Haberler

İnternetin gözde servislerinden Facebook kullanıcı bazlı yeniliklerine devam ediyor. Bu sefer görüntülü chat için profillere özel bir buton ekleyen sitenin amacı aslında hayli farklı.


Sosyal ağ kavramıyla birlikte bütünleşen Facebook altyapı ve tasarım çalışmalarını kademeli olarak sürdürüyor. Son olarak gruplara getirdiği dosya paylaşım fonksiyonu ile uzun zamandır beklenen adımı atan platform, öte yandanuygulama mağazası açarak mobil uygulama sektöründe Google Play Store ve App Store'a rakip oldu.

Ayrıca servis daha sonra Zaman Tüneli'nin tasarımında ufak tefek değişikliklere gitti. Şimdi ise tekrar kullanıcı profillerine odaklanan mühendisler -müzisyenler için geliştirilen "Dinle" yeniliğinden sonra- bu sefer video chat butonuile karşımıza çıkıyor.
Profillerdeki "Mesaj gönder" sekmesinin yanına yerleşecek "Call" bölümü sayesinde ilgili kişi ile anında görüntülü konuşma başlatabiliyorsunuz. Facebook'un masaüstü yazılımına da dahil edilen özellik, kişi çevrimiçi olduğunda kamera simgesine kavuşarak bildirimde bulunuyor.

Facebook'un Amacı Aslında Daha Farklı

Aslında M.Zuckerberg'ün video chat tuşu ile amacı hayli farklı. Son dönemde kullanıcılar Facebook'ta daha çok yazılı sohbeti tercih ederken görüntülü aramayı kullanan çok fazla kişi yok.


Öte yandan Google+ Hangouts ve -Sean Parker'ın yeni servisi- Airtime karşısında yarışta bir adım geriye düşen sosyal ağ, internet kullanıcılarını video aramalarına teşvik etmek istiyor. Bu yüzden biraz daha ön planda olacak şekilde bir güncelleme yapan site hem kullanım oranını arttırarak rakiplerinin işini bozmak, hem de video chat konusunda kişilerin diğer adreslere gitmesini engellemek istiyor.

Ayrıca görüntülü konuşma trendinin yayınlaşmaya başladığı şu günlerde dilediği ivmeyi yakalamak isteyen Facebook'un bu hamlesinin kalıcı olup olmayacağı ise bilinmiyor. Yani sosyal ağ yöneticileri tam olarak ne yapacaklarına karar verememiş durumdalar.

Bakalım "Call" butonu Facebook video arama oranlarını ne yönde değiştirecek.

Shiftdelete.net