Haberler

Apple'ın popüler akıllı telefonu iPhone, büyük bir başarıya imza atarak son 28 yılda satılan toplam Mac'lerin sayısını geride bırakmayı başardı.
Apple mühendisleri iPhone'u tasarlarken Apple'ın en çok satacak ürününü tasarladıklarını tahmin etmiş olabilirler, ancak iPhone'un eriştiği bu büyük başarı, tahminimizce onların da öngörüleri arasında yoktu. iPhone, tarih boyunca satılan bütün Mac'lerin toplamından fazla satmayı başardı.

Asymco'nun açıkladığı istatistiklere göre 5 yıllık bir geçmişe sahip olan iPhone, 28 yıllık Mac'i devirmeyi başardı. Hatta büyük bir hızla da fark atıyor. 28 yılda Apple, 122 milyon Mac satabilmişken sadece 5 yılda 156 milyon iPhone satmayı başardı.Grafikteki satış hızına bakacak olursak iPad'in de iPhone'un başarısını tekrarlayabileceğini söylemek mümkün. 2. yılında 50 milyon barajını geçen iPad'in iPhone'u geride bırakıp bırakamayacağı ise şimdilik bilinmiyor. Ancak iki ürünün ilk 2 yılına bakacak olursak iPad'in iPhone'u ikiye katladığını söylemek mümkün.

iPod Touch'ın da iPhone ve iPad kadar olmasa da başarılı satış grafiği, Apple'ın yüzünü güldüren bir diğer detay. Apple'ın elindeki en güçlü ürünler olarak görünen iPad, iPhone ve iPod Touch'ın satış rakamlarının toplamı ise 316 milyon gibi son derece ihtişamlı bir sayıya tekabül ediyor.

İstatistik her ne kadar Apple'ın ilk göz ağrısı olan Mac'lerin pabucu dama atılmış gibi gösterse de eminiz ki Apple bu durumdan pek de şikayetçi değildir. Ayrıca iOS işletim sistemli cihazları ile şirketinin popülerliğini bir hayli arttıran Apple, bu sayede Mac satışlarına da ivme kazandırabilecek gibi görünüyor.

Shiftdelete.net