Haberler

Hız aşırtma yaparsanız bilgisayarınız yanar mı? Sadece işlemcilerin mi hızı artırılabiliyor? Overclock yapmak ne kadar kârlı? Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı bu yazıda. Hız aşırtma ile ilgili tüm efsaneleri sizler için inceledik.

Overclock ya da Türkçe ifadesiyle hız aşırtma, bir bilgisayar bileşenini üreticisinin belirlediği hızlardan daha yüksek seviyelerde çalışacak hale getirme sanatı olarak tanımlanabilir.

Intel ve AMD gibi şirketler tarafından üretilen bilgisayar parçaları çeşitli testlerden geçer ve ne kadar hızlı olduğu belirlenir. Ancak çoğu parça, sorun çıkma olasılığı düşsün diye potansiyelinin daha altında hızlarla piyasaya sürülür.

İşte hız aşırtma olayı da bu potansiyeli ortaya çıkarmaya yarar. Hız aşırtma sayesinde bilgisayar bileşenlerini üretici firmanın düzgün çalışma garantisi veremediği hızlarda kullanabilirsiniz.

 

Overclock hakkındaki efsaneler doğru mu, değil mi?

 

Doğru Bilinen Yanlışlar

Üretici firmanın garanti vermemesinin sebebi ise belli seviyeler geçildiğinde bileşenlerinin ömrünün azalması, bozulma ve hatta yanma gibi olayların yaşanabilmesidir.

Hız aşırtma konusunda insanların aklında birçok soru var. Çoğu kullanıcı bu gibi riskler yüzünden hız aşırtmadan uzak duruyor. Peki hız aşırtma ne kadar riskli? Hangi parçalara yapılır? Yan etkileri nelerdir? Hız aşırtma ile ilgili tüm efsaneleri ve soruları bir araya getirdik.

Haberin devamı için tıklayın >>