Haberler

Google'ın başvurduğu patent, Android işletim sistemli telefonların yeni ekran kilidinin ve kilit açmadaki kısayolların nasıl olacağını ortaya koydu.

Apple'ın kullandığı ekranın alt kısmındaki butonu kaydırarak ekran kilidini açma özelliğinin patentiyle ilgili açılan davayı kazanmasından sonra şimdi de Google, Android'in kendisine özel ekran kilidi açma özelliğiyle ilgili patenti gün yüzüne çıktı. Google'ın patenti tek bir parmak hareketiyle birçok fonksiyona kolay erişim sağlıyor.

Ortaya çıkan patentlerden bir tanesi, ekranın ortasındaki daire üzerindeki kısayol butonları üzerine kurulu. Ekranın ortasındaki ufak daireyi çemberin üzerindeki butonlara sürükleyerek rehber ya da mailler gibi fonksiyonlara doğrudan erişilebiliyor.

Ortaya çıkan bir diğer patentte ise ekranın üst kısmında bulunan kısayol butonları ekranın altındaki kilit alanına sürükleyip bırakıldığında istenen fonksiyona erişilebiliyor.

İki yöntemde de tek bir hareketle birçok farklı işleme erişebilmek mümkün. Bu açıdan yeni ekran kilitlerinin son derece kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca bu ekran kilidi ekranlarının kişiselleştirilebilir olması durumunda en çok kullanılan fonksiyonlar bu ekrana yerleştirilerek zamandan ciddi bir tasarruf sağlamak da mümkün olacaktır.

Shiftdelete.net