Haberler

Mobil dünyanın yeni lideri Android’in yükselişi artarak devam edeceğe benziyor. Yeni rakiplere rağmen Android’in %45’lik bir dilime ulaşacağı ön görülüyor. İşte çarpıcı detaylar:

Son iki yılda akıllı telefon pazarı inanılmaz bir büyüme gösterdi. Yeni oyuncuların dahil olması ve hali hazırdaki teknolojilerin hızla mobilleşmesi bu durumu ortaya çıkaran en önemli gerekçe olarak gösterilebilir.


Android için geliştirilmiş yazılımların sayısı da hızla artıyor.

69 Milyon Adet Android'li Telefon

Yapılan araştırmalara göre 2010 yılında tüm dünyada 302 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bu rakam 2009 yılı ile kıyaslandığında %71'lik bir büyüme oranını işaret ediyor. ABI Research'ün araştırma raporuna göre Android, son dönemdeki en hızlı büyüyen isim ve mobil işletim sistemleri alanının yeni lideri konumunda.

Araştırma sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl toplamda 69 milyon Android'li akıllı telefon satılmış. Bu sonuçlara göre bir değerlendirme yapan araştırma şirketi, Android'in 2016 yılına gelindiğinde akıllı telefon pazarının %45'lik dilimine hitap edeceğini ortaya koydu.

Elbette ki tüm bunlar birer var sayım. Nokia'nın Microsoft ile ortaklığı, HP'nin gücünü arkasına alan WebOS ve hatta daha fazla eğlenceye yatırım yapmaya karar veren RIM, savaşın çok daha çetin olacağını gösteriyor. Daha da güzeli ise bu hedefin tutmaması kimse için sürpriz bir sonuç olarak nitelenmeyecektir.

shiftdelete.net