Haberler

Daha önce buradaki haberimizde Firefox 6'nın ilk beta sürümünün 5 Temmuz tarihinde yayınlanacağını duyurmuştuk. Mozilla, sadece 3 günlük bir gecikme sonrasında, Firefox 6 Beta 1'i, dün resmi olarak indirilmeye sundu. Buna ek olarak Firefox 7 Aurora aşamasına geçerken, Firefox 8 de "Nightly" kanalında kendini göstermeye başladı.

Mozilla'nın ardı ardına yayınladığı yeni Firefox sürümlerinde sıranın Firefox 6'ya geldiği zaten biliniyordu. İlk beta da, bu düzenin planlandığı gibi devam edeceğinin sinyallerini vermiş oldu. Eğer bir aksilik olmazsa, Firefox 6'nın final sürümü Ağustos ayının ortalarına doğru indirilmeye sunulacak.

Gelelim Firefox 6 Beta 1'e... Öncelikle dikkat çeken, İzin Yöneticisi'nin (adres çubuğuna about: permissions yazarak ulaşabilirsiniz) geliştirilmiş olması. Artık şifreler, çerezler ve bunlara benzer pek çok öğe için uygulanacak izinleri tek bir pencerede, bir arada bulmak mümkün.

Bir diğer yenilik ise Eklenti Yöneticisi altında dikkat çekiyor. İlgili pencereye eklenen "Mozilla plugin check" seçeneğinin yardımıyla eklentileri kolayca kontrol etmek mümkün. Önceki sürümlerde bu seçeneği ancak adres çubuğu yardımıyla kullanabiliyorduk.

 

Göze batan diğer bir yenilik ise adres çubuğunda gizli. Firefox 6 Beta 1, ziyaret ettiğiniz bir sitenin alan adını artık daha belirgin bir biçimde gösteriyor.

Bunların dışında "about: memory" menüsünde de bazı iyileştirmeler söz konusu. Adres çubuğuna yazılacak komutla ulaşabileceğiniz bellek ekranı, artık bizlere çok daha detaylı bilgiler sunmayı başarıyor.

Gözle görülen bu 3 iyileştirmeye ek olarak Firefox 6 Beta 1'in eski sürümlere oranla daha hızlı açılmasından, çok sayıdaki güvenlik güncellemesinden bahsedebiliriz.

Eğer siz de Firefox 6'yı merakla bekleyenlerdenseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilk Beta sürümü indirebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta yarar var, Firefox 6'nın final sürümünde çok daha fazla yenilik ve hatta ufak tefek tasarım değişiklikleri bizleri bekliyor olacak.

 

Firefox 6 Beta 1 - Türkçe - Windows İndir >>

Chip