Haberler

Eğer hız yapmaktan korkuyorsanız, bu oyuna yaklaşmayın! Formula 1 tutkunları için geliştirilen F1 2010'u test merkezimizde ağırladık ve enine boyuna inceledik.

Puan: 7.9/10

Dünyanın en çok izlenen yarış organizasyonu Formula 1, bir hayli ilgi çekici olmasına rağmen, son yıllarda oyun sektöründe çok fazla rastlanmayan bir isimdi. Özellikle PC kullanıcıları adeta Formula 1 adını unutmuşlardı ki, Codemasters çıkageldi! Popüler organizasyonun tüm lisans haklarına sahip olan yapımcılar, bu kez Formula 1’i PC platformu için de geliştirmeye karar verdi.

Geçmişinde Race Driver GRID, Colin McRae DiRT ve Toca serisine imza atan Codemasters, bu deneyimini yeni Formula 1 oyununda birleştirmeye karar verdi! Böylelikle ortaya F1 2010 çıktı.

 

Resmi Formula 1 Oyunu

Codemasters’ın deneyimli elleri tarafından geliştirilen F1 2010’un girişi, bir hayli yaratıcı olmuş. Race Driver GRID’i andıran ekranların ardından, kendinizi bir basın toplantısında buluyorsunuz. Yeni bir sürücü olan size, basın tarafından sorular yöneltiliyor. Bu aşamada, adınızı-soyadınızı belirlediğiniz gibi, ülkenizi de seçiyorsunuz.

Maalesef Türkiye’nin Asya kıtasında yer alıyor olarak gösterilmesi üzücü... İlk aşamada katılabileceğiniz ekipler Lotus Racing ve Virgin Racing gibi zayıf takımlar oluyor. Hatta tabiri caizse bunlar, Formula 1’in en dibindeki ekipler.
Tercihinizi yaptıktan sonra yapımın menülerini öğrenmek için bir tura çıkıyorsunuz. Bu aşamada kontrol sizde değil ve uzun bir müddet karşınızdaki görevliyi dinlemek durumunda kalıyorsunuz. Eğer daha önce DiRT 2’yi oynadıysanız, menüleri tanıma sürecinde bu yapım aklınıza gelecektir. Zira klasik seçenekler görünümünün dışına çıkan yapımcılar, kullanıcıyı her an yarış atmosferinde tutmak için bir karavan ve içerisinde müsabaka menüleri tasarlamış.
Karavandan dışarısı ise, diğer seçeneklere ait. Eğer amacınız kariyer ise içeriye girmeniz, tek bir yarış yapma deneyimi yaşamak ise dışarıya çıkmanız gerekiyor.

Haberin devamı için tıklayın >>