Sony Xperia Z3 Tanıtıldı

 

 

 

Sony Xperia Z3 Hakkında Her Şey

Sony’nin yeni amiral gemisi Xperia Z3 tanıtıldı. Cihaz tanıtımını canlı olarak sizlere buradaki haberimizde aktarmıştık. Sony etkinlikte pek fazla teknik detay vermese de o detaylar ortaya çıktı. Xperia Z3 daha önce ortaya çıkan sızıntılarda söylenen teknik özellikler ile karşımıza çıktı. Kısacası akıllıtelefon teknik açıdan öncülü ile neredeyse aynı.

Sony Xperia Z2 ile Z3 arasındaki 9 farkı bulun!

Hayatımızda klişeleşmiş terimlerden bir tanesi olan "9 farkı bulun" kalıbı, esasında Sony Xperia Z2 ile Z3 arasında uygulaması zor bir kalıp. Çünkü 9 tane fark bile olmayabiir.

Teknik özellikler ve görünüm olarak Xperia Z2'ye benzeyen Xperia Z3, gücünü 2.5 GHz hızında çalışan Snapdragon 801 işlemcisinden alıyor. Aynı işlemci Z2'de 2.3 GHz hızında çalışıyordu. Adreno 330 grafik işlemci ve 3 GB RAM gibi özellikleriyle Z2 ile aynı olan Z3, ekran tarafında da benzerliği bozamıyor.

Ekran

Xperia Z3’ün ekran boyutunda bir değişiklik yapılmış değil. Cihaz öncülüXperia Z2 gibi 1080p Full HD çözünürlüklü 5,2 inçlik bir ekran ile gelirken, ekranın kontrastının ve parlaklığının arttırılmasından dolayı özellikle günışığı altında daha rahat okunabilmesi ile Xperia Z2’den ayrılıyor.

14-09/03/sony2.jpg 

Kasa ve renk seçenekleri

Kasada 11 gram hafifleyen ve 1 mm incelen Xperia Z3, 7.3 mm kalınlığa ve 163 gram ağırlığa sahip.

Akıllı telefonun renk seçenekleri çoğaltılmış. Xperia Z’den beri siyah, beyaz ve mor renkler ile satışa sunulan Sony akıllı telefonlar, bu sefer daha da bir renklenmiş durumda. Akıllı telefon bakır, yeşil, siyah ve beyaz renklerde satışa sunulacak.

Kamera özellikleri

Sony, Xperia Z1'den Xperia Z3'e kadar kamera özelliklerinde ciddi bir revizyona gitmedi. Durum yine devam ediyor. Cihazda 20.7 Megapikselçözünürlüğünde 1/2.3 inçlik sensör bulunuyor. Xperia Z3, 12800 ISOdeğerlerine çıkabilmesiyle göz dolduruyor.

Cihaz 2160p @ 30 FPS, 1080p @ 60 FPS, 720p @120 FPS video kaydı yapabiliyor. Ayrıca videoda da HDR yapılabiliyor. 

Ön kamera tarafında 2.2 Megapiksel çözünürlüğü tercih eden Sony, bu tarafta herhangi bir ek özellikten bahsetmedi.

Suya dayanıklılık

Xperia Z3 Sony’nin bu zamana kadar ürettiği suya en dayanıklı akıllı telefonolması ile dikkat çekiyor. Xperia Z3 IP68 sertifikasına sahip. Cihazın Xperia Z2 ile nadir farkları arasında bulunan özellik bizleri şaşırtmaya yetmedi.

14-09/03/sony1.jpg

Satışa ne zaman çıkıyor?

Sony, etkinlik kapsamında tanıttığı cihazların bu sonbahar da satışa sunulacağını söylerken, net bir tarih vermedi. Xperia Z3'ün fiyatı hakkında bir açıklama henüz yapılmamışken, cihazın Xperia Z2 ile benzer bir fiyatetiketine sahip olacağını ön görmek mümkün.

Batarya

Xperia Z2'nin sevilen özelliklerinden olan 3200 mAh'lik batarya, cihazı inceltme ve hafifletme çalışmalarının kurbanı olmuş. Sony, biraz bataryadan kırparak cihazı daha inceltmeyi başarmış. Xperia Z3 3100 mAh batarya değerine sahip.

14-09/03/xperiaaa.jpg

Shiftdelete.net

Yorum ekle