Haberler

Google'ın arama sonuçları artık getirdiği sonuçları alakalı konulara ayırabiliyor.Haftasonu itibariyle devreye giren yeni bir Google arama motoru işlevi, yapılan aramaları alakalı bölümlere ayırıp kullanıcıya aradığı şeye doğrudan ulaşması için tavsiyelerde bulunuyor. Denemelerimizden anlaşıldığı kadarıyla daha çok terimler ve ansiklopedik bilgiler arandığında öne çıkan bu işlev, iyi bölümlenmiş sitelerde çok daha etkili oluyor. 

Örneğin belli bir kelime ya da konu hakkında arama yapan kullanıcı, gelen sonuçlarda o konu hakkında içeriğe sahip bir sitenin ilgisini çeken bölümüne doğrudan ulaşan bir bağlantıyı görebiliyor.

Olayı en iyi kapan site ise görüldüğü kadarıyla Wikipedia. Yani aradığınız şey Wikipedia'da irdelendiyse bu yeni Google işlevi sayesinde bazı adımları atlayıp direk sonuca gidebiliyorsunuz. Mesela yağ asitleri diye ilginç bir konuyu arayan biz sevgili editörlerinizin karşısına aynı arama sonucu üzerinden Wikipedia'nın yağ asidi türleri hakkındaki farklı bölümlerine giden doğrudan bağlantılar çıktı. Böylece sitedeki yağ asitleri ile ilgili sayfayı tarayıp, farklı türlere giden bağlantıyı bulmaya gerek kalmamış oldu.

Hayatımızda yeni bir dönüm noktası olmadı ama sonuçta Google'da birileri, biz bir kaç saniye kazandırmak için uğraşıp didinmişler. Sonuç da böyle olmuş.

 

 

 

Kaynak:yahoyt.com 

Yorumlar   

-1 #1 Şeyma Nur 04-10-2009 14:00
iyiymiş :-? 8)
Alıntı