Haberler

Ülkemizde en çok ziyaret edilen web siteleri IAB'in yaptığı araştırmayla her ay ortaya çıkıyor. İşte kurumun hazırladı araştırmaya göre geçtiğimiz ayların en çok ziyaret edilen yerli siteleri.

 


En çok ziyaret edilen web siteleri her ülke için aslında bir nevi sosyal araştırma anlamına da geliyor. Temel ihtiyaçlara göre değişen bu ziyaret miktarı sayesinde bir ülkenin kültürünü ve aylık değişimlerini bile görebiliyorsunuz.(Teknoloji Dünyasının 7 Harikası)


En Çok Haber Siteleri Ziyaret Ediliyor

IAB Türkiye her ay en çok ziyaret edilen web sitelerinin verilerinden oluşan bir liste hazırlıyor. Mayıs ayındaki verilere göre hazırlanan ilk 20 listesine göz attığımız zaman haber sitelerinin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Haber siteleri dışında listede, eğlence ve vakit geçirme siteleri bulunuyor.

İşte En Çok Ziyaret Edilen Listesi

Gerçek kullanıcı bazında ilk 10 içerisinde blogcu.com, mynet.com ve izlesene.com, hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, ekolay.net, haberler.com, kraloyun.com, sozluk.sourtimes.org ve haberturk.com bulunuyor.

Listede 9,525,879 gerçek kullanıcıyla blogcu.com birinci olurken, 8,466,613 kişi ile mynet ikinci, 8,407,984 kullanıcıyla da izlesene.com üçüncü olarak yer altı.

En Çok Vakit Geçirilen Siteler

Sayfa izlenme oranlarına baktığımız zaman ise ilk üçü mynet.com, milliyet.com.tr ve hurriyet.com.tr paylaşıyor. Gerçek zamanı kullanıcıların baz alındığı aylık izlenme rakamlarında ise, 27 saatlik süresiyle internet kafe programı Handy Cafe'nin web sitesi birinci olarak yer aldı. 

5 saatlik vakit geçirme miktarıyla webgazete.com ikinciyken 4 saatlik izlenme rakamıyla da gazeteoku.com üçüncü sırada bulunuyor.

 

En Çok İşlem Yapılan Siteler

Sitelerin kullanıcılarda bıraktığı çerez (cookies) verilerinin baz alındığı ziyaretçi rakamlarında ise ilk 10'da daha fazla haber sitesi olduğunu görüyoruz. 

Bu verilere dahil olan kullanıcıların yarım saat içerisinde bir site üzerinde en az bir kez işlem yapması bekleniyor. Yarım saati geçen işlemler ise iki kullanıcı olarak sayılıyor.

Bu ziyaretçi listesine göre ilk 10 ise şöyle oluşuyor; mynet.com, hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, izlesene.com, handycafe.com, blogcu.com, haberturk.com, ekolay.net, haber7.com.

Shiftdelete.net