Google'dan Apple'a Yanıt Gecikmedi

2010'un en önemli olayının tablet bilgisayarlar arasındaki kıyasıya yarış olacağı zaten tahmin ediliyordu. Apple'ın iPad'i duyurmasının ardından iyice kızışan rekabet, üreticilerin somut adımlar atmaları gerekliliğini doğurmuş oldu. Birçok dev üreticinin Apple'a nasıl ve ne şekilde cevap vereceği merakla beklenirken, Google Chrome OS geliştirici sayfaları üzerinden bir takım görüntüler ve bilgiler paylaşıldı.

Chrome OS ve Chrome web tarayıcı kullanıcı arayüzü geliştirici ekibinden Glen Murphy tarafından paylaşılan bilgilere göre, yeni görseller Google tabletin konsept görüntüleri. Cihazın donanımsal detaylarına dair bir bilgi yer almazken, daha çok tabletin kullanacağı yazılımın, kullanıcılara yansıyacak yüzüne dair detaylar paylaşılmış.

Chrome OS tabanlı tablet, kullanımı kolay bir ekran klavyesine sahip olacak. Tuşlar arasındaki mesafe, boyutlar, odak aralıkları gibi detaylar hata yapma olasılığını neredeyse sıfıra indiriyor. Ayrıca Chrome tarayıcıda olduğu gibi yazı girişlerindeki tanımlamalar anlık olarak gerçekleştiriliyor.

Bunun yanı sıra sekmeleme desteği sayesinde, işletim sisteminin hemen hemen her yerinde, pencere yerine sekmeli bir arayüz kullanılacak. Bu da Google tabletin Apple iPad'in aksine çoklu işlemlere olanak tanıyacağının en önemli kanıtı olmuş oluyor. Sekmeler arası gezinmenin de tasarlanacak özel bir ekran sayesinde sağlanacağı tablet bilgisayar arayüzünde, bu ekranın kişiselleştirilebilmesine de olanak tanınacak.

Henüz konsept aşamasında olan görsellerin Google tabletin gerçek görüntüleri olmadığını ve kullanıcı arayüzüne dair verilen resmi bilgilerin değişiklik gösterebileceğini de belirtelim.

shiftdelete.net

 

 

Yorum ekle