Haberler

Microsoft beyin takımı, CES 2011 organizasyonunda baklayı ağzından çıkardı. Yeni nesil Windows büyük bir sürprizle geliyor. Peki bu çarpıcı gelişme nedir? Cevabı, haberimizde saklı.

Geçtiğimiz günlerde, Windows 8 hakkında ortaya atılan bir iddiayı sizinle paylaşmıştık. Gün itibariyle, iddianın, gerçekle buluştuğu ortaya çıktı (Windows 8 Hakkında Büyük İddia). Microsoft'un Windows İşletim Sistemi'nden sorumlu yöneticisi Steven Sinofsky, CES 2011 organizasyonunda, yeni nesil Windows işletim sistemi (ısrarla Windows 8 ismi ağızlara alınmıyor) hakkındaki çarpıcı gelişmeleri gözler önüne serdi. Buna göre, Windows'un işlemcilere verdiği destek artık Intel ve AMD ile sınırlı kalmayacak.


İşlemci Desteği Genişliyor

Resmi ağızdan açıklanan bilgilere göre, cep telefonlarında ve tabletlerde sıkça rastladığımız ARM, NVIDIA Tegra 2, Qualcomm yongaları, yeni nesil yazılımın desteklediği işlemci ailesinde arasındaki yerlerini alacaklar. Windows 8, 7'den daha az talepkar olacak, yani Windows 8 sürümlerine, mobil cihazlarda daha sık rastlayabileceğiz. Karşınızda Steven Sinofsky'nin açıklamaları:

Müthiş İddialar

Steven Sinofsky, "Windows 8'i cep cihazlarından, tam performansla çalıştıramayacağınızı düşünebilirsiniz lakin işler hiç de öyle değil. Yeni işletim sistemimiz, bilgisayarlarda x86 ailesiyle ve mobil cihazlarda, ARM başta birçok işlemciyle, kolayca uyum sağlayabiliyor ve tam randıman elde edilebiliyor. Amacımız herkese ve her cebe hitap edebilmek." ifadelerini kullandı.

Yüzey Ve Altındakiler

Windows gelişiminin baş sorumlusu Steven Sinofsky, sözlerini şöyle sürdürdü: "Size yeni bir arayüz veya görsel bir tema göstermeye niyetimiz yok. Amacımız, Windows'un, mobil işlemcilerle nasıl büyük bir uyum içerisinde çalıştığını net olarak açıklayabilmek. Intel'in yeni mimarisi Sandy Bridge ve AMD Fusion yongaları ile de harika işler başaracağız ve onlara özel destek vereceğiz".

Piyasaya Sürülüş Zamanı

Microsoft yöneticisi Steven Sinofsky, Windows 8'in (kendisinin deyimiyle, yeni nesil Windows işletim sisteminin), piyasaya ne zaman sürüleceğini de açıkladı. Sinofsky, "Amacımız en geç 24 ile 36 ay içerisinde, yeni ürünümüzü satışa sunmak. Şunu da belirtelim, bu uzun bir süre değil ve inanın, çok ama çok erkenciyiz." sözleriyle, konuşmasına son verdi.

shiftdelete.net