Haberler

Rusya'da bir adam 1970'li yıllardan günümüze kadar piyasya sürülmüş 1000 adet işlemciyi toparlamayı başarmış. Bu koleksiyonda hemen hemen her model yer alıyor.


İnsanlar pullardan gazoz kapaklarına, eski paralardan resimlere kadar birçok şeyin koleksiyonunu yapabiliyor. Rusya'da yaşayan bir adamın tutkusu ise işlemci koleksiyonu yapmak. (Türk Koleksiyonerlerin Yeni Adresi)

1970'lerden günümüze kadar gelen tam 1000 adet işlemciye sahip olan bu koleksiyoncunun elinde Intel, AMD, VIA, TI gibi markaların yanı sıra Toshiba, Cyrix, Siemens, NEC ve Mitsubishi'nin üretmiş olduğu modeller de bulunuyor.

 

Koleksiyonda bunlardan çok daha fazlası varHepsi Çalışıyor

Eski Sovyet döneminden kalma işlemcilerin de yer aldığı koleksiyondaki en yeni parça 2003'te piyasaya çıkan Pentium 4 modeliyken, işlemcilerin arasında 1976'da piyasaya çıkan Intel 4004 bile yer alıyor. (Soğuk Savaşın Kızıl Bilgisayarları)

İşlemci meraklısı bu adamın elindeki modellerin hepsinin çalışır durumda olması ise enteresan bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

CPU koleksiyonunun görüntülerini ilerleyen sayfalarda görebilirsiniz. 1000 işlemcili koleksiyonun foto galerisi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflar için tıklayın >>

Shiftdelete.net