Haberler

Joomla 2011 yılının en iyi CMS (İYS), yani Content Management System (İçerik Yönetim sistemi) olarak seçildi. Her yıl Packt Publishing tarafından düzenlenen ve dünya çapında binlerce kullanıcı tarafından oylanan anketin sonuçları geçtiğimiz günlerde belli oldu.

Birçok alanda farklı oylamaların yapıldığı bu ankette, 2011 yılı için İçerik Yönetim Sistemi olarak rakiplerinin arasından sıyrılarak en iyisi seçilen Joomla oldu... 

PacktPub tarafından düzenlenen yarışmanın, ilgili anketinde Joomla ile birlikte aynı dalda şu CMS'ler de yarışmakta idi:
Drupal
mojoPortal
Plone
SilverStripe

Açık oylama sistemi ile gerçekleştirilen oylama sonucunda, en çok oy alan Joomla, ilgili kategoride birinci olarak seçildi. Bu anketin özelliği sadece Açık Kaynak (Open Source) kodlu sistemler arasından seçim yapılmış olmasıdır.
Yarışma Kategorileri ve Kazananlar:
Açık Kaynak İYS (Open Source CMS) [Kazanan: Joomla!]
Açık Kaynak Mobil Araçlar ve Kütüphaneler (Open Source Mobile Toolkits and Libraries) [Kazanan: jQuery Mobile]
En Umut Vâdeden Açık Kaynak Proje (Most Promising Open Source Project) [Kazanan: ImpressPages]
Açık Kaynak Ticarî Uygulamalar (Open Source Business Applications) [Kazanan: PrestaShop]
Açık Kaynak JavaScript Kütüphaneleri (Open Source JavaScript Libraries) [Kazanan: jQuery]
Açık Kaynak Ortam Yazılımı (Open Source Multimedia Software) [Kazanan: Blender]
Ödüller Hakkında

Açık Kaynak Ödülleri; açık kaynak kodlu projeleri desteklemek, cesaretlendirmek, tanıtmak ve ödüllendirmek adına başlatılan bir projedir. Önceden Açık Kaynak CMS (İYS) Ödülü olarak isimlendirilen bu proje, 2006 yılından bu yana düzenlenmektedir ve bu tarihten günümüze kadar yaklaşık 100.000$ ödül dağıtmıştır.

Yarışmanın finalistleri, dünya çapından binlerce insanın katılımı ile açık oylama usulü gerçekleştirilmekte ve bu oylamalar sonucunda finale çıkan projeler de hem oylarla, hem de jüri üyesinin görüşleri ile birinci seçilmektedir. Packt Publishing direkt olarak hiçbir finalisti birinci seçme adına söz hakkına sahip değildir.

Joomlabilgi.org