Haberler
Google'ın yeni hizmeti çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinde aratmanıza olanak tanıyor. Google Goggles, arama yapmayı gerçek hayatla daha bir içiçe hale getirecek.
Google artık internet üzerinden yapılan aramaları gerçek hayatla daha içiçe hale getirmek istiyor. Yeni duyurulan Google Goggles adlı uygulama da bu yönde atılan adımların en önemlilerinden biri. Hali hazırda Android platformları için yayınlanmış bir uygulama olan ve bir süre sonra iPhone'da da boy gösterecek olan Google Goggles gerçek zamanlı görsel arama yapmaya yarıyor.

Bir kitabın kapağının fotoğrafını çekin ve onun hakkındaki yorumlara anında ulaşın

Google Goggles ile, bir kelime ya da bir sesi tanıyıp aramak yerine, Android tabanlı cihazla çektiğiniz fotoğrafın ne olduğunu aratabiliyorsunuz.Kitaplar, sanat eserleri, logolar ve buna benzer şeyleri Goggles ile aratabiliyorsunuz

Sistem, görüntüde bulunabilecek belli desenleri, yazıları, hatta barkodları bile algılayarak sağlık sonuçlar vermeye çalışıyor.

Birkaç soru işareti

Tanıtımlarda gösterilen bir denemede, bir kitabın kapağının fotoğrafı çekilip aratıldığında, o kitap hakkında yapılan yorumlar ve satın alma yolları gibi bilgilerin elde edilebildiği görüldü. Ayrıca dünyaca ünlü mekanların görüntülerinin algılanmasında da Google Goggles başarı gösterdi.Golden Gate Köprüsü gibi dünya çapında bilinen mekanların fotoğraflarını aratabiliyorsunuz

Sistem şimdilik emekleme aşamasında. Denemelerde çekilden görüntülerde dikkati çeken şeylerden biri çekilen nesnelerin neredeyse mükemmel konumda olması. Tanıtımda görüntüsü çekilen kitap tamamen düz ve tek renkli bir yüzeyde, doğru ışıkta ve açıda duruyordu. Gerçek hayatta bu gibi koşulların ne kadar elde edilebileceği soru işareti. Google Goggles'ın gerçek şartlar altında nasıl performans vereceği de bir diğer soru işareti. Tüm bunlara rağmen bu uygulamanın gerçekten güzel bir fikir olduğunu kabul etmek gerek.

shiftdelete.net