Haberler

intel yeni yıla hızlı girdiIntel, söz verdiği gibi yeni yıla hızlı girdi. 32 nm'lik ilk işlemcilerini piyasaya süren Intel, ayırca CPU'larına grafik işlemci de ekledi. Westmere ailesinin ilk üyeleri olan yeni işlemciler hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey burada.

 Intel, 2010'a beklendiği gibi hızlı bir giriş yaptı ve 32 nm'lik Westmere ailesinin ilk üyelerini piyasaya sürdü.

Clarkdale ve Arrandale kod adlı iki çekirdekli yeni işlemcilerde 32 nm mimarisi ile üretilmiş CPU ve 45 nm'lik bir adet de GPU bulunuyor.

Intel'in aynı silikon üzerinde hem CPU'ya hem de GPU'ya ilk kez yer verdiği modellerin, bundan sonrasının standartı haline gelebileceği belirtiliyor. Ayrıca bu işlemciler ilk 32 nm'lik işlemciler olma özelliğine de sahip.

Yüksek performanslı olduğu kadar yüksek fiyatları ile de bilinen Nehalem mimarisini daha uygun fiyatlara getiren Clarkdale serisi masaüstü işlemciler Core i5, Core i3 ve Pentium markaları altında piyasaya çıktılar. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen Arrandale serisi ise Core i7, Core i5 ve Core i3 markaları altında piyasaya sürüldü.

DDR3 belleklere destek veren Clarkdale işlemciler 90 Watt'ın altında TDP'ye sahipler. Bu seviye Arrandale'de 35 Watt. 4 ya da 3 MB L3 ön belleğe sahip olan yeni işlemcilerde Core i5 ve Core i7 modellerinde Turbo teknolojisi de yer alıyor. 

SDN - http://shiftdelete.net