Haberler

Eskiden sadece uzmanların kullandığı Linux, bugün kullanıcı dostu dağıtımlar sayesinde evlerimize de konuk olmuş durumda. Geçmişten günümüze Linux dağıtımlarını çizgilerle tanıyalım.

Linux, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin en büyük sebebi kuşkusuz internetin hızla yayılmasıyla birlikte çok daha fazla kullanıcının Linux işletim sisteminden haberdar olması. Hal böyle olunca da bir Linux dağıtımının gelişim sürecinde yardımı dokunabilecek herkes elinden geldiğince katkıda bulunuyor.İşte bu yüzden eskiden sadece birkaç adet Linux dağıtımı varken, bugün yüzlercesiyle karşı karşıyayız. Linux dağıtımlarının çok olması, farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcıların beklentisini karşılamak adına olumlu bir gelişme. Ancak bu dağıtımlar genel olarak Slackware, Debian ve RedHat gibi dağıtımların çocuklarıdır.

Geçmişten bugüne popüler Linux dağıtımlarının ataları ve çıkış tarihleri hakkında bilgi edinmek için oldukça başarılı bir grafik oluşturulmuş. İlk bakışta her ne kadar metro haritasına benziyor olsa da detaylı bakınca Linux dağıtımlarını daha yakından tanımak mümkün.

Resmi orijinal boyutunda görüntülemek için tıklayın.

Shiftdelete.net