Haberler

Adım adım resim fotoğraf düzenlemeAdım adım Photoshop serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sefer sizlere, bir fotoğrafı Photoshop aracılığı ile nasıl daha güzel bir görünüme büründürebilirsiniz onu anlatıyoruz...

Photoshop engin bir derya derler hani. Çok da haksız sayılmazlar. Photoshop sayesinde bir fotoğrafa oldukça farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer bu yazılımı sadece fotoğraf düzenleme aracı olarak kullanıyorsanız, bilmeniz gereken belli başlı noktalar vardır ve bu noktaları iyi kavradığınız vakit, ortaya birbirinden hoş sonuçlar çıkmasını sağlarsınız.

Eğer mevcut fotoğraf üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapıyorsanız, buna fotoğraf düzenleme denir. Eğer halihazırda iyileştirmeye gerek duymayan bir fotoğrafı, dijital olarak bambaşka bir görünüme sokuyorsanız, buna da dijital manipülasyon denir. Bu yazıda sizlere düzenleme olayını adım adım anlatacağız.

Dijital manipülasyona oldukça iyi bir örnek

Eğer DSLR ya da yarı amatör bir fotoğraf makinesi sahibiyseniz, fotoğraflarınızı RAW formatında çekmenizi tavsiye ederiz. RAW formatının JPEG'den farkı, sıkıştırılmamış olmasıdır. RAW düzenleyicileri aracılığıyla, fotoğrafın birçok değeri üzerinde kayıpsız değişiklikler yapabilirsiniz. Bu, başka bir yazının konusu olarak kalsın. Bu yazıda en yaygın görüntüleme formatı olan JPEG üzerindeki iyileştirmeler üzerinde durmayı daha uygun bulduk.

Başlangıç

JPEG'in nasıl bir format olduğunu bilmenizde fayda var. JPEG'in açılımı Joint Photographic Experts Group. İnsan gözünün neredeyse algılayamayacağı ölçeklerde veri kayıpları ile, görselin boyutunu küçültür. Tüm değerleri kapalıdır. Dolayısıyla Photoshop'ta yapacağınız gereksiz bir hamle, JPEG'in kalitesini bir hayli düşürecektir.


Üzerinde değişiklik yapacağımız örnek fotoğraf

JPEG formattaki bir fotoğrafı iyileştirmek için belli başlı değerlerle oynayabilirsiniz. Bunların arasında Kırpma, Kontrast, Doygunluk, Keskinlik, Sanal Filtreler, Pozlama, Işık Seviyeleri gibi değerler yer alır.

Örnek fotoğrafı indirmek için tıklayın

Kırpma

Photoshop'ta Crop adıyla geçen işlem, bir fotoğraf için oldukça önemlidir. Zira bir fotoğrafın kadrajı, o fotoğrafın izleyiciye gösterdiği alandır. Fotoğrafı çekerken kadraja gereksiz bir bölge girmiş olabilir, kadrajı yamuk olacak şekilde fotoğraflamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda önce kadrajı düzeltmeli, sonra da Photoshop'un Crop aracını (Kısayolu "C") seçerek yeni kadrajı ayarlamanız gerekiyor.

CTRL-A kombinasyonu ile fotoğrafın bulunduğu tüm katmanı seçin. Akabinde CTRL-T kombinasyonuyla fotoğrafın yeniden konumlandırılması aracını aktif edin. Şimdi kadrajı fare yardımıyla düzeltmeniz gerekiyor. Size bir ipucu verelim. Önce Ruler (Cetvel) görünümünü açın (CTRL-R) ve cetveli, kadrajı düzeltmenize yardımcı olacak bir konuma getirin. Şimdi konumlandırma işlemini bu cetvele göre yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra Enter'a basın.

Şimdi biraz kırpma zamanı. Crop aracını (C) seçin ve siyah kalan bölgeleri kadrajdan çıkartın. Eğer örnekte de gördüğünüz gibi, fotoğrafın herhangi bir kısmında kadraj dahilinde gereksiz bir obje kalmışsa, Clone Stamp aracılığıyla bu kısmı da fotoğraftan çıkartın. Şimdi elimizde daha düzgün bir kadraja sahip fotoğraf var.

Fotoğrafın kırpıldıktan sonraki hali

 

Kontrast ve Parlaklık

Kontrast'ın Photoshop anlamı, renklerin zıtlığı anlamına gelir. İki zıt rengin yanyana bulunduğu bir görselin kontrastını artırırsanız, bu iki renk arasındaki geçişin oldukça sert bir biçimde olduğunu görürsünüz. Gökyüzü ile bina dokularının kontrastını artırma birçok zaman güzel sonuçlara vesile olur. Fakat dozajı abartmamakta da fayda var.

Örnekteki fotoğrafta gördüğünüz gibi renkler bir hayli soluk. Sanki üzerinde gri bir filtre var gibi. Öncelikle kontrast aracılığı ile zıtlığı biraz artıralım. Photoshop CS4'te kontrast panelini sağdan katman olarak da aktif edebilirsiniz. Bunun avantajı, kontrast işlemini bir katman olarak uygulamanızdır.

Kontrast panelinden fotoğrafın parlaklık değerini de değiştirebilirsiniz. Bu fotoğraf için parlaklığı (Brightness) -20 ve kontrastı da +90 yaparsanız, hoş bir sonuç elde edersiniz.

Konunun devamı için tıklayın >>

Yorumlar   

0 #1 qerek yoq 30-06-2011 12:06
çok karışık
Alıntı