önce çalışmıyorsa bu tuşlarla çalıştırabiliyorum. Dahası; eğer bu program zaten çalışıyorsa Win tuşuna basılı tutarken 2 tuşuna her bastığımda IE pencereleri arasında geçiş yapabiliyorum. Açık IE pencerelerini görmek için ALT+Win+2 kombinasyonu, bir önceki IE penceresine dönmek için ise CTRL+Win+2 kombinasyonu kullanılabilir. Bu kombinasyonun 9'a kadar yolu var.

3. Yardıma Muhtaç Pencereler daha çok ağlıyor
Windows geliştiricileri, görev çubuğunda yanıp sönen ve ilginizi bekleyen pencerelere "Needy window”, yani "Muhtaç pencere" adını takmışlar. Bu özelliği uzun zamandır Windows işletim sisteminde görüyoruz, fakat pencerelerin ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman ekran başında olmayabiliyoruz. Bu büyük soruna  çare düşünen geliştiriciler şu karara varmışlar: Pencereler daha çok ağlasın. Yani görev çubuğunda işlem görmeyi bekleyen pencere veya program artık hem daha dikkat çekici bir şekilde ve daha uzun süre (7 kez) yanıp sönüyor, hem de daha canlı bir renk alıyor.

4. Görev çubuğundan "Birlikte Aç"
Windows 7 Beta, Hızlı Başlat simgeleri üzerine bir dosyayı sürüklediğimizde dosyayı "Sürükle-Bırak" işlemi ile o simgeyle ilişkilendirilmiş programla açacağı yerde, dosyanın kısayolunu Hızlı Başlat çubuğuna iliştiriyordu. Olaya uyanan geliştiriciler bu sorunu düzeltmişler. Artık bir dosyayı Hızlı Başlat ikonlarından birine sürüklediğinizde Shift tuşuna basılı tutarsanız o programla açmayı deniyor.

5. Görev Çubuğunda daha fazla simge
Açıkçası bu yenilik benim çok hoşuma gitti. Win 7 Beta'da görev çubuğuna sığdırabileceğimiz simgelerin sayısı azdı. Gelen şikayetleri değerlendiren geliştiriciler, %24 ila 39 oranında daha fazla yer kazanmayı başarmışlar. Görev çubuğunuzdaki simgeleri kaydırmak zorunda kalmadan yüksek çözünürlükte 39 kadar simgeyi yan yana yerleştirebiliyorsunuz.


6. Görev çubuğundaki "hangi program bu?" sorunsalı
Görev çubuğunda bulunan bir simgenin üzerine geldiğinizde çıkan pencere, size programın açık pencerelerini gösteriyor. Fakat Internet Explorer gibi çok sekmeli bir programdan bahsediyorsak ve bu programın birden çok penceresi görev çubuğuna yerleşmişse "hangi program bu?" diye kendi kendinize sorup sonra teker teker IE pencerelerini teker teker gezmek zorunda değilsiniz. Artık bu grubu açan programın görev çubuğundaki simgesi de "aydınlanarak" kendini gösteriyor.


7. Yeni eklenen programlar daha göz önünde
Sinofsky, "Windows 7'de "Denetim Müşteride" düsturunu benimsedik, o kadar ki programların kurulum ardından kendilerini görev çubuğuna iliştirmesine bile izin vermiyoruz" diyor.  (buna "denetim müşteride" değil, "denetim windows'ta" denir - kaldi ki şimdiye kadar Windows'ta denetime sahip olduğundan şikayet eden kullanıcı olmadı, fakat bunun tam tersi her zaman geçerli). Yeni eklenen yazılım artık Başlat menüsündeki listenin en altında yer alıyor. Kullanıcı isterse programın kısayolunu buradan alıp masaüstüne veya görev çubuğuna taşıyabiliyor.

8. Favori Konumların Listesi
Microsoft'un "Jump List" adını taktığı (bakalım Türkçesi ne olacak) önerilen konumlar listesi, bazı beta kullanıcıları tarafından fazla uzun oldukları gerekçesiyle eleştirilmiş. Win 7 geliştiricileri genellikle kullanıcıların ilk 10 konumdan birini kullandıklarını, şikayetler üzerine de bu listeyi 10 girdi ile sınırladıklarını söylüyorlar.

9.Jump List'e İliştirme Desteği
Kimi zaman bazı dosyaları varsayılan programla açmak istemeyebiliriz. Örneğin bir HTML dosyasını tarayıcınızla değil, not defteri veya MS Word ile açmayı tercih edebiliriz. Beta versiyonunda Jump List buna izin vermiyordu. RC versiyonunda ise bir programın Jump List'ine istediğiniz dosya türünü ekleyebiliyorsunuz. Dahası, iliştirdiğiniz dosya türü varsayılan olarak başka bir programla açılıyor olsa bile Jump List üzerinden tıkladığınızda artık bu programla açılacak.

10. Masaüstü simgesi ve Kenar Çubuğu araçları
Windows 7'de Kenar çubuğu araçları (gadget'lar) daha kolay yönetiliyor. Vista'da masaüstü simgelerini gizlerken kenar çubuğundaki araçları görüntüleyebiliyorduk, fakata Windows 7 bu özelliği kaldırmıştı. Gelen yorumlar üzerine masaüstü ve kenar çubuğunu birbirinden bağımsız olarak  kullanmaya izin var.

Dokunmatik Özellikler
11. Aero peek için dokunma desteği

Aero Peek özelliğini pek seven Win 7 geliştiricileri, dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda mouse ve klavye kombinasyonlarına da dokunma desteği eklemişler. Arayüz boyunca parmağınızı sürükleyerek Aero peek özelliğini uyandırabilirsiniz. Dokunup beklettiğinizde masaüstünü görebiliyorsunuz; tek dokunuş ile işlev değiştiriyorsunuz.

12. Multi-touch klavye
Yazılımsal klavyede Shift tuşu kombinasyonunu sırayla değil aynı anda dokunarak gerçekleştirebilirsiniz.

13. Multi-touch ile Sağ tıklama
Parmağınızı basılı tuttuğunuzda çıkan sağ fare menüsü işlevsel olmakla birlikte, multi touch desteğine de ek bir özellik katıyor. Bir parmağınız ekrandayken diğer bir parmak dokunuşu ile bu menüyü ekrana getirebilirsiniz.

14. Sürükle-Bırak
Beta sürümünde, web sitelerinde hem yatay hem de dikey olarak kayan metinleri seçmek mümkün değildi. RC sürümü ise kayan sayfalarda bile dokunarak seçmek, seçili öğeleri taşımak ve gezinmek mümkün.

Network
15. Internet Geri Bildirimi

Görev çubuğunun bildirim alanında yer alan yeni ağ deneyimi ile ağlara bağlanmak daha kolay. Bu alanda yer alan yeni bir simge ile internete ulaşmayan yerel bağlantıları da izleyebilirsiniz.

Kontrol Panel
16. Kullanıcı Hesapları Denetimi

Windows'un "Denetim Kullanıcıda" sloganını pekiştiren (!) Kullanıcı hesabı denetimi yenilenmiş. Yeni arayüz, bu işlevde ortaya çıkacak her türlü değişikliği haber veriyor.

17. Ekran Koruyucu olmadan bilgisayarınızı kilitleyin
Beta versiyonunda belirli bir süre sonra bilgisayarınızın kilitlenmesi için ekran koruyucunun da devreye girmesi gerekiyordu. Yeni versiyonda ekran koruyucu olmadan da bu işlevi gerçekleştirebilirsiniz.

18. Performans denetimlerine hızlı erişim
Görev çubuğu bildirim alanındaki pil simgesi şimdi iki işlevi gerçekleştiriyor: Dengeli ve Güç Tasarrufu. Windows 7 ile çalışan dizüstü bilgisayarlarda denetim masasının güç seçenekleri kısmında bu iki plan arasında geçiş yapmak artık daha kolay.

19. Özel Temalar
Masaüstü duvar kağıdı, pencere renkleri ve ekran koruyucuları özelleştirirken birkaç paket sunan Win7 beta'da ayarları kaydetmek için "Save theme" tuşuna basmadan kendi paketlerinizi kaydetmiyordu. Şimdi "Save Theme" tuşunun yanında kaydedilmemiş temalar için "Unsaved theme" (kaydedilmemiş tema) metni görünüyor. Böylece yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayacaksınız.

Windows Media Player
20. Media Player'da Geliştirilmiş Internet Radyo

Gittikçe popülerleşen internet radyo, beta versiyonunda ağ durumuna bağlı olarak tutarsız hale gelebiliyordu. RC versiyonunda bu sorun giderilmiş.

21. Dijital Kameralara daha çok oynatma desteği
Windows 7'nin daha çok formatı desteklemesi kullanıcılardan olumlu tepkiler aldığından, geliştiriciler bu konuya da ağırlık vermişler. Windows Media Player veya Windows Media Center'da dijital kameranızdan aktardığınız AVCHD içeriklerde videolarda hızlı gezinme ve arama özelliği eklenmiş. Ayrıca .MOV uzantılı videolara da artık destek veriliyor.

22. "Şimdi Oynatılıyor" ekranı daha temiz
Media Player'da yer alan "Now Playing" işlevi biraz daha basitleştirilmiş ve rahat kullanılır hale getirilmiş.

23. Desteklenmeyen içerik artık görünmüyor
Media Player kütüphanesi eskiden bulduğu tüm ortam dosyalarını listelerken bu formatlara destek verip vermediğini önemsemiyordu. Neyse ki yeni versiyonda Apple  .M4A veya .H263 MPEG-4 formatları gibi içerikler kütüphaneye eklenmiyorlar.

24. Uykudan uyanır uyanmaz filme devam
Optik sürücüsü olmayan daha düşük maliyetli cihazlarda film ve video içerikleri daha çok sabit diskten yürütülüyor. Beta versiyonunda bilgisayar uyku durumundan aktif duruma geçtiğinde içeriğin sürdürülmesi mümkün olmuyordu. Bu özellik de düzeltilmiş.

25. Media Player ile Sessiz Eşitleme
Media Player çalışırken bilgisayarınıza bir USB bellek veya taşınabilir ortam yürütücü taktığınızda yeni cihazla eşitleme yapmak isteyip istemediğinizi soran bir pencere karşınıza çıkıyordu. Asıl amaç kullanıcıya seçenekler sunmak olsa da geri bildirimler sonucunda bunun rahatsız edici olduğu ortaya çıkmış. Artık bu özelliği manuel olarak ayarlayabiliyoruz.

26. Gelişmiş ortam ayarlarına daha kolay erişim
Oynatma hızı, SRS Wow efektleri, ekolayzer (ekolayzır, equalizer, vs.) gibi ayarlar artık Geliştirmeler altında Şimdi Oynatılıyor seçeneklerinden kolayca erişilebiliyor.

27. Yine Jump List
Media Player’a ait Jump List artık Explorer ile ulaşılan içeriğin de bu listeye eklenmesiyle daha işlevsel hale getirilmiş.

Aygıtlar
28. Zengin Aygıt Desteği

Windows 7 ile gelen en önemli özelliklerden biri, hatta bana sorarsanız birincisi, birçok aygıta destek vermesi. Satıcı ve OEM üreticilerden gelen taleplerle bu destek iyice genişletilmiş. Yeni Device Stage ortamında onbinlerce aygıta sorunsuz destek veriliyor.

Ses UX
29. Kulaklık problemi ortadan kalkıyor

Beta'da bazı sistemlerde sesi varsayılan hoparlörlerden kulaklıklara aktarmaya çalıştığımızda bazen bunu gerçekleştiremiyorduk. Bu sorun da bir yama ile çözülmüş.

30. Geliştirilmiş Ses desteği
Beta versiyonunu kurduktan sonra ses kartından ses alamayan kullanıcıların şikayetleri üzerine sistemi gözden geçiren geliştiriciler, bazı ses donanımlarının Windows sürücüleri ile doğrudan çalışmadıklarını farketmişler 26 bin ses sürücüsünü incelemişler. Şimdi daha çok ses donanımına destek veriliyor, güncelleştirmeler ile de Windows daha çok aygıta yerleşik destek verecek. Böylece temiz kurulumda aygıtınızın kendi sürücülerini yüklemeden de hoparlör ve mikrofonunuz temel işlevlerini görebilecek.

Windows Explorer ve Kütüphaneler
31. Kütüphane konumları

Beta kullanıcıları, Windows 7'nin Library klasörlerinden pek bir memnun kalmışlar (şahsen ben lüzumsuz ve karışık buluyorum). Beta'da bu kütüphanelerin fiziksel konumlarının nerede olduğunu bilmek zorunda kalmadan birçok işlemi gerçekleştirmek mümkün. Fakat işler ilerledikçe bu konumlar önem taşımaya başlıyor. Beta sürümünde başlık satırı kütüphaneler için sabit konumlar gösterirken şimdi dinamik olarak kütüphanelerin bulunduğu alt klasörler de görüntüleniyor.

32. Daha akıllı Sürükle-Bırak
RC versiyonunda, Windows gezgini içinde bir klasörü kütüphane klasörlerine sürükleme yeteneği kaldırılmış.  Yeni bir kütüphane oluşturmak için oldukça kolay bir yöntem olan bu özellik, kullanıcının bir klasörü kopyalamaya çalıştığında yeni bir kütüphane ile karşılaşması, hatta farkında olmadan orijinal klasörü silmesi gibi bazı sorunlara yol açmış. Veri kaybının ciddi bir problem olduğunu bilen geliştiriciler, "olmasa da olur" diyerek bu işlevselliği kaldırmışlar. Yeni bir kütüphane oluşturmak için artık Windows gezgininin komut çubuğunu kullanmanız gerekiyor.

33. Win+E kombinasyonu
Beta'da Win+E kombinasyonu, kullanıcı kütüphanelerini açıyor. Fakat önceki Windows 7 Beta Püf Noktaları yazımızda da gösterdiğimiz gibi gibi birçok kullanıcı bu kısayolun Bilgisayarım penceresini açmasını tercih ediyor. Win7 mühendisleri bunu göz önüne almışlar. Yani artık Win+E klavye kısayolu ile Bilgisayarım klasörünü ekrana getiriyor.

Ayrıca Başlat menüsündeki Başlat->Kullanıcı kısayolu da Vista'daki şekline dönmüş.

34. FAT32 Desteği
Beta'da FAT32 formatındaki yerel sabit disklere kütüphane desteği verilmiyordu. RC'de bu özellik bulunuyor.

35. Görünümler daha rahat düzenleniyor.
Kütüphanelerde görünümleri düzenleyebilmek, dosyalarınızı kolayca bulmak açısıdan çok  iyi bir işlev. RC versiyonu bu özelliği bir adım daha ilerletmiş. Görünümü özelleştirmek için sağ tıklamanın kolaylığı yanında, resim klasörlerinde güne, aya, yıla göre sıralama özelliği video ve resimleri artık aynı grup altında toplayabiliyor. Müzik klasörlerinde şarkıcı ve tarz gibi gruplandırmalarda, şarkıcı başına 3 adede kadar albüm resmi görebiliyorsunuz. Video klasörlerinde uzun klipleri kısa olanlardan ayırabileceğiniz bir "uzunluk" grubu mevcut. Son olarak bir klasörün gruplandırmasını değiştirdğinizde diğer klasör özelleştirmelerinde olduğu gibi bu ayarlar hatırlanıyor.

Çevrimdışı AdmiN

 • Genel Sorumlu
 • Administrator
 • *
 • İleti: 8175
 • Puan: 752
 • Cinsiyet: Bay
 • ~|| Bilginin Gücü ||~
  • Kişisel Web Sitem
-Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2009, 21:20:45 ÖS »
Güzel özellikleri varmış.

Çevrimdışı Ozgur Hicyilmaz

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1130
 • Puan: 107
 • Cinsiyet: Bay
  • Kişisel İnternet Sitem
-Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2009, 21:12:47 ÖS »
Gerçekten güzel bir işletim sistemi hocam.Yukarda yazılan özellikler dışında;

Sistemden imaj alma
Gelişmiş WordPad ve Paint.Bu iki program daha çok office görünümünü almış şekilde Windows 7 de sunulmuştur.

Daha sonra bilgisayarı istenilen saat ve günde kullanma özellikleri
İstenilen oyun ve programları engelleme özellikleri sistem tarafıdnan yapılabilmektedir.

Güvenlik açısındanda eğer sistemde bir antivirüs yüklü degilse Windows 7 bize antivirüs önerisinde bulunmakta.

Görsellik ve zarif tasarım bence gayet saglam ve kaliteli bir işletim sistemi.Deneyin ve görün.

Çevrimdışı jarni

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 874
 • Puan: 123
 • Cinsiyet: Bay
 • Trash Metal
-Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2009, 22:45:06 ÖS »
Denemek için daha erken ozgürcüm :) ilk bakışta vistadan farkı yok gibi ama iç detayları bayağı değişmiş gibi makaleye gore.

Çevrimdışı Ozgur Hicyilmaz

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1130
 • Puan: 107
 • Cinsiyet: Bay
  • Kişisel İnternet Sitem
-Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2009, 23:26:08 ÖS »
Evet görünüşte vistadan bir farkı yok ama çalışması ve dediginiz gibi iç detaylarında farklar var.

Çevrimdışı AdmiN

 • Genel Sorumlu
 • Administrator
 • *
 • İleti: 8175
 • Puan: 752
 • Cinsiyet: Bay
 • ~|| Bilginin Gücü ||~
  • Kişisel Web Sitem
-Windows 7 RC versiyonu yenilikleri
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2009, 20:25:15 ÖS »
Vistanın ağır kurulum, geç açılıp-kapanma ve yavaş çalışma sorununu windows 7'de ortadan kaldırmışlar.Vista kullanıpta memnun olanı pek duymadım.Normalde vista haberleri duymamız gerekirken windows 7 haberleri duyuyoruz.Vistadan ağzı yanan microsoft windows 7'yi bir an önce piyasaya sürmeye çalışıyor.

 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1970 Gösterim
Son İleti Mart 15, 2007, 16:36:39 ÖS
Gönderen: GozyaSi
0 Yanıt
2031 Gösterim
Son İleti Mayıs 14, 2007, 10:38:46 ÖÖ
Gönderen: GozyaSi
3 Yanıt
3065 Gösterim
Son İleti Şubat 23, 2011, 16:13:04 ÖS
Gönderen: Klasweb
1 Yanıt
2335 Gösterim
Son İleti Ocak 11, 2009, 14:23:45 ÖS
Gönderen: Ozgur Hicyilmaz
4 Yanıt
966 Gösterim
Son İleti Nisan 25, 2010, 16:24:22 ÖS
Gönderen: burajan