Haberler

Son yılların en kötü dönemini yaşayan Nokia, 2012 mali yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar dikkat çekici. Bakalım Nokia ne kadar Lumia sattı?
2008 yılından bu yana düşüşte olan Nokia, geçtiğimiz çeyrekte son yılların en kötü sonuçlarına imza atmıştı. Özellikle Windows Phone 8'in mevcut Lumia modellerine gelmeyecek olması, firmanın hisselerini oldukça düşürmüştü.

Son durumu merakla beklenen Nokia, 2012 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Net satış gelirleri 7.5 milyar Euro olan Nokia'nın, nakit rezervi yine eridi. 6.3 milyar dolardan 4.1 milyara düşen nakit tutar, firmanın üçüncü çeyrekte elini zorlaştıracak detaylardan. Stephen Elop konuşmasında üçüncü çeyreğin zorlu olacağını söylemişti.

Nokia, ikinci çeyrekte 4 milyon Lumia ailesinden akıllı telefon satmayı başarmış. Bu satışların büyük bir kısmını AT&T ve T-Mobile kampanyaları sağlamış.


Nokia 6 milyonu aşkın Belle işletim sistemli akıllı telefon satmayı başarmış. Bu miktar Lumia işletim sistemli Windows Phone'a göre daha fazla olması dikkat çekiyor.

Nokia'nın toplamda 83 milyon telefon satışı bulunuyor. Bu satışların çok çok büyük bir kısmı mobil telefon pazarında gerçekleşti. 73 milyon S40 gibi feature phone tabanlı cihaz satıldı.

Nokia'nin eli ABD'de epey düştü. Nokia 600.000 cihaz satabildiği ABD'de daha sıkı rekabete girmeye çalışacak. Windows Phone satışları ABD'de pek iyi gitmiyor gibi. Firmanın en güçlü olduğu pazar, Asya / Pasifik bölgesi. Ardından Ortadoğu ve Avrupa geliyor. Yani Nokia, gelişmiş bölgelerde pek iyi satış yapamıyor.

3. çeyrekte Windows Phone 8'li Lumia modellerinin gelmesi bekleniyor. Belki Nokia bu hamleyle çıkışa geçebilir.

Shiftdelete.net