Haberler

Önceden planlandığı gibi, Joomla geliştiricilerinin uzun uğraşları ve çalışmaları sonucunda 27 Eylül 2012 tarihi itibariyle kısa vadeli Joomla ana sürümü olan Joomla 3.0.0 yayınlanmış bulunmaktadır.

Bu sürümle birlikte Joomla meraklılarını çok büyük yenilikler ve yeni özellikler beklemekte...


Şuan piyasada desteklenmekte ve sıkça kullanılmakta olan üç farklı Joomla! ana sürümü bulunmaktadır. Bu konuda kafa karışıklığını gidermek için Joomla 3.0 hakkında merak edilenler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Böylece hangi sürümde kalmanız gerektiğini, güncelleme bilgilerini ve yeni sitelerinizi hangi sürümle kurmanız gerektiğini rahat bir şekilde öğrenebilecek ve karar verebileceksiniz...

Bu nedenle ilk önce en merak edilen bir konuyu açıklığa kavuşturalım: Joomla 2.5 olan sitemi direkt olarak Joomla 3.0 sürümüne yükseltebilir miyim?

Evet, normal şartlarda Joomla 2.5 olan sitenizi çok kolay bir şekilde Joomla 3.0 sürümüne taşıyabileceksiniz fakat normal şartlar altında. Peki nedir bu konuda çıkabilecek pürüzler? Joomla 2.5 sürümünden Joomla 3.0'a geçmek her ne kadar kolay olsa da, mevcut sitenizde kullanmakta olduğunuz tema (template) ve bazı 3. taraf eklentiler Joomla 3.0 sürümü ile uyumlu olmayabilir, bu da geçiş sonrası sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Yani kullanmaktan memnun olduğunuz tema veya eklentiler Joomla 3.0 ile uyumlu çalışmıyor olabilir. Bu nedenle geçiş yapmadan önce muhakkak mevcut sitenizin yedeğini almanız ve geçiş işlemlerini test etmeniz (mümkünse bir alt dizinde çalışıp çalışmadığını iyice gözden geçirmeniz) gerekmektedir.

Joomla bilgi.org