Haberler

Microsoft, Windows 8 ile büyük bir yeniliğe gitmeye hazırlanıyor. Yeni işletim sistemi, yepyeni bir arayüzle, geliştirilen dokunmatik özelliklere ve birçok yeni işleve sahip, sevdiğimiz Windows 7'den ise oldukça farklı.

Windows 8, dokunmatik özellikleri yoğun bir şekilde geliştirilen Apple'ın işletim sistemi OS X Lion'dan da oldukça farklı. Peki tercihinizi kimden yana kullanmalısınız? Apple'ın işletim sistemini mi, yoksa Microsoft'un işletim sistemini mi tercih etmelisiniz? Veya Windows 7'de kalmak daha mı iyi? Makalemizde bu soruların cevabını arıyoruz.

Windows 8 vs Windows 7 vs OS X Lion: donanım

OS X, sadece 64-bit Intel işlemcilerde çalışıyor. Windows 7, 32-bit veya 64-bit Intel veya AMD işlemcilere ihtiyaç duyuyor. Windows 8 ise ARM desteğiyle geliyor. Ancak ARM cihazları, özel olarak derlenmiş uygulamalara ihtiyaç duyuyor.

İki işletim sisteminin de sistem gereksinimlerinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Lion, Core 2 Duo veya yukarısı, 2GB RAM'le yetinebilirken Windows 7 ve 8, 1GHz işlemciye, 1GB RAM'e (64-bit için 2GB) ihtiyaç duyuyor.

OS X sadece Apple donanımında resmen desteklenirken, Windows her tür donanım için mevcut. OS X aynı zamanda sadece bir masaüstü işletim sistemi. Windows 7 teknik anlamda tabletlerde de çalışıyor, Windows 8 ise tablet ve dokunmatik ekranları özellikle göz önünde bulundurarak tasarlanmış.

Chip- Haberin devamı için tıklayın >>