Haberler

Yaklaşık 10-12 yıl öncesi"Cep telefonu hayatınızın bir parçası olacak, evden çıkarken aldım mı almadım mı diye kontrol edeceğiniz, kapı anahtarınız gibi önemli bir nesne olacak ve hatta siz tüm hayatınızı bu küçük alete sığdıracaksınız" deseler asla inanmazdım. Bu denli hayatımızda önemli bir yeri olan cep telefonu ve araçları hakkında doğru bilgiye sahipmiyiz? Hiç sanmıyorum ... İşte yeni öğrendiğim ve sizlerle de paylaşmam gerektiğini düşündüğüm bir bilgi. 

Cep telefonu ile birini aradığınız sırada sizin telefonunuzda beliren ‘aktif aramalar’ yazısı sebebiyle aradığınız kişi aramayı duyup sizi cevaplayıncaya kadar ekranda beliren "aktif aramalar" yazısı sebebiyle 1 kontörünüz gidiyor.

Gerekli incelemeler, araştırmalardan sonra Cep telefonu şirketleri bu 1 kontörlük kaybı doğrulamışlar.

Peki bu durumdan nasıl kurtuluruz?

Cevabı çok basit; Cep telefonu kullanıcılarının aradıkları kişinin kontör kaybına uğramaması için ekranda beliren aktif arama yazısını iptal etmesi gerekiyor.
Telefonunuzda sırasıyla ##002# tuşlarına basın, ve arama tuşuna basın. Arama yapıldıktan sonra ekranda ‘Aktarma iptal edildi’ yazısı beliriyor. Bu sayede gelen her aramada ekranda beliren "aktif arama" yazısı kaldırılıyor.

"Aktif aramalar" yazısı iptal edilmediği müddetçe, aranan kişiye ulaşamayanlardan bir kontör düşülüyor.

 Bunun dışında eğer aranan kişinin telefonu telesekreter ayarlı ise dinlenen bir saniyelik "aradığınız kişiye ulaşılamıyor" mesajı için de bir normal arama karşılığı ücretlendiriliyor. Kullanıcı, eğer iki dakika sonra yine ulaşamazsa 1.5 kontör kaybı daha oluyor.

Telesekreterin ücretsiz zannedilmesi de tüketicileri mağdur ediyor. Yine telefon şebeke istasyonları yetkilileri bilgi almak isteyen kullanıcılara; telesekreterin kaldırılabileceğini anlatıyor.