Haberler

Az gelişmiş ülkelerde kullanılmak üzere tasarlanan Her Çocuğa Bir Laptop projesinin tablet modelinin CES fuarında görücüye çıkacağı iddia edildi. Detaylar ve ürünle ilgili son bilgiler haberimizde.

OLPC (One Laptop Per Child - Her Çocuğa Bir Laptop) projesinin tablet ayağının 10-13 Ocak tarihlerinde ABD'nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek CES fuarında görücüye çıkacağı iddia edildi.Yılan hikayesine dönen ve bir türlü istenen başarıya ulaşılamayan sosyal sorumluluk projesinde önceleri her çocuğa bir dizüstü bilgisayar verilmesi planlanıyordu. Daha sonra bu proje tabletleri de kapsayacak şekilde güncellendi.

.

Proje kapsamında XO tablet adı verilen yeni ürünün 8 inç PixelQi ekran, 512 MB RAM, 1024x768 piksel ekran çözünürlüğü, Android ya da Sugar (OLPC projesinin kendi işletim sistemi) işletim sistemi gibi özellikleri bulunacak. Resmi duyuru öncesinde cihazın gerçek olduğu düşünülen fotoğrafları da internette dolaşmaya başladı. 

Fiyatının 100 dolar civarında olması beklenen yeni tabletin özellikle gelişmekte olan ülkelerde kullanılması bekleniyor.

Shiftdelete.net