Haberler

Apple'ın merakla beklenen Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC 2011 sonunda başladı. iCloud ve iOS 5'in resmi olarak tanıtıldığı etkinlikte duyurulan tüm yenilikler bu yazıda.


Apple'ın her yıl düzenlediği WWDC 2011 bu yıl da büyük heyecan yarattı. Her yıl yeni bir cihazı da bu etkinlikte tanıtan Steve Jobs, bu kez beklenen büyük bombayı patlatmadı. Sağlık sorunları nedeniyle tam zamanlı olarak görevinin başına bulunamayan Steve Jobs, bu özel günde yine ilk söz alan isim oldu.Etkinlik kapsamında iPhone, iPad ve iPod Touch için geliştirilmiş en yeni İOS işletim sisteminin detayları netleşti. iOS 5 ile birçok önemli yenilik gelirken, Apple, iCloud servisi ile de geleceğe yönelik önemli bir yatırım yapmış oldu.

Mac OS X Lion

Etkinliği yine her zaman olduğu Steve Jobs söz alarak başlatıyor. Sonrasında yerini Phil Schiller’a bırakan Jobs “Bugün yazılımlar hakkında konuşacağız.” dedikten sonra yerine geçiyor. Her zaman olduğu gibi Apple’ın geçen süreçte ortaya koyduğu başarı özetlenerek başlıyor etkinlik.


Tüm dünyada 54 Milyon Mac kullanıcısı var ve bu sayı her geçen artıyor.

Mac’in büyüme oranı %28, PC’lerin ise %-1

Pazara sunulan Mac’lerin %75’i laptop

Yeni işletim sistemi Lion’da 250 yeni özellik yer alacak.

iOS ile benzeşen birçok yenilik Lion’a aktarılmış. İşletim sisteminde görsel olarak iOS ile benzeşen birçok yenilik bulunacak.Lion’da yer alan “Momentum Scrolling” özelliği sayesinde kullanıcılar sayfaları çok daha akıcı bir şekilde kaydırabilecek. Ayrıca sayfaları yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak artık daha kolay ve işlevsel. Bunun yanında görevler arasında geçiş için yenilikçi adımlar atılmış. Geçiş efektleri çok başarılı ve gayet akıcı. Bu görsel etkileşim bir parça WebOS arayüzünü andırıyor diyebiliriz.

Lion ile Mac App Store üzerinden yazılım satın alınabilecek. Burada da yine AppStore benzeri bir yapı bulunacak.

Haberin devamı için tıklayın >>