Haberler

Final adayı (RC) sürümünden sadece iki gün sonra, Opera 11'in final sürümü yayınlandı. Opera 11, eklenti desteği ve son yeniliği olan sekme istifleme özelliği ile birlikte geldi. Tüm yenilikler ve indirme bağlantısı burada...

Sürümlerini hızla geliştirmesiyle tanınan Opera ekibi, Opera 11 sürümünde bu özelliğini tarayıcı hızıyla da destekledi. Beta sürümü 23 Kasım'da yayınlanan tarayıcıda, final sürümüne gelinene kadar geçen bu kısa süre içinde tam dokuz güncelleme gördük.

Opera 11, geçen bu süre içinde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı, peki ama neden? Önceki sürümlerine göre çok sayıda yenilik ve iyileştirme barındıran tarayıcı, eklenti desteğine ve yeni bir özellik olan sekme istifleme özelliğine kavuştu. Ayrıca adres çubuğu daha güvenli olacak şekilde iyileştirilen Opera'nın, fare hareket komutları özelliği de görsel olarak desteklendi. Opera Link, Opera Turbo ve Opera Sync özellikleri ise yeni sürümde de korundu. Opera 11'e yeni eklenen özelliklerden birisi de arama çubuğuna eklenen otomatik tavsiye özelliği.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı burada...

Dikkat çekici özelliklerden bir diğeri de Opera'nın kurulum süreci. Uygulama, kurulumu başlattığınızda tüm dosyaları geçici bir klasöre açtıktan sonra Opera'yı kurulum modunda çalıştırıyor. Bu da kurulumun saniyeler içinde gerçekleşebilmesini sağlıyor.

Opera 11'in belki de en çok öne çıkan özelliği, bazı bilgisayarlar üzerinde dikkat çekici bir hız artışı sağlamış olması. Bu sayede benchmark testlerindeki birinciliği kazanan Google Chrome ile sıkı bir rekabete gireceğe benziyor.

Eklenti desteğinin gelişiyle Opera'nın tarayıcı pazarındaki payını artırıp artıramayacağını göreceğiz. Zira günümüzde birçok kullanıcı için, eklenti desteğinin olmaması Opera kullanmama sebeplerinden birisiydi.

Opera 11'i şimdi indirin:
Opera 11 Windows
Opera 11 Mac
Opera 11 Linux

chip.com.tr