Haberler

Adobe, kod olmadan HTML web sitesi tasarımını sağlayan yeni yazılımı Muse’un beta sürümünü kullanıcılarına sundu. Muse hakkında detaylı bilgiler burada.

Adobe Systems Incorporated, grafik tasarımcılarına profesyonel ve eşsiz HTML websitelerinde kod kullanmaksızın veya çalışma kısıtlaması olmadan tasarım yapmalarını ve yayınlamalarını sağlayan Muse kod isimli yazılımının beta sürümünü duyurdu.

Hem PC Hem Mac’de Çalışıyor

Daha önce Dreamweaver ile web tasarımcıların gönlünde taht kuran Adobe, bu kez kod yazmaya ihtiyaç duymadan birbirinden eşsiz web siteleri oluşturmayı sağlayan bir araç sunuyor. Muse kod isimli yazılımın beta sürümünü duyuran Adobe, uygulamayı bir diğer ürünü olan Adobe Air ile geliştirmiş. Bu da Muse’un hem PC hem de Mac’lder çalışabildiği anlamına geliyor.



HTML5 ve CSS3 Desteği

Uygulama şu an beta aşamasında olduğu için farklı sistemlerde farklı hatalar bulunabilir. Ancak bu hatalar final sürümle birlikte tamamen ayıklanmış olacak. Muse HTML5 ve CSS3 dahil olmak üzere en son web standartlarını kullanıyor. Üstelik tüm bunları, semantik olarak tamamen doğru kodlar oluşturarak yapıyor.

Uygulamanın bir diğer önemli özelliği de web sitesine çeşitli widget’lar ekleyebilmesi. jQuerry ile yazılmış bu widget’lar sayesinde web sitenize dinamik özellikler ekleyebiliyorsunuz.

Muse şu an beta aşamasında ancak Adobe, ürünün final sürümünü 2012′nin başlarında çıkarmayı planlıyor.

Muse hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen tasarımcılar http://muse.adobe.com adresinden yazılımın ücretsiz İngilizce beta sürümünü indirebilir, Muse ile tasarlanmış websitelerine ait galerileri görebilir ve eğitici derslere ulaşabilirler.



Eşsiz ve İnteraktif Websitelerini Planla, Tasarla ve Yayınla
Kullanımı kolay site haritaları, ana sayfalar ve esnek, site geneli araçlar web sitesinin tasarımını daha hızlı ve sezgisel yapıyor.
Tasarımcılar; görüntüleri, grafikleri ve metinleri Adobe InDesign işlevselliğine benzer olan eksiksiz kontrol, esneklik ve güç ile birleştiriyor. Muse; navigasyon menüleri gibi kişiselleştirilebilen sürükle-bırak araçları sunuyor. Kullanıcılar; slayt gösterisi, araç bilgisi ve uzaktan rollovers dahil olmak üzere tamaman kişiselleştirilebilen interaktif parçaları ekleyebilecekler.
Muse; Google Maps, YouTube ve Facebook dahil olmak üzere HTML kod parçalarını kaynaklardan içine katıyor.
Muse, Adobe-davetli deneme sitelerini test etme ve değerlendirme amaçlarına olanak sağlıyor. Bir site müşterilere gönderilebilir, ücretli Adobe-davetli sitelere dönüştürülebilir veya FTP’den diğer ev sahiplerine gönderilebilir.

Muse Public Beta1 İndirin >>

SDN