Haberler

Dünyanın önde gelen sabit disk üreticilerinden Seagate, 3.5"lik sabit disklerde bir inçkareye bir TB bilgi sığdırmayı başardı. Nasıl yaptığını merak ediyorsanız, sizi haberimize alalım.


Dünyanın en önde gelen sabit disk üreticilerinden Seagate, yeni teknolojiler üretme konusunda da oldukça etkili olmaya devam ediyor.

Son olarak ürettikleri 3.5"lik sabit disklerin boyutunu biraz ufaltarak, kapasitelerini neredeyse 20 katına çıkarmayı hedefliyorlar.


Bunu da normal sabit disklerde bir inçkare alana 1 trilyon bitlik veriyi sığdırmayı başararak yapmayı planlıyorlar. Günümüzde 3.5"lik sabit diskler, 1 inçkare alana ancak 620 milyar bit sığdırabiliyorlar.

Seagate yaptığı tanıtımda, bir inçkareye bir trilyon biti sığdırmayı başardıklarını ve bunu pratiğe döktükleri anda 3.5"ten daha ufak ama neredeyse 20 kata kadar daha fazla kapasiteye sahip sabit diskler üretmeye başlayacaklarını bildirdi.

Peki bunu nasıl yapacaklar? Aslında sorunun cevabı oldukça basit ve yaklaşık altı yıldır piyasada kullanılmaya çalışılan HAMR teknolojisi.

Heat Assisted Magnetic Recording adı verilen bu teknoloji sayesinde, bir sabit diske veri yazılmak istendiğinde disk bir nanosaniyede 370 santigrat dereceye yükseltiliyor.

Bir nanosaniyede 370 dereceye çıkan sabit diskin molekülleri de hızla titreşmeye başlayarak birbirlerinden uzaklaşmaya başlıyor.

Bu sayede aynı büyüklükteki alana daha fazla veri sıkıştırılabiliyor. Bu yöntemle diskin okuma ve yazma hızlarında da bir değişiklik olmuyor.

Seagate'in bu teknolojiyi ne zaman yaygın hale getireceği ve sabit disklerinde kullanmaya başlayacağı henüz bilinmiyor. Detayları sizlere iletmeye devam edeceğiz.