Haberler

Arama motoru Google'ın Drive adını verdiği bulut hizmetinin cep telefonu uygulamasını mercek altına alıyoruz. Dosyalarımıza cepten de ulaşma imkanı veren uygulama ile dosyalar buluta taşınıyor.

 

Kısa bir süre önce kullanıcılarına 5 GB ücretsiz alan sunmaya başlayan Google, Documents adını verdiği hizmetiyle birleştirdiği Drive ile dosya depolama hizmeti de verir hale geldi. Drive temelde kullanıcıların dosyalarını koyabileceği internet üzerinden çalışan bir depolama sistemi.

Word, Excel ve PowerPoint benzeri yazılım ve dökümanların bulunduğu Documents hizmeti ile entegre çalışan Drive (ki artık Documents ismi yerine Drive kullanılıyor) kullanıcıların her türlü dökümanı depolamasına imkan tanıyor.

Drive kısa bir süre önce duyurulmasına rağmen Google hızlı davrandı ve Android uygulamasını piyasaya sürdü. Biz de ShiftDelete.Net olarak Android telefon uygulamasını sizler için inceliyoruz.


Uygulamayı cep telefonuna yüklemek için telefonumuzdan Google Play online uygulama mağazasına giriyoruz. 4.6 MB'lık uygulamayı indirip telefonu yükledikten sonra çalıştırıyoruz. Uygulama (doğal olarak) bir Gmail hesabı ile eşleştirmeyi gerektiriyor. Telefonumuzu ilk açtığımızda tanımladığımız (zaten Google Play'e girebilmek için böyle bir tanımlama gerekiyor) Gmail hesabımızla kullanabiliyoruz.

Eğer telefonumuzdan birden fazla Gmail hesabı tanımlıysa (mesela benim öyleydi) her iki hesaptaki Drive dosyalarına da uygulama üzerinden erişebiliyoruz. Uygulamayı yükledikten sonra internet bağlantısının olduğu her yerde Drive üzerindeki bütün dosyalarımıza erişebiliyoruz. Ayrıca telefonumuzdaki dosyaları Drive'a gönderme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyoruz.

Drive üzerindeki dökümanları düzenleyebildiğimiz gibi yeni döküman da oluşturabiliyoruz. Öte yandan yine Drive üzerinden dosyalarımızı paylaşıma da açabiliyoruz. Bu sayede bulunduğumuz yerden istediğimiz dökümanı paylaştırarak istediğimiz kişilyere ulaşmasını sağlayabiliyoruz.


Drive, 5 menüden oluşan bir arayüze sahip. Sürücüm, Benimle paylaşılanlar, Yıldızlı, Son ve Çevrimdışı. Sürücümde bütün dosyalarımızı görebiliyoruz. Benimle paylaşılanlar adından da anlaşılacağı gibi başkalarının bizimle yaptığı paylaşımları gösteriyor. Yıldızlı bölümü ise yıldız işareti koyduğumuz dökümanları gösterirken, Son bölümünde en yeni dökümanları görebiliyoruz. Çevrimdışı ise offline olarak kayıt ettiğimiz dökümanları gösteriyor.

Drive'ın kullanıması kolay. Birden fazla hesaba destek vermesi, cepten istediğimiz dökümanı düzenleme yapmamızı sağlaması ve telefonumuzdaki dosyaları da paylaştırma imkanı sunması önemli özelliklerinden bazıları. Yazılımın Android işletim sistemi kullanan telefonlar için olan versiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Shiftdelete.net