Haberler

Apple’ın rekortmen tablet bilgisayarı iPad, şimdi de ikinci sürümüyle mobil dünyanın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İşte Apple’ın yeni tableti iPad 2 hakkında bilmeniz gereken her şey.Apple iPad ilk duyurulduğunda aslında bu cihazın böylesine başarılı olacağını dahası yepyeni bir mobil trendin öncüsü olacağı pek de kabul görmüş bir düşünce değildi aslında. Her yönüyle iyi düşünülmüş bir tablet bilgisayar kimliğinde karşımıza çıkan iPad, kısa sürede tüm dünyada yoğun ilgi gördü.iPad bugüne kadar 15 Milyon'un üzerinde sattı.

iPad'in başarısı hemen rakibi ürünlerin pazarda sırasıyla yer almaya başlaması sonucunu ortaya çıkardı. Samsung'un Galaxy Tab adını verdiği cihazı iPad'in en önemli rakibiydi. Dahası iPad'in eleştirilen yönlerini de tamamlayarak pazara sunulmuştu.

Ancak tüm bu gelişmeler iPad'in başarısını gölgeleyemedi ve cihaz pazarın %80'e yakın bir kısmını domine ederek, açık ara farkla en çok satan tablet bilgisayar olma başarısını gösterdi. Şimdi Apple bu çok özel cihazının ikinci sürümünü kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Şimdi gelin Apple'ın ikinci nesil tabletinin tüm ayrıntılarına yakından bakalım.

iPad 2 sunumunu şaşırtıcı bir şekilde Steve Jobs yapıyor. Söze, "Bu cihaz üzerinde uzun süredir çalışıyorduk ve bunu kaçıramazdım." diyerek başlayan Steve Jobs her zaman olduğu gibi istatistiki bilgileri sıralamaya başladı. İşte o veriler:

Bugüne kadar etkinleştirilen Apple hesabı sayısı 200 Milyon'u aşmış durumda.

Apple'ın bugüne kadar geliştiricilere ödemiş olduğu para ise 2 Milyar Doları geçmiş. Bu durum AppStore'un başarısını ortaya koyan oldukça iyi bir rakam.

100 Milyon'uncu iPhone da 2011 yılında adresine ulaşmış.

Pazara sunulduğu Nisan 2010'dan bu yana 15 Milyon'dan fazla iPad satılmış. Bu rakam sayesinde Apple şu anda tablet bilgisayar pazarının %90'ına hakim olmayı başarmış durumda.

Tanıtımda Android'in tablet versiyonu Honeycomb da payına düşeni alıyor. Apple rakibini en önemli gücü olan mobil uygulamalar ile vurmaya çalışmış. Açıklamada Honeycomb'a özel uygulama sayısı sadece 100. iPad için ise bu rakam 65.000 adet.

İşte iPad 2

iPad 2'de Apple A5 işlemci yer alıyor. Bu işlemcinin bir önceki A4 işlemciden en önemli farkı baştan aşağı yenilenen mimarisi ve hızı olmuş. Apple A5 çift çekirdekli bir işlemci. Apple bu işlemciyi tanımlarken 2kat daha fazla hız, 9 kat daha güçlü grafik işleme kapasitesi, daha az enerji tüketimi gibi dikkat çekici ayrıntılara değinmiş.
iPad 2'nin dikkat çekici bir diğer ayrıntısı da ön kamerası olacak. iPad 1'in en çok eleştirilen ayrıntılarından birine Apple kulak vermiş.

iPad 2, ilk iPad’den %33 daha ince olarak tasarlanmış. iPad 1 13.4mm inceliğindeyken iPad 2 sadece 8.8mm.
iPad 2 o kadar inceki bu haliyle incelik konusunda iPhone 4'ü bile geride bırakıyor.