Haberler

Steve Jobs, hayattayken de, ölümüyle de 1 numara olmayı başardı. Peki ama hangi konuda?Her sene yapılan araştırmalar ile o sene en çok konuşulan konular ve kişiler belirlenir.

Çoğu zaman belirli olaylar üzerinde yoğunlaşılır ve o olaylarla ilgili kişiler öne çıkar. Bu seferki araştırmanın sonucu ise biraz farklı.

2011'de tüm dünyayı ilgilendiren bir çok olay oldu. Bir kısmı da felaket diye nitelendirebileceğimiz olaylardı. Ekonımi kriz pek çok lideri koltuğundan etti, önemli spor adamları sık sık gündeme geldi. Ancak tüm bunların arasında bir isim vardı ki, adı geçen kişiler arasında en üstte yer aldı: Steve Jobs!

Araştırma İngilizce dilince yapılan haberler üzerinde gerçekleştirildi. Firmanın ismi Global Language Monitor. Yaptıkları araştırmada dünyayı etkileyen unsurların genellikle ekonomik ya da az ihtimalle kitlesel siyasi hareketler olduğunu, kişilerin de bunlarla alakalı kişiler olduğunu belirtiyorlar. Olaylar bu şekilde oldu ama adı en çok kullanılan kişi, Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs oldu. Bunda Apple'la insanlara verdiği ürünlerin tabii ki etkisi var ancak isim olarak Steve Jobs olumlu anlamdaki medyatik kişiliği ile de sürekli gündemde kaldı.

Araştırmalarda 75.000 yazılı kaynak ve internet üzerinden sosyal haber siteleri kullanıldı. Basında en çok kullanılan kelime grupları ise şunlar oldu:

1) Arap Baharı
2) Kraliyet Düğünü
3) Sinir Ve Öfke
4) İklim Değişikliği
5) Büyük Resesyon

 

Chip