Haberler

Google'ın uzun süredir üzerinde uğraştığı ve bir süre önce açık kaynak kodlarını yazılım dünyasına sunduğu işletim sistemi Chrome OS, Kasım 2010 sonunda kullanıcılarla buluşacak.

Google uzun süredir üzerinde çalıştığı bulut bilişim tabanlı işletim sistemi Chrome OS'i Kasım 2010 sonunda piyasaya sürecek!

Chrome OS, smartbook adı verilen bir platformda kullanıcılarla buluşacak Smartbook denilen yeni bir mobil cihaz da bu vesileyle bilişim dünyasında kendine iyice yer bulma fırsatına sahip olacak. Smartbook adlı bu cihazlar bir anlamda smartphone (yani akıllı telefon) ve netbook arasında bir çizgiye sahip olacak.

 Google, aylar önce Chrome OS'in kodlarını açık kaynak kodlu yazılım dünyasına sunmuştu. Bulut bilişim tabanında çalışacak olan işletim sistemi, Google'ın mobil platformdaki ismini daha da ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Google yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre üç önemli teknoloji firması şu an itibariyle smartbook adı verilen cihazlar üzerinde çalışıyor. Bu üç firmanın ikisi, üzerinde çalıştıkları smartbook'ları Kasım 2010 yerine Aralık 2010'da piyasaya sürecek.

Smartbook üzerinde çalışan bu üç isim ise Asus, Acer ve HP olarak açıklandı.

shiftdelete.net

Yorumlar   

0 #1 Burak Şimşek 03-11-2010 05:43
Bakalım sonuç nasıl olacak? Merakla bekliyoruz.
Alıntı