Haberler

İnternet konusunda çağımızın en modern internet teknolojilerinden fiber internetin dünyada geldiği son noktayı ve ülkemizin diğer ülkelere göre konumunu sizler için mercek altına aldık.Hızla gelişen internet teknolojileri evriminin şimdilik son basamağı olan fiber teknolojisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. En basit tanımıyla ışık dalgalarının fiber optik bir kablo aracılığıyla bir bilgiyi iletmek için kullanılmasına fiber internet adı veriliyor.

1970’li yıllarda geliştirilmeye başlanan teknolojide ışık, elektromanyetik taşıyıcı dalga olarak modüle edilerek istenen veri hızlı bir şekilde taşınabiliyor. Dünya’da büyük bir hızla yaygınlaşan fiber internetin önündeki tek engel ise bu teknolojinin kendi altyapısına ihtiyaç duyuyor olması.


Fiber internetin dünyadaki yaygınlık oranına bakacak olursak Uzak Doğu ve Kuzey Avrupa’nın diğer bölgelere göre bir hayli ileride olduğunu söylemek mümkün. Fiber internet kullanıcılarının toplam internet kullanıcılarına oranı göz önüne alındığında teknoloji denildiğinde ilk akla gelen ülke olan Japonya’nın ciddi bir üstünlüğü söz konusu.

2009 yılının başında toplam internet kullanıcılarına oranı %48 olan fiber internet sahipleri ciddi bir artış göstererek geçtiğimiz yılın ortasında %61 seviyesine ulaşmayı başardı. Teknoloji konusunda özellikle altyapı yatırımlarını bir hayli ciddiye alan Güney Kore ise 2009 başında %43 olan fiber internet abone oranını 2011’in ortasında %57’ye çıkararak hem büyük bir artış yakaladı, hem de dünya sıralamasında ikinci sıradaki yerini korumayı başardı.

Fiber internetin Avrupa’da yayılımını inceleyecek olursak özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinin bir adım önde olduğunu, ancak yine de Japonya ve Kore seviyesinin çok altında olduğunu söylemek mümkün. Avrupa ülkeleri arasında Slovakya geçtiğimiz yıl %30 fiber internet abonesi oranıyla birinci sırada yer aldı.


Güney ve Batı Avrupa’da çok yaygın olmayan fiber internet, İskandinavya’da yakın zamanda birinci sıraya oturabilecek gibi görünüyor. İsveç %28, Norveç %16, Danimarka %13 ve İzlanda %13 fiber internet abonesi oranıyla Avrupa’nın fiber interneti en yaygın kullanan ülkeleri arasında yer aldı. İspanya, Fransa, Kanada, Almanya ve Belçika gibi birçok gelişmiş ülke %1 barajının altında kalırken Türkiye, 2011’in yaz ayında %3 fiber internet penetrasyonu oranına sahipti.Genç nüfusu sayesinde ciddi bir internet kullanım oranına sahip olan ve internet kullanıcı sayısı her geçen gün hızla artmaya devam eden Türkiye, fiber internet alanında şimdiden birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda. Türkiye'deki fiber internet abone oranı, altyapıyla oranlı olarak hızlı bir artış gösteriyor. Bilindiği üzere Türk Telekom, sokaklara kadar fiber optik altyapısını getirmişti. Ancak Turkcell Superonline bu hizmeti bir adım ileri taşıyarak evlere kadar fiber internet hızını getirdi.

Turkcell Superonline’ın fiber optik kablolar için altyapıya yaptığı yatırımlar neticesinde birçok kullanıcının evine fiber internet taşıyan Turkcell Superonline, uygun fiyatlı tarife ve kampanyaları ile hem hızını arttırmak isteyen internet kullanıcılarının, hem de internete hızlı bir giriş yapmak isteyenlerin dikkatini çekiyor. Fiber internet konusunda dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden birisi olan Türkiye’nin, başta büyük şehirleri olmak üzere fiber optik kablo altyapısının tamamlanmasından sonra bu alanda dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olması bekleniyor. Bir diğer deyişle uygun tarifeler ve yapılan yatırımlar sayesinde Türk internet kullanıcısının fiber interneti dünya standartlarının üzerinde kullanabilmesi bekleniyor. 

Shiftdelete.net