Haberler

Nikon'un yeni üst seviye dijital SLR modeli D4, Fransa'da yayımlanan bir fotoğraf dergisinde yüzünü gösterdi. Yeni modelin özellikleri ve fotoğrafları haberimizde.


Son aylarda fotoğraf sektöründe üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılan D4 modeli, Nikon'un en üst seviye dijital SLR cihazı olacak. Daha önce haberini de yaptığımız D4 ile ilgili dedikodular sonunda sağlam kanıtlarla ispatlandı. Nikon tarafından da resmi olarak duyurulan fotoğraf makinesi önümüzde aydan itibaren satışa sunuluyor.

Fransa'da yayın yapan Responses Photo isimli dergide ortaya çıkan özelliklere göre yeni model 16.2 Megapiksellik CMOS bir işlemci kullanıyor. Full Frame olan bu işlemci 204.800 değerine kadar ISO kullanabilme özelliğine sahip. Full HD 1080p video kayıt edebilen fotoğraf makinesinin Avrupa fiyatı ise 5800 Euro olarak belirlenmiş.

51 noktalı netlik sistemi bulunan D4'te yüz tanıma fonksiyonu da mevcut. Kısa bir süre önce duyurusu yapılan XQD bellek kartına destek veren ilk fotoğraf makinesi olan D4'te ayrıca CompactFlash bellek yuvası da bulunuyor.

Saniyede 10 kare fotoğraf çekebilen D4 ile birlikte duyurulan yeni nesil 85 mm F1.8G objektifin fiyatının ise 500 dolar olacağı açıklandı. Mikrofon girişi de bulunan fotoğraf makinesinde benzerlerinden farklı olarak kulaklık çıkışı da bulunuyor. Kulaklık çıkışı fotoğraf makinesini video kayıt amaçlı kullanacaklar için önemli bir özellik.
Shiftdelete.net