Haberler

Geçtiğimiz hafta Android için betası yayınlanan Chrome, Android 4.0.3 üzeri sürümlerde varsayılan tarayıcı olarak gelme ihtimali oldukça yüksek.


Google'ın 2007'de duyurduğu Chrome tarayıcısı, ortalığa bomba gibi düşmüştü ve kısa bir süre içerisinde popüler olmayı başardı. Hızlı ve gelişmiş yapısı ile dikkat çeken Chrome, bugün en çok kullanılan tarayıcılardan.

Android için betası çıkan Chrome, kırpılmış bir versiyon değil. Tıpkı bilgisayarlar için çıkan Chrome gibi gelişmiş HTML5 desteği ve Google'ın V8 JavaScript motor optimizasyonunu kullanıyor. Yani telefonunuzdaki grafik işlemci, HTML5 hızlandırması yapabilecek.

Android için geliştirilen Chrome, bilgisayarlar için geliştirilen 16.0.915.75 sürümünden üretildi ve diğer platformlar ile aynı yapıda. Bu sayede bilgisayar için çıkacak güncellemeler ile aynı zamanda Android için de Chrome güncellemeleri çıkabilir.


Chrome'un şimdilik Android'in varsayılan tarayıcısı olup, olmayacağı konusunda pek bir fikrimiz yoktu. Fakat Computer World'e konuşan Google sözcüsü, yaptığı açıklama ile Chrome'un Android'in varsayılan tarayıcısı olacağının sinyallerini verdi.

Açıklamada, "Şuan, Android için Chrome Beta’yı Android 4.0 versiyonlu telefon ve tabletler için kullanılabilir yaparak ilk geri bildirimleri almayı hedefliyoruz… Fakat uzun vadede planımız, Chrome’u Android 4.0 ve üstü için standart tarayıcı yapmaktır." diyen sözcü, bizleri meraka sürükledi.

Sözcünün dediklerinden yola çıktığımızda Chrome'un hemen Android ile entegre olması beklenmiyor. Geri bildirimlere göre Android 4 versiyonuna adapte edilecek. Tabi burada rakiplerin de pozisyonu önemli.

Windows Phone 8 ve Windows 8 ile beraber Microsoft, Internet Explorer 10'da ciddi mesafeler kat ederse, Google Android için Chrome'u çabucak entegre edebilir.

Shiftdelete.net