Haberler

Ses ve görüntü kalitesiyle öne çıkan, rahatça film izleyebileceğiniz bir dizüstü bilgisayar alırken hangi özelliklere öncelik vermelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz?


Dizüstü bilgisayarların en karakteristik özelliği taşınabilir olmaları. İlk modellerden bu yana bu cihazları masaüstü bilgisayarlardan daha cazip kılan birinci özelliğin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan, taşınabilirliğin beraberinde gelen bazı dezavantajlar da yok değil. Bileşenler kısıtlı bir alana sıkıştığından, masaüstü sistemler kadar esnek bir kullanım sunulamıyordu.

Dizüstü bilgisayar satışlarının masaüstünü geride bıraktığı günümüzde bu cihazlarla daha önce yaşanan birçok sorun artık geride kaldı.

Multimedya özellikleri ile öne çıkan dizüstü bilgisayar serilerinden biri de ASUS'un N serisi

Dizüstünde Her Şey Mümkün

Dizüstü bilgisayarlar sadece internete girmek ya da günlük işlerinizi yapmanın dışında da rahatça kullanılabilir hale geldiler. Yüksek kaliteli film izlemek, oyun oynamak ya da müzik dinlemek için de dizüstü bilgisayarları kullanabilirsiniz.

Dizüstünde Film Keyfi: ASUS N53SN

Elbette tüm dizüstü modelleriyle bunları yapmanız pek mümkün değil. Üretici firmalar belli ihtiyaçlar için belli ürün serileri oluşturuyorlar.

Bu yazımızda sizlere multimedya özellikleriyle öne çıkan, rahatlıkla yüksek kaliteli filmler izleyebileceğiniz bir dizüstü bilgisayarda olması gereken özellikleri sıralayacağız.

Ekran Kalitesi

Odak noktamız multimedya özellikleri olduğundan görsellik ön plana çıkıyor. Bu sebeple önceliği ekran kalitesine vermek gerekiyor.

Rahatlıkla film seyredebileceğiniz bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız ekran boyutuna dikkat etmelisiniz. Bu alanda size tavsiyemiz en düşük 15 inçlik bir monitör almanız yönünde olacak. Bundan daha küçük bir ekran boyutu sizi tatmin etmeyecektir.

Ekranın sadece boyutu yeterli değil elbette. Görüntü kalitesi konusunda da bazı standartların olmasına önem vermeniz gerek. LED arka ışıklandırmalı ekranlar renk kalitesi konusunda eski modellere göre çok daha iyiler.
ASUS N53SN modelinde ekran çözünürlüğü 1920 x 1080 piksel

Renk ve Çözünürlük

Ekranın renk kalitesini anlayabilmenin en basit yolu ise siyah renge bakmaktır. Ekranda siyah bir görüntünün ne kadar koyu olduğuna ve ışıklandırmanın bazı alanlarda lekeler bırakıp bırakmadığına bakıp, karar verebilirsiniz.

Yüksek kaliteli film seyretmek için önemli olan bir diğer unsur ise ekran çözünürlüğü. Çoğu dizüstü ekranında Full HD yani 1920 x 1080 çözünürlüğe rastlamak mümkün değil. Eğer olabilecek en yüksek kaliteyi arıyorsanız, Full HD'den vazgeçmemelisiniz.

Ekran konusunda parlaklık seviyesi ve izleme açısına da bakmalısınız. Bu tip bir model almadan önce ekranı kendiniz mutlaka görün.

Haberin devamı için tıklayın >>