Haberler
Avrupa Komisyonun aldığı kararla artık Internet Explorer tekel tarayıcı olma özelliğini kaybetti. Firma, pazar payını geri kazanmak için Internet Explorer 9'da birçok yeni özellik sunuyor.

Microsoft, dünya çapında ön duyurusunu yaptığı Internet Explorer 9 ile web tarayıcı teknolojisinde yepyeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. başlatıyor. Firma bu yeni tarayıcısıyla IE 8'de başlattığı bazı gelişmeleri devam ettirecek. Microsoft yayınladığı basın açıklamasıyla IE 9'un temel hedefinin yeni nesil internet siteleri ve gelişmiş uygulamalar olduğunu açıkladı.

Microsoft'un açıklamalarına göre IE 8 uyumluluk modu gerektirmeden dünya çapındaki tüm web sitelerinin yüzde 90'ınını çalıştırabiliyor ve 560 milyona yakın kötü amaçlı yazılımı engelleyebiliyor. Firma bu başarısını IE 9'da da devam ettirmek istiyor.

Internet Explorer 9 Platform Preview ile birlikte gelen Chakra adını taşıyan yeni JavaScript motorunun, bu tabanla yapılmış tüm sitelerde sorun çıkartmadan çalışacağı belirtiliyor. Firma Chakra sayesinde IE 9'un gerçek zamanlı Java uygulamalarında benzersiz olacağını iddia ediyor.Microsoft'un bu yeni nesil tarayıcısı ayrıca web sayfası yazım dili HTML5'i doğrudan tanıyabiliyor ayrıca IE9, DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destek verecek.

Sistem dostu olacak

CSS 3.0 desteği ile yuvarlak köşeli şekilleri, gerçek renk skalalarını ve opaklık gibi değişik renk ayarlarını kullanan dışarıdaki dünyayı daha iyi yansıtan farklı programlama arabirimlerinin yazımını kolaylaştıracak.

Microsoft yaptığı basın açıklamasıyla IE 9'un, işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanacak yeni özelliklere sahip olacağını belirtti.IE9, donanım ivmeli SVG desteğinin yanı sıra grafik desteğini bilgisayar işlemcisinden (CPU) grafik işlemcisine (GPU) taşımayı sağlayan JavaScript motoruyla ana işlemci üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece bilgisayar farklı ihtiyaçlar için işlemci kaynağını daha verimli kullanabiliyor.
shiftdelete.net

Yorumlar   

0 #1 burajan 18-03-2010 15:07
IE 9 elinde bulundurduğu pazar payını kaybetmemek için güzel çalışmalar yapması gerekmekte olup, bu olayında farkında olması IE 9 için güzel özellikler geleceğine inanıyorum. Uzun yıllardır bir internet kullanıcısı ve bütün tarayıcıları deneyen bir kullanıcı olarak bu IE 9'u da sabırsızlıkla bekliyorum.
Alıntı