Haberler

USB bağlantı standardının en cafcaflı günlerini yaşadığı günümüzde hemen hemen tüm mobil ve kullandığımız harici cihazlar USB arabirimi üzerinden sistemimize bağlanıyor. Ya hız?

1994 yılında bir rüyanın arkasından giden bilim adamları 1996 yılında USB standardını bilgisayarlar üzerinde kullanmaya başladılar. Şimdiye göre ilk USB arabiriminin hızı yerlerde sürünse de 14 yıl öncesine göre bir devrimin başlangıcıydı bu.


Yıl 2010 ve bizler bilgisayarlar üzerinde yavaş yavaş USB 3.0 standardını görmeye başladık. Tabii ki bu standardı destekleyen ürünlerle birlikte. 2009 yılına baktığımızda tüm dünya genelinde altı milya USB 2.0 arayüze sahip cihaz satıldığını görüyoruz ki bu oldukça büyük bir rakam. Bizler bu işin içinde olmamıza rahmet bu kadarını tahmin etmemiştik.

USB 2.0 standardı hakkında bir çoğumuzun bilgisi var. Ama ben yine de sizlere önümüzdeki sayfalarda USB 2.0 standardının teknik özelliklerini vereceğimiz. Şimdi sizlere biraz asıl konumuz olan USB 3.0'dan bahsetmek istiyorum.

Laboratuvar ortamındaki değerlere baktığımızda USB 3.0'ın USB 2.0'dan 10 kat fazla hıza sahip olduğunu görüyoruz. Bu oldukça yüksek bir hız fakat iş normal hayata döndüğünde iki arabirim arasındaki fark 10 katı bırakın 3, 4 kat dahi olmuyor.

Haberin devamı için tıklayın >>