Haberler

4. Nesil iPad'in İlk Test Sonuçları ÇıktıApple'ın geçtiğimiz haftalarda düzenlediği ve iPad mini'yi tanıttığı lansmanda ortaya çıkan A6X işlemcili 4. nesil iPad'in performans testleri de ortaya çıkmaya başladı. İşte sonuçlar.

 

Apple'ın geçtiğimiz haftalarda düzenlediği ve iPad mini modelini tanıttığı lansmanda belki de en çok şaşırtan ürün 4. nesil iPad oldu.

Geçtiğimiz İlkbahar çıkan 3. nesil iPad, A5X işlemcisiyle ve Retinaekranıyla geliyordu. A5X işlemcisi, Apple'ın A5 işlemcisinden sadece daha güçlü grafik işlemcisiyle geliyordu. Saf işlem gücü açısından herhangi birperformans farkı vaad etmiyodu.

Apple'ın iPhone 5 ile beraber tanıttığı yeni nesil mimarili A6 işlemcisini temel alan A6X işlemcisi ve Lightning bağlantısıyla güncellenen 4. nesil iPad, performans açısından iPad 2 ile benzer sonuçlar veren iPad 3'ü neredeyse iki kat geçmeyi başarıyor.

Birden bire ara modele dönen iPad 3'ün performans olarak iPad 4'ten bu kadar geride kalması bazı kesimi şaşırtsa da, iPad 3'ün iPad 2'ye göre çok aşırı performanslı bir ürün olmadığı biliniyordu.

iPhone 4S'i yarı yarıya geride bırakan iPhone 5 gibi, 4. nesil iPad'te 3. nesili rahatlıkla geride bırakıyor. 1.4 GHz hızında çalışan A6X işlemcisi,PowerVR SGX 543MP4 GPU'su ile geliyor. iPhone 5'teki A6 işlemcisine göre 100 MHz daha hızlı çalışan işlemci, 3 yerine 4 çekirdekli grafik işlemciye sahip.

3. nesil iPad'in oldukça düşük bir performans aldığını görüyoruz. iPad 2'ye benzer işlemci ve çok daha yükselen ekran çözünürlüğü, bazen iPad 3'ün belini bükecek diye zamanında demiştik. 

Apple'ın 4. nesil iPad'inin performansı ise şimdilik son derece başarılı. Yeninesil işlemcili Nexus 10 ile yarıştığında galip kim gelecek merakla bekliyoruz.

Shiftdelete.net