Haberler

Türkiye’de internet hızlı şekilde yayılmaya devam ediyor. Peki, ülkemizdeki insanlar için değişilmez bir iletişim aracı olan internetti Türk halkı nasıl kullanıyor? İşte Türkiye’nin internetteki araştırma listesi.IAB Türkiye, ülkemizdeki internet alışkanlıklarını masaya yatırdı. Haziran ayını kapsayan bu rapor 12 yaş üstü 24 milyon kişiyi kapsıyor. Türkiye’deki internet alışkanlıklarını masaya yatıran rapora göre ülkemizdeki 24 milyon internet kullanıcısından 10 milyonu alışverişten sorumlu kitle gruba dahil oluyor.

Yani bu kişiler istedikleri gibi alışveriş yapıp, ailelerinin ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor. Bu kullanıcılardan 2.5 milyon kişi ise internetten alışveriş yapmayı seviyor. IAB’nin Ocak 2011′de yaptığı araştırmada bu kitlenin 875 kişi olduğu görülüyordu.

Bu rapora göre ülkemizde 8.2 milyon kişi interneti cep telefonundan kullanmayı tercih ediyor. Ocak ayında ise bu sayı ise 6.5 milyon civarındaydı.

İnternetteki cinsiyet dağılımına baktığımız zaman kullanıcıların yüzde 57′si erkek iken yüzde 43′ü kadınlardan oluşuyor. Türkiye’de interneti en çok gençler kullanıyor. 12 – 17 yaş arası kitle yüzde 22, 18 – 24 yaş arası kişiler yüzde 25, 25 ve 34 yaş arası vatandaşlar ise bu pastasının yüzde 26′lık kısmını oluşturuyor.

35 yaş üzeri kitle ise geri kalan yüzde 27′lik bölümü paylaşıyor. Bu kullanıcı sayısının 3.5 milyon kişilik kısmı ise üniversite mezunu.

shiftdelete.net