Haberler

Yüksek hızlı internet bağlantısı seçenekleri günümüzde son derece geniş: Kablo, uydu ve en önemlisi de DSL internet.Peki hala dial-up yani çevirmeli ağ bağlantısı var mı?Evet, çok çaresiz durumlarda var ama günümüzde Edge ve 3G internet bağlantıları da bulunduğu düşünülürse buna neredeyse hiç gerek kalmadı.

Hepsinin kendisine has artıları ve eksileri mevcut. Kablo internet bağlantısı hem gönderme hem veri alma işlemlerini aynı anda yapabildiği için gecikme süresi olarak ADSL'e göre daha avantajlı. Ayrıca kablo TV aboneliği ile fiyat avantajlı paketler de bulunabiliyor. Üstelik bu bağlantı için telefon hattına da ihtiyacınız yok...

Son zamanlarda yaygınlaşan ama hala herkesin erişemediği bir bağlantı türü de yüksek hızlı fiber optik altyapı üzerinden sağlanıyor. Altyapı maliyetli olsa da çok hızlı bağlantılar, çok yüksek kaliteyle sunulabiliyor. Gelecek yıllarda altyapı geliştikçe, çoğunluğun bu bağlantı tipine kayması kimse için sürpriz olmamalı...Kablo internet kullanabilmek için bölgemizde kablo televizyon altyapısının kurulu olması gerekiyor. Bu yüzden her yerde kablo internet yok ancak yine de son derece yaygın.

En yaygın olan internet bağlantısı elbette ADSL oluyor. Her eve bağlanan telefon hatları üzerinden sunulan internet, uzun zamandır kullanımda.

Uydu internet ise altyapının zayıf olduğu yerlerde, uydu çanağı kurulumuyla bağlantı sağlıyor. Çok yavaş dial up ile kıyaslandığında biraz pahalı da olsa kullanışlı bir teknoloji.


chip.com.tr